לחיות בצמצום

שטיסל: עונה 2

שטיסל – עונה 2 פרק 3

אם הייתי צריכה לסכם את הפרק הזה בשתיים, שלוש מילים, האם הייתי אומרת שהוא אחד הרציניים או אחד הלא רציניים? האם הייתי אומרת שהוא פרק על אכילה או פרק על חינוך והורות? התשובה היא כמובן שלמזלי אני לא צריכה לצמצם את הפרק למילים ספורות.

אבל בפרק הזה, תופעת הצמצום הזו מאוד בלטה. הן בעלילה של שולם, שמבין שהוא נקלט כאדם שזולל ומעשן, ומרגיש שהצמצום הזה עושה לו עוול, והן בעלילה של קיווע שנתפס כבן הדפוק, והלא רציני, שאפילו נוחעם מתייחס אליו כסוג ג', וכשידוך לא ראוי. שולם מרגיש שגם בצמצום הזה של בנו יש עוול, והעוול כל כך גדול בעיניו עד שהוא מסלק את נוחעם מביתו בגלל דבריו, דבר שנראה שהוא רצה בו עוד הרבה קודם אך לא העז להוציא אל הפועל, אולי בגלל הנימוס ואולי מסיבות אחרות.

העניין עם הגדרות מצמצמות, שהפירוש שלהן לטוב ולרע מאוד תלוי בעיניי המתבונן. אם קיווע נחשב לא רציני, זה אולי יפריע לו למצוא שידוך רציני, אבל אם יש מלא בנות לא רציניות שמחפשות בחור לא רציני, אולי זו לא כל כך בעיה.

ליבי וקיווע הם בני דודים,  נקודת המבט הזו שלהם מונעת מהם לראות האחד את השני כאיש ואישה, אבל אם לא מביטים על המילים "בני דודים" כמילים שהופכות נישואים לטאבו, אז פתאום ליבי וקיווע נראים כמו זוג מושלם מאוד (חוץ מאשר בעיני נוחעם כמובן).

שטיסל עונה 2 פרק 3

נוחעם ושולם. תמונה באדיבות yes

לאפיין אדם בתכונת הזללנות יכול להיות דבר מאוד מעליב בחברות המעריכות רוחניות, אך רוחמי שמשאירה אוכל לבחור הישיבה, הופכת את האוכל לדבר החשוב ביותר, דבר המאפשר את הריכוז הרצוי ללימוד. כמו כן, אפשר היה לראות איך כמעט בכל סצנה בפרק, מישהו דואג שמישהו אחר יאכל או ישתה, כיוון שהאכלה יש בה מן הדאגה לזולת ומן ההורות.

הפרק מתחיל בכך שגיטי הנמצאת בבית החלמה ליולדות מתעלמת מבכיו של זליג הקט, וצריכה שיפצירו בה כדי שתרגיע אותו. במובן מסוים, היא נראית כאילו העובדה ששמו ניתן לו בניגוד לרצונה, מונעת ממנו פתאום להכיר בו כבנה. זה לא משהו שהיא מעוניינת לדבר עליו, או אפילו להודות בו, אבל רואים לכל אורך הפרק שהיא מרוחקת ממנו מאוד גם כשהיא אתו.

זה מעניין כיוון שכנגד מעשה הבגידה של בעלה אין לה כבר כל כך איך להילחם עכשיו. לזרוק את בעלה מהבית? לא בטוח שזה יעזור לה, במיוחד אם היא זוכרת כמה זה לא היה לה קל להסתדר בלעדיו בעונה הקודמת, ואיך זה השאיר אותה חשופה לשאלות סקרניות, והיא בטח לא האדם שמעוניין שידעו בחוץ מה עובר עליו בפנים. איכשהו הדרך היעילה ביותר שלה לפגוע בבעלה, היא דווקא על ידי כך שהיא מצמצמת את עצמה עוד יותר. היא עייפה, היא לא מדברת, והיא צריכה כל הזמן עוד כמה ימים, כשלא ברור עד מתי המצב הזה יימשך. כאילו, ככל שהיא נחלשת יותר עמדת הכוח שלה מול בעלה מתחזקת. כשהוא בא לבקר אותה עם התוכי כדי לשמח אותה, התוכי רחוק מלעשות את העבודה, ואפשר להבין את העלבון שלה, היא אינה ילדה, ותוכי מדבר לא יכול ליישר את ההדורים בינה לבין בעלה, במיוחד כיוון שהתנצלות שלו הייתה חסרה. במקומה הייתה רק שאלה חצופה: האם זו דרכה לנקום בו על כך שהוא דואג לעתיד? עליה היא רק משיבה שהיא פשוט צריכה עוד כמה ימים.

כשהוא מנסה לפתות אותה לחזור הביתה באמירה של: 'תחזרי, אני אאפשר לך לנוח בבית כמה שתרצי', היא מביטה עליו במבט שאומר 'שנינו יודעים מה שוות ההבטחות שלך', ולא אומרת מלה. בסופו של דבר הילדים הם אלה שמוציאים את גיטי מבית היולדות. ליפא שולח אותם במונית לבדם וננזף על ידי רוחמי על חוסר האחריות שבדבר, אך דווקא המעשה הזה שלו מצליח. גיטי שרואה מולה את הילדים שזקוקים לה, לא יכולה להתעלם מהעובדה שהיא פוגעת גם בהם. אולי גם החולשה של ליפא כאב לא מתפקד, היא נקודת החוזק שלו בקרב הלא מדובר בינו לבין גיטי, שכן עם אב כזה, קשה יותר לגיטי כאם אחראית להתמכר לחולשה שלה.

שטיסל עונה 2 פרק 3

גיטי מנגנת באקורדיאון בביתו של אביה בסוף הפרק. התמונה באדיבות yes

בסוף הפרק גיטי והילדים מגיעים לביתם של שולם וקיווע. לא ברור אם הם באו לביקור או להישארות ממושכת יותר, אבל כן מעניין לראות שאף אחד לאורך כל הפרק לא חושב שיש משהו משונה בשם זליג. בעיניי כולם השם זליג מתקבל בטבעיות, מה שהופך את הסתרת בסיס המחלוקת בין גיטי לליפא לפשוט יותר. את מצב רוחה הירוד נוח לה ולבעלה שיפרשו כדיכאון שלאחר לידה.

ואם כבר הסתרת מחלוקות, אז גם שולם מסתיר מקיווע את סיבת המחלוקת בינו לבין אחיו, ואי אפשר שלא להעריך אותו על ההסתרה הזו. אפשר אולי רק לתהות האם הוא מסתיר רק כיוון שהוא לא רוצה לפגוע ברגשותיו של קיווע, או שהוא מסתיר זאת גם מפני שהוא מעוניין שיתפתח משהו בין קיווע לליבי, והוא חושב שסיפור האמת יפגע באפשרות הזו.

וכאשר הוא בא בבקשה לקיווע שילמדו ביחד חברותא, האם הוא עושה זאת כי הוא רוצה להפוך את בנו לקצת יותר שפיץ רציני, או שהוא רוצה לאזן את העובדה שעיקר הקשר בינו לבין בנו ביום יום מתבטא בארוחות משותפות ע"י כך שהוא יהפוך את עצמו לקצת יותר אב ומחנך? ממש כפי שהגדירה אותו המזכירה שלו וההגדרה כל כך מצאה חן בעיניו, עד שהוא בחר במילים האלה למילים שיירשמו על מצבתו.

שטיסל עונה 2

שולם וקיווע. התמונה באדיבות yes

בכל מקרה בין אם ניסיון השידוך שלו בין ליבי וקיווע נובע מכך שהוא שם לב למשיכה בין השניים ומעדיף לפעול כדי שהיא תהיה בהיתר ולא באיסור ובהיחבא, ובין אם הוא חושב שהם באמת מתאימים, אני בטוחה שהוא היה מאושר אם הוא היה יודע עד כמה הצליחה התכנית שלו להפגיש אותם. מעניין היה גם לראות איך לעומת העובדה שליבי תיארה את קיווע כאחד הלא רציניים, התיאור שלה אותו באותו מפגש היה "צייר מבוקש", ועד כמה אין מבוכה בחיבור של שניהם האחד עם השני. הם יודעים להמשיך בשיחה שלהם האחד את השני, כשהם גם מתייחסים למה שנאמר קודם, אך גם לוקחים את התשובה צעד אחד קדימה. ואני מודה שזה גורם לי לחשוב שהם מתאימים מאוד האחד לשני.

בסך הכול, עוד פרק חמוד ומהנה, שאולי מתמקד בצמצום, אך מרחיב את הלב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.