שטיסל, עונה 3, פרק 8 – זמן בחירות

ליבי, קיווע רחלי

סקירת הפרק השמיני בעונה השלישית של "שטיסל"

אמת היא שכולם מודים בה שאי אפשר לאכול את העוגה ולהותיר אותה שלמה, וזו כנראה הסיבה שאנשים מתקשים להגיע להחלטות בחייהם. כיוון שבכל החלטה, בכל בחירה בין שתי אפשרויות קיים ויתור על אחת מהן, וזה לא קל לוותר, אפילו לא על אופציות שקיימות רק בדמיון.   

הפרק הזה ברובו עוסק בבחירות של הדמויות בין אופציות שונות שהן התלבטו לגביהן ארוכות, ובוויתורים הכרוכים בבחירות שלהם.

רוחמי כבר הכריעה בפרקים הקודמים שבבחירה בין חייה לבין הבאת חיים לעולם, היא בוחרת באופציה השנייה, והפרק אנו רואים איך היא מתמודדת עם המחשבה שהיא עלולה למות בלידה, ולהפסיד את גידול בתה. ועוד יותר מכך עם המחשבה שבתה תגדל יתומה. היא מקליטה על קלטות טייפ ישנות מסרים לכל גיל ולכל תאריך חשוב בחיי בתה, שתדע עד כמה אהובה ורצויה היא.

אין לי אף מלה רעה לומר על המשחק המרגש של שירה האס, שהכמיהה לבת, והאהבה שבה היא עוטפת אותה דרך המילים לגמרי עוברת דרך המסך, אך האמת היא שהסצנה הזו הייתה יכולה להיות הרבה יותר מרגשת אלמלא הבחירה של היוצרים בשימוש בטכנולוגיה מיושנת לביצוע ההקלטות שלא לגמרי ירדתי לפשרה.

ראשית בעונות הקודמות ראינו שקיימים בחברה החרדית דיסקים, חיליק רצה למכור לשולם דיסקים עם הקלטות של הסבתא ושולם לא קנה אותן בזמנו בגלל שמנוחה קניסברג, אז ארוסתו, אמרה לו שחיליק דורש מחיר גבוה מדי, שלא לדבר על כך שהעונה ראו בבירור שקיימים בחברה החרדית גם טלפונים חכמים שאפשר להקליט בהם, אפילו אם הם נפוצים יותר בקרב הפחות מקפידים. שנית גם אם נניח שעבור רוחמי הטכנולוגיה המתקדמת הזו אינה הטכנולוגיה המועדפת, כשאני חושבת לי על הקושי שהבת שלה תיתקל בו במציאת טייפ בעוד שתים עשרה שנה, במקרה שהטייפ הנוכחי יתקלקל, אני לא יכולה שלא להרגיש שרוחמי הייתה צריכה לדעת למצוא אמצעי הקלטה שהשימוש בו יהיה הגיוני גם בעוד שנים קדימה, ולא כזה שהוא בקושי קיים כבר עכשיו. אפשר רק לקוות שרוחמי תשרוד את הלידה של בתה וכל סאגת הקלטות הזו תהיה מיותרת.

אם רוחמי כבר בחרה בפרקים הקודמים והפרק רק התמודדה עם השלכות אפשריות של בחירתה, הרי שאחיה יוסלה, נדרש הפרק להכרעה שהוא נמנע מלקחת פרקים רבים, הבחירה בין שתי השירות בחייו. מצד אחד נמצאת שירה לוינזון, המקובלת על כל בני משפחתו, זו שלהתחתן אתה פירושו לחיות את החיים שכולם חושבים שהוא צריך לחיות, ומצד שני שירה לוי, הבחורה שהוא חושב עליה כל הזמן עם כל הלב. ייתכן שהוא היה ממשיך למשוך את ההכרעה בין השתיים, אלמלא שירה לוינזון עשתה את הטעות של התעניינות במחשבותיו. ופתאום הוא לא היה יכול להסתיר ממנה יותר את העובדה שהמחשבות שלו לא נתונות לה אלא לשירה האחרת. והיא בחרה את הבחירה ההגיוניות בנסיבות וביטלה את השידוך.

אבל אם יוסלה חשב שאמירת האמת תסלול את דרכו לחיי אושר עם בחירת לבו, הוא גילה שהדרך ארוכה ומתפתלת הרבה יותר ממה שהוא חשב. ראשית ביטול השידוך הוציא למשפחתו שם רע אצל שדכני העדה. עקרונית זה לא כל כך מטריד אותו באופן אישי, אבל זה בהחלט מפריע לגיטי לשמוע מהשדכנית קניסברג שהיא לעולם לא תהיה מוכנה לשדך יותר לאף אחד ממשפחת שטיסל (אף על פי שיוסלה הוא וייס…), ומכיוון שזה מפריע לגיטי, גיטי לא מוכנה להסכים לנישואיו של יוסלה עם שירה לוי, על גופתה המתה, היא מצהירה. יוסלה עדיין מתכוון להמשיך עם השידוך לשירה לוי, למרות התנגדותה של אימו, אך מתברר לו, ששלא כמו חנינא, שהיה מוכן להתחתן עם רוחמי למרות התנגדות כל העולם כולו לחתונתם, שירה לוי נפגעת מכך שהצעת השידוך אינה מקובלת על כל הצדדים הנוגעים בדבר. המשפחה שלה לא מוכנה להמשיך בשידוך אם משפחת החתן לא מוכנה לראות בהם שידוך הגון.

אני חייבת לומר בכללי שיוסלה נהג באופן מאוד ילדותי ואימפולסיבי בעיניי בשתי מערכות יחסיו. הן בשל המהירות שבה הוא פנה להתארס עם שירה לוינזון כשהוא נעלב משירה לוי, מבלי שאיש יחייב אותו לקחת את הצעד הזה, והן בשל ההודאה שלו באמת בפני שירה לוינזון שנאמרה בתגובה לשאלה שלה, בלי שום תכנון מוקדם, ובלי לחשוב יותר מדי על רגשותיה.

שירה לוי, יוסלה ושירה לוינזון
יוסלה בין שתי השירות, צילום: רפי דלויה באדיבות yes

התנהגותו זו עוררה בי את המחשבה שאולי באמת היה נכון עבורו לא להתחתן כלל לפני שהוא מסיים חמש שנות לימוד כמו בתכנון המקורי שלו, כי זה מוקדם מדי עבורו להבין את מלוא המשמעות של התחייבות להקמת משפחה, והבנת הציפיות שקיימות ממנו כבן זוג. זה בלט עבורי במיוחד כשהוא לא שם לב ששירה נעלבה כשהוא אמר לה שאימו עדיין לא מסכימה לשידוך אתה, ונראה כאילו הוא חושב שחיבה משותפת לחרקים היא בסיס מספיק חזק להקים עליו משפחה, אבל עוד יותר ילדותית מכך הייתה האשמתו את אימו בכך שהיא לא מבינה מהי אהבה שאינה תלויה בדבר כמו האהבה שלו לשירה לוי, וכאן מאוד שמחתי שליפא, שהיה עד אז מאוד מבין כלפיו ועזר לו להגיע לאפשרות השידוך הרצויה לו, טרח להעמיד אותו במקומו.

הפרק היה גם זמן הכרעה של קיווע בין שתי נשים, ליבי אשתו האהובה אך המתה מאוד, ורחלי, אשתו הנוכחית, שבעקבות החלטת ועדת הרווחה להחזיר לו אפוטרופסות מלאה על דבורלה בתו, עומדת להיות גרושתו. קיווע מתקשה לשחרר את רגשותיו לליבי, ונראה שככול שהוא מתקרב לרחלי, רגשות האשם שלו מתחזקים, הן בשל הפחד מלשכוח את ליבי והן בשל המחשבה שמגיע לרחלי בן זוג שיראה רק אותה כשהוא מסתכל עליה ולא ישווה אותה כל הזמן לאשתו המתה.

כשהוא מבקש מרחלי לצייר אותה לפני שהם יסדירו את עניין הגירושים ברור לשניהם שהוא עושה צעד בכיוון הישארות בזוגיות איתה, אך ניסיונותיו הראשונים לא עולים יפה, כיוון שליבי יותר מדי נוכחת ביניהם, המעניין הוא שרחלי מאוד מודעת לנוכחות הדמיונית הזו של ליבי בביתה, ומוכנה לעזור לו לשחרר את ליבי, אבל הוא לא מצליח. כשהוא נמצא עם דבורלה אצל קאופמן מוקף בציורים של אשתו המתה, הוא מתרגש מאוד לשמוע את בתו קוראת מאמא לציורים שבקיר. תמונה מרגשת מאוד מצד אחד, של אב שכמה לכך שבתו תכיר את אמה המתה, אולם מצד שני עברה בי תחושה מאוד חזקה של "לא תעשה לך פסל ומסכה", ציור של האם אינו תחליף לאם האמיתית.

התחושה הזו התחזקה במה שהייתה בעיניי הסצנה היפה ביותר בפרק כשקיווע דיבר על ההתלבטות שלו עם אביו, ואמר לו שרחלי מעוניינת בו, אבל הוא (ממש כמו יוסלה) חושב כל הזמן על  ליבי, ושולם אמר לו, אז יופי, תתחתן עם ליבי, היא תהיה אם מצוינת לדבורלה, וחידד עבורו את העובדה שאין לו באמת שתי אופציות של בנות זוג, אלא רק אופציה אחת של בת זוג, ואופציה שנייה של להישאר לבד, אופציה אחת שהיא בעצם רק פסל ומסיכה. בלילה בעקבות דבריו של אביו, קיווע חולם שאביו שורף את התמונות של ליבי, ומבין שהגיע הזמן להיפרד באמת מליבי, הוא עולה אל קברה ונפרד ממנה באופן אישי, אומר לה שהוא בוחר להמשיך את חייו בלעדיה, ומבקש ממנה שלא תבוא אליו לעתים קרובות, ואז חוזר אל רחלי לנסות שנית לצייר אותה.

הפעם הזו הציור שלו את רחלי עולה יפה, הוא מצליח לצייר את פניה, בלי שליבי תפריע להם, והקשר היחידי של הציור שלו לליבי נראה בלהבות האש אותן צייר סביב לפניה של רחלי, שייתכן שהן אלו ששרפו את ציורי ליבי שלו בחלומו, אם כי אני מודה שאצלי הן העלו גם אסוציאציה של עוף החול, שעולה בלהבות ונולד מחדש, כאילו רחלי מסמלת עבורו את האהבה שנולדת מחדש אחרי שהאהבה הקודמת עלתה בלהבות.

שולם אולי יודע לתת עצות טובות לקיווע, אבל לעצמו הפרק הוא לא היה היועץ הכי טוב בעולם. מאז ומתמיד מערכת היחסים שלו עם נוחעם אחיו הייתה בעייתית, ואם כשאימם הייתה בחיים הוא הרגיש שהיא מעדיפה את נוחעם שלא בצדק, הרי שבפרקים האחרונים הוא מרגיש שהוא שוב הגיע אחרון בתחרות האהבה עם אחיו, הפעם על ליבה של נחמה יוקטן. בגלל זה, הגילוי בתחילת הפרק שנוחעם לא יודע על כך שנחמה זכתה במפעל הפיס, מקנה לו את אותה נחת הרוח בה זכה נוחעם בעונה הקודמת עת גילה שלאחיו אין מושג על התנאי שהוא התנה לנישואי קיווע וליבי. נחת הרוח על כך שמערכת היחסים של האחר אינה מושלמת כפי שהוא היה רוצה לחשוב.

נוחעם ושולם
נוחעם ושולם. צילום: ורד אדיר באדיבות yes

מכיוון שגם עלבון הוא בחירה, נוחעם בוחר שלא להיעלב מהעובדה שנחמה לא שיתפה אותו במידע על זכייתה ולברר אתה את משמעות הדבר, ומגלה שהוא צדק בבחירתו שלא להיעלב, כיוון שנחמה לא סיפרה לאיש על זכייתה, בזמנו זה היה יששכר שסיפר לשולם, ומאז, היא פשוט התעלמה מקיום הזכייה, דבר שמסביר את חיבתה לנסיעות באוטובוסים שתהיתי עליה בפרק הקודם. מסתבר שגם נחמה עומדת בפני התלבטות, האם לפדות את הצ'ק שהיא קבלה ממפעל הפיס, או להמשיך להתעלם מקיומו, והסיבה שהיא מתלבטת כל כך היא שהיא מפחדת מכך שהתעשרות פתאומית תשנה את חייה, שבסך הכול מאוד נוחים וטובים לה. אבל בעידודו של נוחעם היא בוחרת לפדות את כספי הזכייה ולהעניק את הכסף לחדר של שולם.

שולם נרגש כולו מהמחווה שלה, ואף נרגש מכך שהיא אומרת לו שזה היה רעיון של אחיו, עד שהוא מגלה, שאחיו מצפה ממנו להעניק לו חצי מכספי התרומה שהוא קיבל בתמורה לרעיון שהוא שתל במוחה של נחמה. במוחו של נוחעם הרי מדובר במצב ניצחון ניצחון ניצחון, הוא גם לא מצטייר בעיני נחמה כמי שמעוניין בכספה, גם מזרים כסף לחדר של אחיו, שאחיו לא  היה זוכה בו אחרת, וגם מקבל לעצמו די מחסורו. אבל בעיניו של שולם שרחוק מלהיות פרייאר הדבר לא מוצא חן עד כדי כך שבהתלבטות בינו לבינו בין אהבתו לאחיו לאהבתו לנחמה, התלבטות שהוא אפילו התקשה להודות בה בפני עצמו הוא מגיע להכרעה. הוא בוחר באהבתו לנחמה, ועוד לפני שהוא נותן לעצמו זמן לחשוב על זה קצת ואולי להתחרט או לאבד מהאומץ, הוא ממהר לקנות את עוגת הגבינה של בריזל  שאותה הבטיח לה לדייט הראשון שלהם, שאליו מעולם לא הגיעו כיוון שנרדם, ולנקוש על דלתה.

כשהוא אומר לה שהוא חושב שהם עשו טעות, ושמאז מות אשתו הוא לא הרגיש כלפי אף אחת את מה שהוא מרגיש כלפיה היא לא מבינה מניין הוא נחת עליה, ואיך הוא יכול להגיד את זה כשהיא עומדת להתחתן עם אחיו. היא גם לא מתרגשת יותר מדי מכך שהוא מספר לה על ניסיונו של נוחעם לזכות בכספה מאחורי גבה  ושזו הסיבה שהוא חושב שאחיו לא ראוי לה. והיא משלחת אותו חזרה לדרכו עם העוגה בידו, כשהיא לפחות אצילה מספיק לומר לו שהיא תשכח מכל מה שהוא אמר לה, ולא תספר על כך דבר לנוחעם.

כך, אחרי שהרס את הסיכוי שלו סופית למערכת יחסים עם נחמה, ולא ברור מה נשאר ממערכת יחסיו עם אחיו, נותר לו רק להתנחם באכילת עוגת הגבינה של בריזל לבדו. כפי שכבר אמרנו, אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, טוב אם כך שאם כבר בחרנו לא להשאיר את העוגה שלמה שלפחות היא תהיה טעימה.  

      

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך

קייוע שולם ורוחמי

Shtisel, Season 3, Episode 9 – The simple meaning

Reviewing the last episode of season 3 of Shtisel

אליזבת מוס, סיפורה של שפחה

סיפורה של שפחה, עונה 4, פרקים 1, 2 – הכאב מצמצם את עולמך

דיון בפרקים "חזירים" (Pigs), ו-"סולנום" (Nightshade), הפרקים הראשונים בעונה הרביעית של "סיפורה של שפחה"

קיווע נוחעם וליפא, שטיסל עונה 3

Shtisel, season 3, episode 3 – Reflections

Review of the third episode of the third season of Shtisel

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.