שקרים קטנים גדולים, עונה 1, פרק 1 – למה מי מת?

שקרים קטנים גדולים | 2017, באדיבות yes

כמה מילים בקצרה על פרק הראשון בסדרה החדשה של רשת HBO "שקרים קטנים גדולים"

"שקרים קטנים גדולים" סדרת הדרמה של רשת HBO, מבוססת על רב המכר של הסופרת האוסטרלית ליאן מוריארטי ומתחקה אחר תעלומת רצח המתרחשת בעיירה מונטריי שבארה"ב. את הסדרה בת 7 הפרקים ביים ז'אן-מארק ואלה ("ויקטוריה הצעירה", "מועדון הלקוחות של דאלאס"), שאף הפיק אותה יחד עם דיויד אי. קלי ("הפרקליטים", "אלי מקביל", "שיקאגו הופ"), וריס ווית'רספון וניקול קידמן שאף מככבות בה.

תעלומת הרצח העומדת בבסיסה של הסדרה "שקרים קטנים גדולים" נבדלת, לפחות על פי הפרק הראשון של הסדרה, מסדרות אחרות בכך שגם זהות הדמות הנרצחת נותרת עלומה, ועד סוף הפרק הראשון לא מגלים לנו את המוות של מי אנחנו חוקרים בעצם, מה שהביא אותי מיד להרהר קצת בפשר הביטוי "למה מי מת?", המשמש בדרך כלל להבעת זלזול באנשים אליהם הוא מופנה.

בגרסתו הארוכה של הביטוי ("למה מי מת והפך אותך ל…"), טמונה  התהייה מי מת והעביר את סמכויותיו לאותם אנשים, שאת סמכותם מסרבים הדוברים לקבל, ובגרסתו המקוצרת יש בו חוסר הסכמה לביצוע שינויים כלשהם. אולם חוץ מחוסר הכבוד לחיים, אפשר גם לראות בביטוי הזה את הכבוד למוות. המוות הוא משהו שבגינו הדוברים כן יהיו מוכנים כנראה לחרוג ממנהגם, ולעצור בעצמם, ולהעניק כבוד.

העניין הזה של הכבוד למוות, וחוסר הכבוד לאנשים החיים, משחק תפקיד בזמן הצפייה בפרק, שכן כאשר אנו יודעים על דמות כלשהי שמתה, ומשחזרים את חייה לפני מותה, לא פעם אמירות ואירועים מקבלים משמעות אחרת ומתעצמים בשל המוות. אולם כאשר אנו צופים בפרק ומתחקים אחרי חיי הדמויות הראשיות בו, מבלי לדעת מי מהן נרצחה ומי מהן עודנה בחיים, ההחלטה אם להעצים את הרגע, או לראות בו התרחשות טבעית (גם אם מעניינת), נותרת כולה שלנו.  

שקרים קטנים גדולים
מימין לשמאל: סלסט, מדליין וג'יין. קרדיט: Hilary Bronwyn Gayl, באדיבות yes

כך כשסלסט (ניקול קידמן) מאוימת בפתאומיות על ידי בעלה (אלכסנדר סקארסגארד) שעד כמה רגעים קודם לכן נראה כמו תמונת הפוסטר לבעל המושלם, זה משאיר אותי לתהות אם זו הכתובת על הקיר, או שזו אולי כתובת על הקיר, אבל לתעלומה אחרת עם מועד התרחשות מאוחר הרבה יותר מהרצח המתואר כעת בסדרה.  כשאני מזדהה עם תחושותיה של מדלין (ריס ווית'רספון) על החשש שלה מכך שבנותיה גדלות ונזקקות לה פחות ופחות, ושהבעל הקודם שלה ינצח במאבק ביניהם – המתנהל בעיקר בראשה – על מי יזכה בעתיד הטוב יותר מביניהם, אני תוהה לעצמי עד כמה בלתי הוגן זה יהיה אם המאבק הבלתי מדובר בינה לבין הגרוש יוכרע בסופו של דבר כניצחון טכני שלו בגלל מותה… כשג'יין (שיילין וודלי) האימא החד הורית הצעירה, מדברת על האופן שבו היא רואה את חייה מחוץ לגופה לפעמים, אני תוהה האם זו היא הנרצחת והיום היא באמת רואה את חייה מחוץ לגופה… וכשבעלה של רנטה (לורה דרן) מכאיב לאשתו בדברו על קנאת הנשים בה, אני לא יכולה שלא לתהות, אם אין בדברים הללו רמז לסיבת הרצח שלה לעתיד.

היפה הוא כמובן שזה לא רק המוות המרחף בינתיים מעל ראשי כל הדמויות הנשיות שהופך את מה שקורה להן למעניין, אלא שהעלילה בפני עצמה מעניינת וכתובה באופן רגיש, וכמי שאוהבת סיפורי בתי ספר, וחברויות נשיות, ותעלומות, הרי שהסדרה הזו נותנת לי את התחושה שקיבלתי מעדן מלא כל טוב. אם כי ייתכן שהתחושה שלי תתחלף אחרי שאקשר יותר לדמויות, ואגלה מי מהן מתה, ולמה…

 

הסדרה "שקרים קטנים גדולים" משודרת בימי שלישי בשעה 22:00, ב-HOT HBO, ובשעה 22:50 yes Oh. וזמינה בכל עת ב- yes VOD וב- HOT VOD.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.