מקום בלב, עונה 5 – המהפך של רג'ינה

רגינה, מקום בלב

איך הפכה רג'ינה סטאנדיש בליי מאחת הדמויות השנואות ביותר לאחת האהובות?

כשרג'ינה הגיעה לסדרה "מקום בלב" לקראת סוף העונה הראשונה לא אהבתי את דמותה. לא רק שהייתה מרשעת מניפולטיבית שענתה על כל הקלישאות של רשעי אופרות הסבון, ואף הוסיפו לה ערכים נאציים התואמים את רוח אותה התקופה, עובדת היותה דמות נטולת לחלוחית ושנינות הפכה אותה לעוד יותר בלתי נסבלת בעיניי.

אהבתי הרבה דברים אחרים בסדרה "מקום בלב", את שרה, גיורת ניצולת שואה העשויה ללא חת, גיבורה ראשית שנדירות כמוה על המסך, את העיסוק בקבלת האחר והתמודדות עם דעות קדומות דרך דמויות כמו ג'יימס והארי שמסתירות את נטיותיהן המיניות ואת העובדה שהגילויים ומערכות היחסים במשפחה ובקהילה משורטטים בצורה מעניינת ורגישה. משום כך, הדבר האחרון שהסדרה הייתה צריכה לדעתי זו דמות מרושעת ומניפולטיבית שתפלפל את העניינים, ובין העונה השנייה לסיומה של הרביעית, חוויתי את רג'ינה כחוליה החלשה של הסדרה

מקום בלב, פוסטר העונה הרביעית. רג'ינה החוליה החלשה
"מקום בלב", פוסטר העונה הרביעית. רג'ינה החוליה החלשה, באדיבות yes

כשבסוף העונה הרביעית רג'ינה נשלחה לבית המשוגעים התחושה שלי הייתה "ברוך שפטרנו". לכן התאכזבתי לגלות שהקפיצה בזמן בתחילת העונה החמישית לא הביאה את הסדרה לוותר על דמותה של רג'ינה, והסדרה אף טורחת לעקוב אחריה גם בבית המשוגעים, בעוד שהיא זונחת דווקא דמויות אחרות מהעונות הקודמות, כמו ג'יימס הנעדר (שקפצו לבקר אותו לרגע לקראת סוף העונה),  או ג'ינו שאיש לא אמר דבר לגבי מקום הימצאו לאורך העונה כולה. 

למרבה ההפתעה, האכזבה התחלפה עד מהרה בהנאה מתמשכת, ואלמלא הייתי משוחדת כנגד דמותה, הייתי נהנית אפילו יותר גם מהסצנות הראשונות בעונה בהן הופיעה.

רג'ינה בבית המשוגעים, תמונה באדיבות yes
רג'ינה בבית המשוגעים, תמונה באדיבות yes

זה התחיל בכך שרג'ינה בבית המשוגעים, מזמזמת לעצמה את השיר " I'm mad about the boy", ואני חושבת בליבי איזה קריצה חמודה של הסדרה למודעות/חוסר מודעות של רג'ינה לכך שהיא משוגעת, אלא שכמה דקות אחר כך מתברר משיחה שהיא מנהלת עם הפסיכולוג שלה בבית המשוגעים, שזמזום השיר הזה הוא דווקא סימן עבור רג'ינה שהיא מחלימה. היא מספרת לפסיכולוג שלה, שתמיד כשהיא הייתה שומעת את השיר הזה הייתה מתעוררת בה טינה כלפי אחותה, כי זה היה השיר שאחותה ובעלה ג'ורג' רקדו לצליליו כשג'ורג' הציע לאחותה נישואין, השיר שהם קראו לו "שלהם", וכמי שתמיד חמדה את מה שלאחותה, עד שאילצה את ג'ורג להתחתן אתה לאחר שאחותה מתה, השיר הזה היה מעורר בה כעס. והנה היא זמזמה לה אותו בבוקר ולא הרגישה כלום, ואז היא בדקה עוד מילים שהיו גורמות לה לכעס כמו "יהודים" ו"שרה" וגילתה שהמילים הללו אף הן כבר אינן נושאות את מטען הכעס שהן היו נושאות אצלה בעבר, הן סתם מילים.

בדבריה לפסיכולוג רג'ינה מעוררת בעצם את ספקנות הצופים, האם היא דוברת אמת? האם היא אכן הצליחה להבין שהתנהגותה הייתה פסולה, ולא רק להבין את זה שכלית, אלא גם ממש הצליחה לכוון את רגשותיה לכיוונים בריאים יותר? ואולי זה בעצם רק תכסיס שמטרתו לרמות את הפסיכולוג שלה ולהוציא אותה מבית המשוגעים מוקדם מהצפוי, כדי שתוכל  להמשיך במעלליה?

רג'ינה יוצאת מבית המשוגעים. ופוגשת בריצ'רד
רג'ינה יוצאת מבית המשוגעים ופוגשת בריצ'רד, תמונה באדיבות yes

האפשרות שאולי המדובר בתכסיס מתחזקת כשמבינים שמי שסידר לה את הטיפול עם הפסיכולוג בעל השם הנ"ל הוא לא אחר מריצ'ארד, אויב למשפחת בליי, שרצה להשתמש בה כנגדם. וכך במשך כמה פרקים הסדרה משאירה את השאלה הזו תלויה באוויר, כשרג'ינה מצד אחד משתחררת, ומשחרת לסליחתם של שרה בפרט ובני משפחת בליי בכלל, האנשים שהיו היעד העיקרי למעשי הרוע שלה בעבר, ומצד שני מספקת דיווחים לריצ'רד על התקדמותה ברכישת אמונם של בני המשפחה, עד שהסדרה עונה על השאלה הזו באופן חד משמעי; רג'ינה אכן הבינה את טעויותיה, ואכן מנסה לכפר על הפגיעות שפגעה בבני משפחת בליי, והמשחק הכפול שהיא כביכול משחקת נועד לכך שהיא תוכל להבין מה בדיוק ריצ'רד זומם כדי להזהיר את בני משפחת בליי מפניו.

העובדה שריצ'רד ארגן לרג'ינה טיפול פסיכולוגי משובח כדי להקדים את שחרורה, ולא ידע שהטיפול המשובח הזה הוא משובח עד כדי כך שהוא יגרום לכך שהיא באמת תפנים את הבעייתיות של מעשיה, ותוכל לראות את הפגמים במעשיה, הייתה מבחינתי אירוניה במיטבה.

העובדה שרג'ינה חזרה למוטב אך בה בעת נשארה תככנית וערמומית הרשימה אותי לא פחות. היא הבינה סוף סוף מה נכון ומה לא נכון, היא התייסרה על הפגיעות שפגעה בעבר בחפים מפשע ורצתה לכפר על כך, אך באותה מידה היא המשיכה לרמות את ריצ'רד חורש הרעות ולתמרן אותו. כשהוא הבין לבסוף שהיא אינה בצד שלו וניסה להרוג אותה, היא הגיעה למסקנה שאין לה דרך להגן על עצמה מפניו לאורך זמן, כי הוא אדם בעל כוח רב מדי, והחליטה להתאבד כשהיא מביימת את הסיטואציה כאילו ריצ'ארד היה זה שרצח אותה, כשמטרתה היא בין היתר לנטרל את ריצ'רד מביצוע התוכנית הזדונית שלו שנועדה לפגוע בבני משפחת בליי. 

רג'ינה וג'ורג', באדיבות yes
רג'ינה מנסה להתנצל ולהזהיר את ג'ורג מפניי ריצ'רד, תמונה באדיבות yes

אפשר לראות במעשה הזה שלה את ההקרבה האולטימטיבית שכן היא מקריבה את עצמה כדי לשלם את חובה לבני משפחת בליי בהם פגעה בעבר, ולמנוע מהם פגיעות בעתיד. אולם אפשר גם לראות במעשה הזה שלה מעשה שיש בו גם קצת אנוכיות, כיוון שהיה לה קשה לחיות עם רגשות האשמה על מעשיה, וממילא לא הייתה לה משפחה או איזו מטרת על שיגרמו לה לרצות לחיות בשבילם. אפשר לומר גם ששיקול דעתה היה לקוי בזמן ביצוע ההתאבדות כיוון שריצ'רד הכריח אותה ליטול כמות מסוימת של מורפיום, שיתכן שעירפל גם את שיקול דעתה. אך מעבר לכל צורות ההסתכלות הללו, אפשר לראות במעשה שלה גם את כל הערמומיות וחוסר היושר שתמיד היו בה ושהכניסו אותה לצרות מלכתחילה.

חוסר המוסריות של המעשה שלה גורם לכך שכשבני משפחת בליי מגלים מה היא עשתה, ומבינים שריצ'רד נעצר והוכנס לכלא על רצח שהוא לא ביצע, נמצאים בדילמה: האם לכבד את ההקרבה שלה ולשתוק, או לעשות את המעשה הנכון, ולספר את האמת? הבחירה שלהם לספר את האמת לאחר התלבטות באמת קשה, הופכת את המוות שלה למצער אף יותר, שכן היא כביכול הרגה את עצמה לשווא, ואני חושבת שזה הערך הנכון שהסדרה בוחרת להעביר בהחלטה הזו, אך אני שמחה גם שהסדרה בוחרת להראות שאולי כן הייתה תועלת במעשה התרמית של רג'ינה, למרות שהם סיפרו את האמת, כיוון שהכרת הטובה של ריצ'רד על כך שהוא שוחרר מהכלא בזכותם, גרמה לו להסכים לסיום המלחמה עם בני משפחת בליי.    

ולמרות הנחמה הקטנה הזו, התחושה שעד שהדמות הופכת לטובה יותר באופן שממש מוצא מקום בליבי, דווקא אז הורגים לי אותה, ומכיוון שאין מה שמשמח אותי יותר מדמויות רעות שפשוט מבינות שהן היו לא בסדר ופגיעתן לא הייתה מוצדקת הרגשתי צורך לעשות קצת צדק עם דמותה של רג'ינה  ולספוד לה כאן מעט. תודה לך רג'ינה, עשית לי את העונה.

 

רג'ינה, מקום בלב, עונה 5
רג'ינה, מקום בלב, עונה 5, באדיבות yes

אולי יעניין אותך

בטי המכוערת

בטי, האישה והאגדה

מה סוד קסמה של בטי המכוערת, ואיך היא עומדת במבחן עולם הערכים הפמיניסטי של ימינו?

אן עם הצמות, נטפליקס

האסופית – הלך הפלא נשארה הילדה

האם העיבוד של נטפליקס לספר הילדים הידוע "האסופית" עושה צדק עם המקור הספרותי האהוב? והאם הקסם של אן שרלי ואבונלי עדיין עובד גם בגרסה החדשה? רמונה צפתה בשלושה פרקים כדי לגלות שסללו כביש על גן העדן והקימו עליו מגרש חניה אפל ובוגר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.