שטיסל, עונה 3, פרק 7 – בין סיכון לסיכוי

שטיסל עונה שלוש

סקירת הפרק השביעי בעונה השלישית של "שטיסל"

שלוש סכנות מרחפות הפרק מעל ראשי גיבורנו, הסכנה לבריאותו של שולם שטיסל שצריך לעבור צנתור, הסכנה לחייה של רוחמי, שנמצאת בחודש החמישי להריונה והסכנה של קיווע שיאבד את בתו לרשויות הרווחה. ולכל אחת מהדמויות המעורבות בעלילות אלו מנגנוני התמודדות משלה להגדיל את הסיכוי ולהתחמק מהסיכון או להכחיש אותו.  

קיווע רוחמי ושולם
קיווע, רוחמי ושולם. צילום: אוהד רומנו באדיבות yes

רוחמי עמדה בתחילת הפרק בפני שתי סכנות, ההיריון שמסכן את חייה, והסכנה שסודה יתגלה מה שיעמיד את ההיריון שלה בסכנה בשל התנגדותו של חנינא לכך שהיא תהיה בסכנת נפשות.

רוחמי מחליטה להסתכן בגילוי האמת לחנינא, בשביל הסיכוי הקטן שהוא בכל זאת ישמח איתה, והיא לא תיאלץ יותר לשאת את הריונה בבדידות. חנינא לא מאושר מהגילוי כמו שאפשר לצפות ממי שחשב שהוא שותף לסוד שאשתו מסתירה מהעולם וגילה שהוא זה שרומה ואשתו אכן בהיריון כמו שהעולם חושב, ולא משתמשת בכריות היריון, כמו שהוא חשב. לזכותו ייאמר שיותר מהעלבון על שרומה, הוא מודאג בשל החשש לחייה, והפחד מלעבור שנית את מה שהם חוו בתחילת נישואיהם כפי שהסדרה הראתה בפלאשבקים מהעבר. ארבע שנים קודם לכן, רוחמי נאלצה לסיים היריון בלידה שקטה בתחילת חודש שישי מפני שההיריון גרם לה ליתר לחץ דם תוך ריאתי, וסיכן את חייה.

על פי הרופא שלהם, פרופסור משניות, יש לה סיכוי אחד לאלף להצליח ללדת בשלום. לדעתו, התקווה הזו שלה היא זו שמסכנת את חייה, וחנינא צריך למצוא דרך לגמול אותה מהתקווה. ארבע שנים קודם לכן כשהסכנה לחייה הייתה ברורה ומיידית, כי הנזק כבר התרחש, חנינא והרב סולובייצ'יק שלעצתו הוא שאל, לא הותירו לה ברירה אלא להישמע לדרישת הרופאים, ולהפסיק את ההיריון, אבל עכשיו כשהיא בחודש החמישי ונראה שהכול בינתיים בסדר, היא זוכרת הרבה יותר את הסיכוי מאשר את הסיכון.

הרב סולובייצ'יק אומר לחנינא ששואל גם לעצתו כיוון שאינו מסתפק רק בדעת פרופסור משניות שיצלול פנימה לתוך הגמרא, וחנינא נשמע לעצתו ומוצא בגמרא במסכת שבת דף לב' א' את הציטוט "אפילו תשע מאות ותשעים ותשעה באותו מלאך לחובה ואחד לזכות, ניצול", במקום לגמול את רוחמי מהתקווה הוא נדבק בתקווה שסיכוי של אחד לאלף הוא סיכוי מספיק להינצל. אגב ייתכן שלא סתם חנינא בחר ללמוד דווקא את הדף הזה, במשפט שאחרי אותו הציטוט הגמרא מדברת על שלוש עבירות שבגינן מתות יולדות.  

העובדה שלפעמים גם סיכוי של אחד לאלף מספיק כדי להינצל עדיין לא משכנעת אותו סופית לתת לרוחמי לפעול כרצונה, והוא חושב לספר להוריה את האמת כדי לתת להם את האפשרות לקחת חלק בהחלטה שלה, אולם בשעה שהוא ממתין במסעדת וייס לליפא שיחזור משליחות הוא זוכה לצפות בסועד הרב צימרמן, שניצל מתאונה, ומבין מליפא כשהוא חוזר, שצימרמן לא לגמרי חזר לעצמו, כי עבור מישהו שכל חייו היו עולם התורה, העובדה שנפגע באופן שמונע ממנו את הלימוד, הופכת את חייו לחסרי משמעות עבורו. חנינא נזכר אז בתחושתה של רוחמי מיד לאחר הלידה השקטה שהיא מתה יחד עם העובר, ומבין שמבחינתה של רוחמי הסיכוי שלה להצליח עכשיו ללדת שווה את הסיכון, שכן חיים ללא ילדים הם חסרי משמעות עבורה. והוא חוזר לביתו מבלי שאמר דבר להוריה, רואה אותה שכובה על צדה שכגבה מופנה אליו, והפעם במקום להאשים אותה כפי שעשה בתחילת הפרק על כך שהיא הפנתה לו את הגב בכך שלא סיפרה לו, הוא מצטרף אליה לספה ומחליט לתת לה גב, ולתמוך בה. הוא עדיין מפחד ממה שיקרה, אבל הוא מבין שיש סיכונים ששווה לקחת בשביל הסיכוי להשיג דברים ששווה לחיות עבורם.

חנינא
חנינא. צילום ורד אדיר באדיבות yes

גם חייו של שולם נמצאים בסכנה, בשל מצב הלב שלו, והוא לא מתכוון לקחת סיכונים, אמרו לו לא לעשן כי זה לא טוב בשבילו, אז הוא מיישם במלוא המרץ, ולא חושב על סיגריות גם אם מתחשקת לו אחת. כך לפחות על פי דבריו לעקיבא. העניין הוא שהוא צריך להגיע באותו היום לבית החולים לצנתור עם מלווה, והוא לא מעוניין להדאיג אף אחד מבני משפחתו במצבו הבריאותי. הוא אומנם מבקש משלושה מהם להצטרף אליו אבל נותן להם את האפשרות לסרב לו, בכך שהוא לא מספר להם את סיבת בקשתו. שהרי למי יהיה נעים לסרב לבקשה להצטרף לליווי לצנתור? ואכן מסתבר באמת שכל בני משפחתו שאין להם מושג ממצבו אכן אינם יכולים להצטרף אליו. 

בסופו של דבר הוא פונה לנחמה יוקטן ומבקש ממנה שתצטרף אליו כי הוא צריך מלווה לצנתור והוא אינו רוצה להדאיג את בני משפחתו, והיא מסכימה, וקשה שלא לחשוב שלמרות שהוא אינו משקר בשני הטעמים שהוא מציג בפניה, ושניהם אמת, הוא בכל זאת משקר, אולי אפילו לעצמו, לגבי הסיבה האמיתית שהוא פונה אליה. נראה כי הוא באמת רוצה בחברתה יותר ממה שהוא רוצה בחברת יתר בני משפחתו, כי לה הוא מספר את האמת על מצבו הבריאותי מיד, ולא נותן לה אפשרות נוחה להיחלץ מבקשתו.

מדוע הוא חושב שהוא יכול לבקש ממנה כזה דבר בכלל? אולי מפני שגם הוא היה האדם הראשון שהיא פנתה אליו כשהיא הייתה בצרה, כשמצאה את יששכר ללא רוח חיים. אולי מפני שהיא תמיד התחשבה ברגשותיו יותר ממה שהוא התחשב ברגשותיה.  

כשהוא נבדק לפני הצנתור המיועד, מסתבר שמצבו הלבבי השתפר לאין שיעור והוא כבר אינו זקוק לצנתור, נחמה חושבת שזה בגלל שהגוף הוא הרופא הכי טוב של עצמו, והוא יותר בכיוון של חסדי ה', אבל בין כה ובין כה הוא יצא מכלל סכנה. מה הוא עושה עם הזדמנות השנייה שהוא מקבל? דבר ראשון הוא מנסה להאריך את זמן שהותו עם נחמה על ידי כך שהוא מציע לה להצטרף אליו לטקסי ספיישל שייקח אותה אל ביתה, אבל נחמה מעדיפה באופן כללי לנסוע באוטובוסים, העדפה שיכולה להיראות מוזרה במיוחד עבור מיליונרים, אבל ייתכן שהיא ניתנת להבנה במקרה הזה, אם לוקחים בחשבון שייתכן שנחמה מרגישה שיש בשהות שלה ושל שולם יחד שלא לצורך משהו בעייתי בהתחשב בעובדה שהיא מאורסת לאחיו. את העובדה שהיא הייתה אתו בבדיקה הרפואית ולא נוחעם, היא יכולה לייחס לכך שהוא לא רצה להדאיג את נוחעם, אבל לבלות את זמנה איתו בנסיעות במונית יהיה לה קצת יותר קשה להסביר לעצמה, גם אם הכול כביכול תמים מאוד על פני השטח.

אחרי ששולם נפרד מנחמה יוקטן הוא מרגיש צורך בנחמה, והוא פונה לידידה שהוא בכלל לא חושב עליה, לסיגריה. מסתבר שאחרי שהסכנה הברורה והמיידית נעלמת יכולת ההכחשה שלנו את ההשלכות רחוקות הטווח משתפרת פלאים, והסיכוי להנאה מיידית הופך חזק יותר מהפחד מהסיכון לעתיד הרחוק יותר.

נחמה ושולם שטיסל
נחמה ושולם בבית החולים. צילום ורד אדיר באדיבות yes

לפעמים, גם כשהסכנה ברורה ומיידית, קשה שלא ליפול לדפוסים של הרס עצמי, במיוחד כשקשה להאמין שיש סיכוי בכלל להינצל. זה מה שקורה לעקיבא של תחילת הפרק, ששולם מוצא אותו אחרי לילה של שתייה, ושינה מאוחרת מאוד. קיווע מסביר לאביו שנוזף בו, שהיום זה היום שבו צריכים לבוא לביקורת מהרווחה כדי להחליט לגבי דבורה אבל ממילא אין סיכוי שייצא מזה משהו כי הוא רב עם רחלי, והיא בטוח לא תסכים לעזור לו עכשיו.

שולם אינו תבוסתן כעקיבא, והוא שם בשבילו גם כדי לנזוף בו שאף אחד לא יציל את דבורלה בשבילו חוץ ממנו כי זה התפקיד שלו, אבל גם שלא ירים ידיים לפני שהוא בכלל ניסה. בתמיכתו של אביו, קיווע הופך לנחוש מתמיד, ומשהיא ממשיכה לא לענות לשיחותיו, הוא מתדפק על דלתה של רחלי, עד שהוא מצליח להזכיר לה פנים מול פנים, שהיום זה היום שהרווחה אמורה להגיע לדירתה ולבדוק איך הם מסתדרים עם האחריות על הילדה.

הוא גם מנסה להתנצל על התנהגותו כלפיה אך היא פחות מעוניינת לשמוע את דבריו אלה, היא מסכימה לעזור לו, אך מתנה את עזרתה בכך שישמור את המילים היפות להצגה שייעשה לרווחה, היא לא רוצה לשמוע אותן.

כשאורלי פקידת הרווחה מגיעה, ההצגה בשיאה, שניהם נראים כמבינים את מה שמוטל על הכף, ואין פדיחות כמו בביקור הבית הראשון שלה בביתו של שולם. למעשה העובדה שהם כביכול עושים הצגה מאפשרת לשניהם להעביר מסרים האחד לשני. הוא מעביר לה את המסר שהוא התאהב בה למרות שהוא לא ציפה שהוא יוכל שוב להרגיש משהו אחרי מותה של ליבי, והיא מעבירה לו את המסר שנשמע שקצת מצער אותו שהיא חששה מנישואים עמו מפני שהיא יודעת שהוא עדיין אוהב את ליבי, אבל לטובת עובדת הרווחה היא מוסיפה כמובן שברור לה שהוא אוהב גם אותה וזה מספיק לה.

כשעובדת הרווחה עוזבת את ביתם מרוצה ממראה עיניה, וממשמע אוזניה, גם אני הייתי מרוצה, גם בגלל שקיווע זכה לשמור בחזקתו את דבורלה, וגם כי אני האמנתי לשניהם אפילו שידעתי שהם עושים הצגה. האמנתי לעקיבא שהוא התאהב ברחלי למרות שלא רצה, הן בגלל הציור שלו אותה שפרץ ממנו כבר בפרק השני, והן בגלל שהיא עזרה לו, והן בגלל שכשהוא נכנס לביתה עכשיו כדי להעמיד את הלול של דבורלה במקום, ולהכין את הבית לביקור של הרווחה, ראו שהוא מתעניין בה כאישה, מהחפצים שלה שעליהם נפלו עיניו, וראו שהוא רוצה לשמח אותה. אני גם חשדתי עוד בפרק הקודם שההימנעות שלו מלדבר אתה לאחר שנודע לו על מחלתה נבעה יותר מהפחד מעוצמת הרגש שהוא גילה בעצמו כלפיה, ומה זה אומר על אהבתו לליבי, מאשר מהגילוי הספציפי של המחלה.

אני גם האמנתי לה, למודת האכזבות, שהעובדה שהוא ביקש את התמונות של ליבי מיד אחרי הווידוי שלה על מצבה בפרק הקודם, ושהוא סינן אותה במהלך היום שאחרי, הביא לכך שהיא הבינה שהיא לא יכולה להתחרות בזיכרון של האישה המושלמת, ושהיא הייתה יכול לחיות עם זה, אם היא לפחות הייתה יודעת שבאמת יש לו מקום מיוחד בלב אליה, אבל קשה לה להאמין בזה אחרי האופן שבו הוא התנהג.  

רחלי וקיווע היו רוצים אף הם להאמין אחד לשני, אבל הם מפחדים, אז הם מגששים את דרכם לאמת באבחנות בטוחות יותר. רחלי אומרת לקיווע שהוא שחקן טוב כי היא האמינה לדבריו, והוא אומר לה שגם היא שחקנית טובה כי גם הוא האמין לדבריה אבל איש מהם לא מעז לקחת את הסיכון ולומר לשני שהם באמת התכוונו למה שהם אמרו ושזה לא היה משחק. ולמרות שהם לא לקחו את הסיכון הפעם, אני עדיין מקווה שיש לאהבה שלהם סיכוי.

 

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך

קייוע שולם ורוחמי

Shtisel, Season 3, Episode 9 – The simple meaning

Reviewing the last episode of season 3 of Shtisel

אליזבת מוס, סיפורה של שפחה

סיפורה של שפחה, עונה 4, פרקים 1, 2 – הכאב מצמצם את עולמך

דיון בפרקים "חזירים" (Pigs), ו-"סולנום" (Nightshade), הפרקים הראשונים בעונה הרביעית של "סיפורה של שפחה"

קיווע נוחעם וליפא, שטיסל עונה 3

Shtisel, season 3, episode 3 – Reflections

Review of the third episode of the third season of Shtisel

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.