סמוך על סול, עונה 5, פרק 7 – נאמן למקור

סמוך על סול, Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television

דיון בפרק "ג'יי אם אם" (JMM), הפרק השביעי בעונה החמישית של "סמוך על סול"

התמונה הראשונה שעימה נפתח הפרק היא תמונת תיק העור שקימי נתנה לג'ימי במתנה לאחר שזכה חזרה ברישיונו, ובאותיות החרוטות עליו JMM, ראשי התיבות של שמו המלא של ג'ימי, ג'ימי מורגן מקגיל.

כאשר קימי נתנה לג'ימי את התיק היא התנצלה קצת על החריטה באמירה שהיא לא ידעה שהוא ישנה את שמו, ושהיא חשבה שג'ימי יאהב את המתנה, וג'ימי מבטיח לה שהוא אוהב את המתנה הזו, ושהוא ישתמש בתיק אף על פי שראשי התיבות אינם מתאימים כעת. הוא הוסיף גם שאם מישהו ישאל אותו לפשר האותיות JMM, הוא ישיב שהמדובר במוטו שלו, "הצדק חשוב מכול" (Justice Matters Most). בפרק הזה הוא אכן נשאל לפשר ראשי התיבות על ידי לאלו סלמנקה, שנעצר על ידי המשטרה לאחר ההתערבות של מייק בחקירה בפרק הקודם ודרש מסול גודמן שייצג אותו,  והוא אכן משיב את התשובה המוכנה לו מראש, אך לאלו מציע לו מוטו אחר, "פשוט לעשות כסף" (Just Make Money) ולהיות חבר של הקרטל. כך ההתלבטות של ג'ימי בין להיות נאמן לרעיון לוחם הצדק, שהוא הצהיר שהוא רוצה להיות במקור, לבין התפקיד שמציעים לו או דורשים ממנו להיות בפרק, עולה שלב.

עניין הנאמנות לעצמך ולאחרים עולה בפרק לכל אורכו ולא רק בדמותו המשתנה של ג'ימי.

קים, שיש לה סיבה לחוש אשמה על חוסר הנאמנות שהפגינה כלפי קווין מ"מסה ורדה" (למרות שהוא אינו מודע עד כמה), מתנצלת בפניו יחד עם ריץ' על כך שהם לא הצליחו להוציא לפועל את בניית סניף הבנק שלהם כפי שהוא רצה. קווין שומע את ההתנצלות אך לא נראה שההתנצלות מרשימה אותו במיוחד, והוא ממשיך לראות את עצמו כמי שזכאי להיות בלתי מרוצה מהתפקוד של משרד עורכי הדין שלהם. קים שמרגישה שעכשיו אין כבר סיבות שימנעו ממנה לשרת את קווין ביושר, לא אוהבת את העובדה שהוא משאיר אותם תלויים באוויר לגבי המשך שיתוף הפעולה ביניהם, ומשנה טקטיקה. היא עוברת מהמקום המתנצל למקום המאשים. עכשיו זה קווין שלא היה נאמן לעצות שלהם, הוא בחר לא להקשיב להם כשהם יעצו לו לא להתעקש על מיקום הסניף מלכתחילה, הוא בחר להקשיב לסול גודמן כשהם יעצו לו לא לעשות זאת וכו', הם נתנו לו את העצות הכי טובות, והוא סרב להקשיב להם לאורך כל הדרך, ואם הוא מתכוון להמשיך כך, אז אולי באמת אין טעם בהמשך ההתקשרות ביניהם היא אומרת לו, ונראה שהטקטיקה שלה משתלמת, כי כשהוא מבין שגם בו יש אשמה, הוא מודיע להם שהוא יראה אותם ביום חמישי כרגיל.

 

נאצ'ו הוא משרתם של שני אדונים שבאף אחד מהם הוא אינו חפץ, הוא חייב לגלות נאמנות ללאלו הנמצא במעצר ודורש ממנו לשרוף סניף של אחת מהמסעדות שמנהל גאס, כדי לא לחשוף את העובדה שהוא בעצם משרת את גאס, ומיידע אותו על כל פעולה של לאלו והקרטל. אולם הנאמנות העליונה שלו היא לאביו שאת שלומו הוא רוצה להבטיח, רק שאביו רוצה שהוא יסגיר את עצמו למשטרה, וגם הוא וגם מייק מבינים שהמשטרה לא באמת תוכל לעזור לו. הוא מוצא במייק את הכתובת שתעזור לו לצאת ממעגל ה(ק)סמים שבו הוא נמצא. מייק נראה כמי שבהחלט מוכן לבוא לעזרתו, רק שקודם הוא צריך לסיים את החשבון עם לאלו, והעובדה שלאלו עדיין מנהל את העסק מתוך המעצר, אומרת לו שעדיין לא הגיע הזמן.

מייק של הפרק נראה נינוח בחיק המשפחה הרבה יותר מאשר בפעם האחרונה שבה ראו אותו עם נכדתו. האיזכור של כלתו את בנו שנרצח מתקבל על ידו ברוח טובה, ולא מעכיר את האווירה כמו שקרה לו בשיחתו הקודמת עם נכדתו. הוא כנראה מודע לעובדה שמשהו בו רגוע יותר ממקודם, כי הוא אפילו מרגיש צורך להסביר לכלתו, אחרי שהם משוחחים על בנו, שהוא מרגיש טוב יותר כי הוא החליט לשחק עם הקלפים שהוא קיבל.

זה היה ברור כבר בפרק הקודם, בשעה שהוא הוציא את תוכניתו להסגיר את לאלו למשטרה, שהוא החליט להוציא את המיטב מהמצב שהוא נקלע אליו, במקום להתבוסס בתחושות אשמה וחרטה שלא מובילות לשום מקום. אולם השאלה איך ההסכמה שלו לחבור שוב לגאס, תעמוד בקנה אחד עם האופן שבו הוא מנהל את חיי המשפחה שלו, התבררה עבורי רק הפרק. משבר הזהות האישית של מייק, דמות שבאופן כללי נוטה להיות הרבה יותר נאמנה לעצמה, והרבה פחות מרצה את סביבתה, פגע בהתנהלותו המשפחתית כי הוא הרגיש בין היתר שבמעשה הרצח שלו הוא לא היה לגמרי נאמן למי שהוא, ולאופן שבו הוא מציג את עצמו בפני בני משפחתו. המשבר הזה נגרם לא מעט בשל העובדה שאחד הערכים המקודשים של מייק הוא שלמות העבודה שהוא עושה, ערך שהתנגש לו עם ערך קדושת חיי האדם, שהוא אינו מקל בו ראש, ואם הוא שלח את ידיו בחייהם של אנשים עוד קודם לרציחתו של ורנר, זה היה תמיד בשם הגנה עצמית או ידיעה שלהם עצמם יש דם על הידיים.

כשמייק מקריא לנכדתו את הקטע מהספר "הנסיך הקטן", המדבר על כך שהכול בר חלוף, גם השושנה של הנסיך שלא מודעת לכך שכל מה שיש לה כדי להגן על עצמה הם ארבעה קוצים, חשבתי על כך שייתכן שההבנה הזו, שהכול בר חלוף, והמסקנה שנגזרת ממנה שכל מה שאתה יכול לעשות כדי להאריך את קיומך הוא להשתמש הכי טוב במה שיש לך ולא לבכות על מה שלא, עזרה אף היא למייק להרגיש שוב נאמן לעצמו ולערכיו.

ללאלו, האיש שנמצא על הכוונת של מייק ושל גאס, אין באמת ערכים שהוא נאמן להם, חוץ מכסף וחברותו בקרטל, והוא מוכן, על מנת לזכות חזרה בחופש שלו, להישפט בשם בדוי לחלוטין, "חורחה דה גוזמן", כדי שלא יעלו על קשריו לקרטל, ולפברק משפחה על ידי שכירת שחקנים, כדי להראות שיש לו קשרים בקהילה, ואין סכנה שיברח במקרה שתיקבע לו ערבות.

מכיוון שהקרטל הוא עסק שמעניש בכבדות את אלה שאינם נאמנים לו עד הסוף, גאס, שרוצה להיפטר מלאלו, ומבין שגם מהכלא לאלו מהווה בעיה, לא יכול להרשות לעצמו לסדר שיהרגו את לאלו כשהוא נמצא במעצר בצד של הגבול שנחשב בשליטתו שלו, כי מייד ידעו שזו אחריותו, ותתגלה בגידתו בקרטל.

המצב הזה, שבו בניית מעבדת הסמים של גאס מתעכבת בגלל החשדות של לאלו, שאפילו הכלא לא מצליח לעצור את התערבותו בעולם שבחוץ, מדאיגה מאוד את פיטר, מי שמסתבר שהשקיע את כספו בבניית המעבדה, והוא חושב לעצור את התהליך. אבל גאס מתחנן בפניו שימשיך לתת בו אמון ומשתמש לשם כך בעברם המשותף, ובפעולת היחלצות מרשימה שהם ביצעו. "אתה עדיין האדם שהיית אז", גאס אומר לפיטר, ונראה שהוא דורש ממנו להמשיך לממן את הפרויקט שלו כחלק מההנחה שאם הוא נאמן לעצמו, אז הוא יכול להצליח לצאת ממצבים קשים ואין לו מה לפחד.

כדי להיפטר סופית מלאלו, גאס ומייק רוקחים תוכנית שתביא לשחרורו בערבות של לאלו, כנראה על מנת להרוג אותו כשהוא יגיע לצד השני של הגבול. התוכנית שלהם כוללת סיפוק ראיות לסול על כך שהעדה המרכזית של התביעה תומרנה להיזכר בראיות באופן לא עצמאי, כדי שסול יוכל להביא לשחרורו בערבות של לאלו. כמובן מבלי לספר לסול שהם רוצים בשחרורו של לאלו רק כדי שהם יוכלו להוציא לפועל את התוכנית שלהם עבורו.

 

כאן מתגלית במלוא עוצמתה שאלת נאמנותו של ג'ימי לעצמו ולאחרים. בשעה שג'ימי וקים מדברים על הדרישות שלהם אחד מהשני לגבי הנישואים שלהם, אנו רואים את ג'ימי נוגע בטבעת הזרת שלו שניתנה לו כזיכרון מחברו המת שהיה שותף לתעלוליו כג'ימי המחליק. הנישואים של ג'ימי וקים אינם כוללים החלפת טבעות, כאילו כדי להדגיש את העובדה שהנישואים שלהם הם רק הסדר שנועד לעזור לקים להימנע מלהעיד נגד ג'ימי במקרה שהוא יסתבך עם החוק. העניין הוא שלמרות העובדה ששניהם טוענים בתוקף שהמדובר בנישואי נוחות, נראה די ברור שהם מאוהבים זו בזה. הרצון שלהם לבלות במשותף, המבטים המאוהבים שקים נותנת בג'ימי, הצורך שלו לרצות אותה, שאפשר לראות בעובדה שהוא לא ממש מעמיד תנאים בכלל לגבי הנישואים שלהם, ושהיא קובעת את כל המהלך, מעלים בי את ההשערה, שהם כל כך מתוסבכים בגלל עברם שיותר נוח להם לרמות את עצמם שהם מתחתנים בשל סיבות חוקיות כהסדר, ולא בגלל שהם באמת רוצים להתחייב על אהבתם האחד כלפי השני.

הדרישה העיקרית של קים מג'ימי היא שהוא תמיד יספר לה מה קורה איתו ובמה הוא מעורב, גם אם הוא מרגיש צורך לא לספר לה, כי הוא חושש שהיא לא תראה את מעשיו באופן יפה. היא רק רוצה לדעת, היא אומרת לו, וכבר ביום הנישואים שלהם הדרישה הזו עומדת למבחן, כשלאלו מציע לסול להיות חבר של הקרטל אם יצליח לשחרר אותו בערבות. ג'ימי מרגיש צורך עז לא לשתף את קים בהצעה הזו, ולכן מתגבר על יצרו ומספר לה, תוך כדי שהוא אומר שהמשמעות של להיות חבר של הקרטל זה הרבה מאוד כסף. היא נאמנה למילתה, לא שופטת אותו, ורק אומרת לו שהיא שמחה שהוא סיפר לה, אבל כשהיא שואלת אותו אם להיות חבר של הקרטל זה משהו שהוא מעוניין בו בכלל, הוא כאילו נזכר במי שהוא ואומר שמה פתאום, וממילא האישומים נגד לאלו חזקים מדי מכדי שהוא יצליח לעשות זאת גם אם הוא היה רוצה.

מה שמעמת אותו עם האמירה הזו שלו זו הדרישה של מייק ממנו יום למחרת, שיביא לשחרורו בערבות של לאלו, וישתמש לשם כך בראיות שהוא מספק לו. ג'ימי נראה משתף פעולה עם הדרישה הזו בלי שתהיה לו ברירה גדולה מדי, כעורך דינו של לאלו, אבל נראה במהלך הדיון המשפטי בתיקו של "חורחה דה גוזמן", שחציו הסולי שש על יכולתו להציג בפני בית המשפט את הראיות החדשות, ולעשות הצגה שלמה של קשריו בקהילה של הלקוח שלו, ואופיו הטוב שנפל קורבן להתערבות בראיות מצד התביעה, ומצד חציו הג'ימיי, לבו יוצא דווקא אל בני משפחתו של פרד, הקורבן של לאלו, שיושבים באולם בית המשפט כדי לראות מה יעלה בגורל הרוצח של בן משפחתם.

הראיות שסול סיפק לבית המשפט, מספיקות כדי שלאלו יקבל אפשרות לשחרור בערבות עד המועד הרשמי של משפטו, אולם לשמחתו של סול סכום הערבות נקבע להיות גבוה מאוד. לאכזבתו של סול מסתבר לו, שלאלו חושב שסכום של 7 מיליון דולר הוא סכום שנמצא בהישג ידו, ועוד יותר לאכזבתו של סול, שהסכום הזה נמצא בהישג ידו בתנאי שסול יביא אותו ממעבר לגבול.

סול, שלא מודע כאמור לתוכנית של מייק וגאס (שאנחנו רק משערים מהי, כי גם לצופים לא הוסבר במפורש, אבל ברור שמייק לא היה מתאמץ כל כך להכניס את לאלו לכלא רק כדי שהוא יצטרך להתאמץ לשחרר אותו אחר כך), עסוק בהתבוננות בבני משפחתו של פרד במסדרונות בתי המשפט, כאילו חוכך בדעתו מה עליו לעשות, ובדיוק אז מגיע אליו הווארד ושואל אותו מה לגבי הצעת העבודה שהוא הציע לו. ברגע הראשון שבו הווארד פגש את ג'ימי תהיתי האם ג'ימי לא מצטער עכשיו שהוא לא הסכים לקבל את הצעתו של הווארד, אחרי הכול אם הוא היה מסכים לה, הוא לא היה צריך להתמודד עכשיו עם ההחלטה המוסרית הקשה שעליו לעשות, אבל אז התברר לי לפתע מדבריו של ג'ימי שלהצעת העבודה של הווארד מעולם לא היה סיכוי אמיתי. כיוון שהוא רואה בו אשם במותו של אחיו.  

אם ראינו כמה דקות קודם לכן בפרק שג'ימי ניחן בנקמנות ילדותית, ושכשמייק מתקשר אליו הוא מחזיר על הסירוב הקודם של מייק להצעת העבודה שלו, בהתחמקות טלפונית, וזיוף קולות מנהרה, רק שלרוע מזלו, מייק לא מסתפק בשיחה טלפונית ומגיע היישר אל דלת ביתו, כדי לומר את מה שיש לו לומר, הרי שכשמתברר שהווארד אחראי בעיניו על מותו של אחיו, כל הפגיעות שלו בהווארד לאחר הצעת העבודה שלו נעשות מובנות יותר. מה שעוד יותר מתברר במהלך הדיאלוג בינו ובין הווארד, שהמוות של צ'אק ערער את ג'ימי, מכיוון שקשה לו להתמודד אפילו עם הודאה באשמתו החלקית, בכך שהוא חשף את צ'אק לכך שבעיית האלרגיה שלו היא פסיכוסומטית, הוא בוחר לראות את הווארד שפיטר את צ'אק מעבודתו כאשם בהתאבדותו. ראינו בעונה הקודמת שכאשר הוא ראה את הווארד מתייסר בעקבות מותו של צ'אק, זה כן עורר בו רצון להושיט לו יד ולסייע לו, והוא אפילו הציע לו את מספר הטלפון של הפסיכולוג שקים נתנה לו כדי שילך אליו בעצמו. אולם עם השלווה שהאוורד נראה כאילו זכה בה בתקופה הנוכחית קשה לו להתמודד.

"אתה נשמע מעורער", הוא אומר להווארד על כך שהוא מזכיר את כדורי הבאולינג והזונות שנפלו בחלקו וחושד שהם קשורים אליו, ונראה כאילו זו הייתה המטרה שלו מלכתחילה, לערער את הווארד, כמו שהוא בעצם מרגיש מעורער. אך הווארד לא קונה את ההצגה של ג'ימי, ואפילו מצליח לראות את הכאב מאחורי המסכה של הילד הרע שלו, ולומר לו שהוא מצטער על ייסוריו. למרות שג'ימי הוא לא האדם שיבחל בלעורר רחמים כדי לזכות באמפתיה, כמו שראינו בפרק סיום העונה הקודמת, את הצער של הווארד כלפיו הוא אינו יכול לשאת. "אתה הרגת את אחי, ואתה מצטער?", הוא משיב לו, ומתחיל להתפאר בכך שהעובדה שהוא לא הסכים להצעת העבודה שלו נובעת מכך שהיא קטנה בעיניו כי הוא מסתובב בחוגים שיש בהם עושר שהווארד לא יכול בכלל להעלות בדעתו, ופתאום עלה בדעתי שחלק מהפיתוי הגדול עבורו בלהיות חבר של הקרטל ובכסף הגדול, זה באמת המקום שבו הוא יוכל להרגיש טוב יותר מהווארד, מי שהוא בוחר לראות כאחראי למותו של צ'אק, דווקא מפני שהוא לא מרגיש טוב יותר מהווארד, והוא לא יודע איך להתמודד עם כל הרגשות שלו. במובן מסוים, גם אחרי מותו צ'אק ממשיך להיות המקור שמניע את התנהגותו של ג'ימי. ומביא להתדרדרותו.

סביר להניח שנאמנותו לקים לא מספיקה כדי לבלום את תהליך התדרדרותו שיגיע לשיאו ב"שובר שורות", אם כי מעניין יהיה לראות בפרק הבא האם נאמנותו לקים מספיקה כדי לשתף אותה בכל מה שעבר עליו במסדרונות בית המשפט לאחר שהם נפרדו בבוקר הראשון המשותף שלאחר נישואיהם. או שנגלה שההבטחה שלו לשתף אותה בכל מה שקורה לו כתנאי לחיי הנישואים שלהם החזיקה מעמד רק יום אחד בלבד, והיא באמת יכולה להצליח יותר בבחירת בן זוג כמו שאמר לה קווין והיא התעלמה.  

 

שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך

אני אנושי, השומרים, ווסטוורלד

אהבה, מוות ורובוטים

כמה מחשבות על אהבה, מוות ורובוטים בעקבות צפייה בסדרות "ווסטוורלד", "השומרים", ו"אני אנושי" הדרום קוריאנית. ספוילרים לסדרות המדוברות כמובן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.