סמוך על סול, עונה 6, פרק 7 –  אפקט המקק

הווארד, סמוך על סול, עונה 6

דיון בפרק "תכנון וביצוע" (Plan and Execution), הפרק השביעי בעונה השישית של "סמוך על סול"

הצפייה בפרק הנוכחי גרמה לי להתפעל לא רק ממלאכת המחשבת שבה היוצרים הצליחו לסדר כל אבני הדומינו שלהם במקומן, לחבר את הקצוות ולסיים את מחצית העונה הראשונה בנקודת שיא עלילתית, אלא גם מכך שבאופן אירוני העובדה שהם הצליחו להעמיד את כל הדמויות במקום שבו הם רצו אותן כמו נועדה להמחיש לצופים עד כמה הדבר הזה של הבאת אנשים בדיוק למקום שבו רוצים אותם אפשרית אולי בסדרת טלוויזיה או בתסריט, אך היא אינה אפשרית במציאות. כי בחיים האמיתיים יש יותר מדי משתנים שאי אפשר לשלוט בהם, ולא משנה עד כמה מחושב היה התכנון, ועד כמה קפדני היה הביצוע, התוצאות תמיד יכולות להפתיע ואי אפשר להיות מוכנים לכול.  

הווארד הדמות הטרגית של הפרק ויש יאמרו גם של הסדרה כולה, מתחיל את הפרק כשהוא סבור שהוא מוכן לכול, מוכן לדיון הפשרה בתביעה הייצוגית מול סנדפייפר, ומוכן להתמודדות שלו מול ג'ימי וקים. הוא אפילו מרשה לעצמו להדגים לאחד מהעוזרים במשרד, איך דואגים לכך שפחית משקה מוגז שנפלה, לא תשפריץ כשפותחים אותה, טריק שהוא למד מצ'אק, אחיו של ג'ימי, שהיה לדבריו אדם שתמיד ידע להיות מוכן לכול. העניין הוא שהווארד לא לקח בחשבון שאפשר לחבל גם באמצעים שבהם נוקטים כדי להיות מוכנים לכול, ושהבלש הפרטי שהוא שכר כדי שיוכל להתכונן למה שסול מתכנן עבורו, הוא בעצם זה שיהרוס את התוכניות שלו, כי הוא עובד עבור קים וסול.

הווארד, סמוך על סול עונה 6
הווארד, סמוך על סול, עונה 6. קרדיט תמונה: Joe Pugliese/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes

העובדה הזו שהבלש הפרטי שהווארד שכר, הוא בעצם שתול של סול וקים הצליחה להפתיע גם אותי, מפני שלא רק שהיא נשמרה כסוד על ידי היוצרים עד לפרק הזה, שבו התבהרה בשלמותה תוכניתם של קים וסול, אלא שהיא גם ממחישה את מידת ההיכרות של קים וסול עם הווארד, ואת היכולת יוצאת הדופן שלהם לקרוא את צעדיו מראש. הם ניחשו שהווארד יעלה עליהם, כשיתחילו לקרות סביבו דברים מוזרים, והם גם ניחשו שהוא ירצה לעקוב אחרי מעשיהם בשל כך, ודאגו שכשהוא ירצה לעשות זאת הוא ימצא את ה"בלש" שעובד עבורם. רואים גם שאחרי שתוכניתם הצליחה, כשהם צופים בביתם בסרט "רק אתמול נולדה", ברור להם שהווארד יגיע אליהם להתעמת איתם. קים גם ידעה לקרוא היטב את צעדי קליף מיין, ומשרד עורכי הדין שניהל את הגנת סנדפייפר, והיכולת הזו שלה ושל סול לנחש את צעדי זולתם גרמה לכך שהם אכן הצליחו להגיע ליעד שלהם, של קבלת כספי הסכם הפשרה בתיק סנדפייפר כבר עכשיו. אבל עם כל המומחיות שלהם בקריאת אנשים, היו שני משתנים שהם לא לקחו בחשבון, הראשון הוא עניין ידו השבורה של המגשר, עניין שהיה להם מזל לגלות ברגע האחרון כדי להספיק ליצור תמונה חדשה שתיצור את האשליה שג'ימי משחד אותו ותגרום להווארד לעשות בושות בדיון הפשרה, והמשתנה השני הוא לאלו כמובן, שהפתיע אותם בביתם בדיוק כשהווארד בא להתעמת איתם, והפך את תוכניתם מתוכנית שתפגע בהווארד קלות, אבל הוא יצליח להתאושש מזה, לתוכנית שהביאה על הווארד את מותו.

אם בפרק הקודם דיברתי על כך שקים וסול פוגעים בהווארד כדי לזכות בכספי הפשרה של סנדפייפר במיידי בעיקר בגלל שהוא נמצא במקום הלא נכון בשרשרת ההליך המשפטי, ופגיעה בו תוכל לגרום להם להשיג את מטרתם הזו, הרי שראינו שמזלו הרע של הווארד להיות במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון נמשך גם הפרק, אלא שהפרק הוא היה קטלני הרבה יותר.

העימות בין הווארד לבין קים וג'ימי לפני שהווארד מצא את מותו שופך אור מעניין על האופן שבו כל אחד מהצדדים תופס את הצד השני, וכיצד הוא סבור שהצד השני תופס אותו, ונראה שעל פי היוצרים של הסדרה, אף אחד מהצדדים לא טועה בהרבה.

הווארד תוהה איזו הצדקות הם יכולים למצוא לעצמם על הפגיעה בו, ומנחש שהמחשבה שלהם על הפריבילגיות שלו גרמה להם לחשוב שמגיע לו שיפגעו בו. את הטרוניות המסוימות שהוא מניח שהיו יכולות להיות להם נגדו כמו הצידוד שלו בצ'אק, או העובדה שהוא הוריד את קים בזמנו לחדר הדואר קים וסול אומנם לא ציינו במפורש כסיבות לפגיעה העכשווית שלהם, אך אפשר להניח כי הוא צודק בקו המחשבה שלו על כך שהפריבילגיות שלו בעיניהם הייתה גורם משמעותי בפגיעה בו, כי באותו הערב שבו קים וסול החלו לרקום את תוכניתם נגדו, זו הייתה קים שאמרה שהווארד מאוהב בעצמו וצריך להעמיד אותו במקומו, ומעניין לשים לב שגם קים באותו ערב, וגם הווארד הפעם, משתמשים בביטוי Take him down a peg כדי לתאר את הרצון שלהם לפגוע בו.

כשהווארד אומר להם שהוא חשב בתחילה שהמניע שלהם הוא כסף, אבל עכשיו הוא מבין שזה הריגוש אני לא יכולה שלא לחשוב על כך שהסדרה טרחה להדגיש עד כמה הוא צודק בכך שהיא העמידה בפני קים את האפשרות לזכות בכסף עכשיו דרך קרן ג'קסון מרסר שקליף הציע לה, ולא להוציא לפועל את התוכנית שלהם, וקים לא רק בחרה בהתעקשות על הדרך המפוקפקת, אלא אפילו ויתרה לחלוטין על האופציה השנייה, ואמרה לסול שהיא חושבת שהמקום שלה הוא לצידו כשהוא אמר לה אחרי שהם הצליחו לצלם מחדש את התמונות ה"מפלילות", שהוא כבר יכול להסתדר לבדו מאותה נקודה, ושהיא יכולה לנסות להגיע למפגש של הקרן.

קים וסול, סמוך על סול, עונה 6
קים וסול צופים בסרט "רק אתמול נולדה". קרדיט תמונה: Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes

כשהווארד חשב קודם לכן שזה הכסף שהניע אותם הוא אמר לקליף, שלא הבין למה שסול ירצה לזכות כבר עכשיו בכספי הפשרה אם הוא יכול לזכות בהרבה יותר אחר כך, שג'ימי הוא כמו ילד קטן שלא יודע להתאפק, אבל העובדה הזו שהכסף היה מגיע אליהם בעתיד ממילא, רק מחזקת את העובדה שהריגוש היה עניין משמעותי עבורם, מכיוון שמבחינת מימון תיקי הפרו בונו של קים, היה לה אישית הרבה יותר משתלם ללכת לקרן ג'קסון מרסר ולקבל עכשיו כספים מהם, ולחכות לכספי הפשרה שממילא יגיעו אחר כך.

אפשר כמובן לומר שעדיין נותרת לקים ולסול ההצדקה שהווארד לא חושב עליה, והיא שעדיף לקשישים לזכות עכשיו בכספי פשרה, ולהנות מהכסף כל עוד הם יכולים מאשר לחכות עוד כשנה וחצי, שלא בטוח שהם יצליחו לשרוד, ולזכות בסכום יותר גדול. וקים וסול אכן השתמשו בטיעון הזה כדי להצדיק לעצמם את מעשיהם, אבל ברור שגם אם כן, בסוגיה הזו בינם לבין הווארד יש מחלוקת לגבי מהי טובת הקשישים באמת, כי הווארד מאמין שהסכום הגדול יותר העתידי הוא חשוב להעברת מסר לכל מי שמנסה לעשוק קשישים. ובכל מקרה, אם מה שעניין אותם היה רק טובת הקשישים, הם לא היו מתעקשים למשל להאזין על הקו במהלך פגישת הפשרה בנושא סנדפייפר, כי הם היו רק מאזינים חסרי אפשרות השפעה באותו הרגע, התוכנית שלהם כבר התגלגלה מעצמה, אבל הם רצו לשמוע איך זה מתרחש כי הם נהנו לראות בהצלחתם. והריגוש היה בהחלט חלק גדול מהמניע שלהם בהוצאה לפועל של תוכניתם. הם חגגו את זכייתם, כשהווארד הושפל, עוד לפני שהודעת קבלת הפשרה במשפט הושמעה בקו.

הריגוש הזה שהווארד מניח שהוא המניע למעשיהם, מאוד קירב אותם האחד לשני, ואפשר לומר שהאהבה ביניהם פרחה בזמן שהם רקמו יחד את מזימתם, מה שהחזיר אותי לתיאוריה שלי על כך שחלק מההצדקה הלא מודעת של קים למזימה שלה, ולזעם שלה כלפי הווארד, היה החשש לנישואיה שהווארד ייצג בעיניה. בכך שהוא אמר לה בסוף העונה הקודמת שג'ימי לא מספיק טוב עבורה, ושהוא השפעה רעה עליה וחשף בפניה את העובדה שג'ימי מסתיר מפניה דברים.   

הפרק כשהווארד אמר לקים שהיא ראויה לג'ימי עכשיו כי היא בדיוק כמוהו לא יכולתי שלא לחשוב על כך שהנה היא סוף סוף מקבלת את האישור החיצוני שהיא אף פעם לא קיבלה קודם מאף אחד אחר, הווארד עכשיו אכן השתכנע שהיא ראויה לג'ימי שהם זוג מתאים. אם כי, איכשהו כשהאמירה הזו כוללת את השוואת הזוגיות שלהם לצמד הרוצחים ליאופרד ולוב, שרצחו נער רק כדי להוכיח את עליונותם על אחרים, אז התאמתם האחד לשני לא נשמעת ממש כמו מחמאה, ואני לא בטוחה שלשמוע את האישור החיצוני הזה היה עכשיו מספק עבורה.

ברור שההשוואה של הווארד אותם בפסיכופתיות רצחנית נובעת מכך שהוא מרגיש שהתוכנית שלהם פגעה בו קשות, וכשהווארד אומר להם שהתוכנית שלהם הייתה אכזרית הרבה יותר מסתם מתיחה אנחנו יודעים שהסדרה מצדיקה אותו לא רק מפני שברור לנו שהמעשה שלהם אכזרי, אלא גם מפני שברור לנו שקים וסול מודעים לכך שהמעשה שלהם אכזרי, כי סול בעצמו אמר את זה בסוף העונה הקודמת, שזה לא מגיע להווארד. להגנתם של קים וסול אפשר לומר שלא רק שהם בשום שלב לא התכוונו להרוג את הווארד, אלא שהפגיעה שלהם בו, לעומת התכנון המקורי שלהם הייתה גם טיפה פחות אכזרית. בסוף העונה הקודמת הם חשבו להפליל אותו בקבלת שוחד או בעשיית משהו אחר בלתי נסלח, ובסופו של דבר הם "הסתפקו" במשהו שאמנם הביא לקבלת ההצעה שסנדפייפר הציעה באופן מיידי על ידי קליף, אבל לא משהו שנראה שהיה באמת פוגע בהמשך הקריירה של הווארד, אם הם היו מפסיקים לקלקל לו כמו שהם התכוונו, כי קליף בהחלט גילה כלפיו נכונות להשאיר את הפשלה שלו בין כל הנוכחים בחדר, ולא לנקוט נגדו שום הליכים. יחד עם זאת נראה לי שהיוצרים קצת בצד של הווארד בהאשמה שלו אותם בפסיכופטיות רצחנית, כי אף אחד מהם לא קיבל את ההזדמנות לראות את הווארד נוחת שוב על רגליו, כי לאלו הופיע בפתאומיות, ושינה הכול.

קודם לכן ראינו שגם התוכניות של לאלו לחשוף את בגידתו של גאס בקרטל ולהביא ראייה לכך שהוא בונה לו מעבדת סמים פרטית נתקלו במכשול לא צפוי, כשהוא הבין שהוא לא יכול לדבר עם הקטור במעון הסיעודי בו הוא נמצא בחופשיות כיוון שיש האזנה על הקו. והוא הבין שאנשיו של גאס נשמרים מפניו, הוא החליט להשתמש בהאזנה שלהם נגדם, וכך מסר לדודו בשיחת הטלפון תוכניות כוזבות שידע שהן ישפיעו על הצד השני, ואכן גאס ומייק שינו את תוכניות השמירה שלהם בעקבות השיחה שלו, כי גם הם לא לקחו בחשבון שייתכן שמטעים אותם בכוונה. ובעקבות דבריו של לאלו נטשו את ההשגחה על יעדים שנחשבים פחות חשובים דוגמת הבית של סול וקי

הקטור סלמנקה, סמוך על סול, עונה 6
הקטור סלמנקה, סמוך על סול, עונה 6. קרדיט תמונה: Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes

מעניין לשים לב שחוץ מהגעתו המפתיעה של לאלו דווקא אל ביתם של סול וקים רוב השיבושים בתכנון של הדמויות הראשיות בפרק היו שיבושים שנגרמו בגלל תכנון של תוכניות נגד, אבל ההחלטה של לאלו להגיע לסול לא קרתה רק בגלל שהוא הבין שהוא לא יכול להמשיך בתוכניתו המקורית, כי גאס ומייק מוכנים לקראתה, אלא בגלל מקק מקרי שהוא ראה בביוב ממנו הוא השקיף על המכבסה/מעבדה של גאס, והמקק הזה הזכיר לו את סול, שעליו הוא אמר לקים שיש לו יכולת הישרדות של מקק. יוצא מזה שממש כמו שמתארים בתאוריית הכאוס את "אפקט הפרפר" כאירוע שבו משק כנפיים של פרפר בנקודה אחת יכול לגרום לסופת טורנדו במקום אחר, הרי שכאן בגלל מקק מקרי שעבר בביוב כשלאלו חישב את צעדיו הווארד מצא את מותו בסוף הפרק.

אז קים וסול ברור שלא התכוונו לרצוח את הווארד, ולא רצו במותו, אבל היוצרים כמו אומרים לנו בפרק שמי שמתכנן דברים לא מוסריים, ומסתובב בחברה לא מוסרית, לא משנה כמה טוב הוא חושב שהוא במשחק שלו, אף פעם לא תהיה לו את היכולת לשלוט בתוצאות.

נכון שאנשים חפים מפשע נפגעו על ידי לאלו עוד לפני שקים וסול הגו את תוכניתם כנגד הווארד, וייתכן שהווארד היה יכול למצוא את מותו בדרכים אחרות באותו הערב, אבל העובדה היא שקים וסול יודעים עכשיו, שיש להם חלק לא מבוטל בנסיבות שהביאו למותו, ומי שרוצה באמת לחיות ללא חרטות, כמו שסול המליץ בתחילת הפרק לשחקן שהתחזה למגשר, לא יוכל להצליח לעשות זאת בלב שלם, כשהמצפון שלו לא נקי. 

אולי יעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *