סמוך על סול, עונה 5, פרק 6 – לעשות מהלימון לימונדה

סול גודמן, סמוך על סול, Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes

דיון בפרק " וקסלר נגד גודמן" (Wexler v. Goodman) הפרק השישי בעונה החמישית של "סמוך על סול"

אחת מהקלישאות המוזכרות יותר, במיוחד בתקופות קשות, מלמדת אותנו שאם החיים מגישים לנו לימונים, עלינו לעשות מהם לימונדה. הפרק הנוכחי מראה איך כמה מהדמויות הראשיות בסדרה, עושות את הלימונדה שלהן מהלימונים שהחיים סיפקו להם.

המצב של מייק בפרקים האחרונים למשל, היה די עגום. אחרי שהוא רצח את ורנר זיגלר הוא התקשה לחיות עם עצמו בשלום, גם אחרי שהוא עזב את עבודתו אצל גאס. הוא מצא את עצמו מנוכר לבני משפחתו, מנסה להתנחם בשתייה ונקלע לקטטות מזדמנות עם בריוני רחוב, שמהאחרונה שבהן הוא גם נותר פצוע, וזקוק לטיפול. גאס מציע לו לחזור לעבוד אצלו כדי לשפר את מצבו, ולא ברור מה בהצעה הזו הוא בגדר לימונדה עבורו, אבל הפרק אנחנו מתחילים להבין.

המשימה הראשונה שגאס נותן למייק היא להיות האחראי הישיר על נאצ'ו. נאצ'ו, ממש כמוני, מתפלא מה שכנע את מייק לעבוד אצל גאס, הוא מכיר את מייק כאדם הרבה יותר טוב מגאס, והוא מתקשה להאמין שאדם כמו מייק יסכים לעבוד אצל אדם כמו גאס. כשנאצ'ו מספר לו על המרורים שגאס האכיל אותו כדי לגרום למייק לראות עד כמה גאס הוא אדם נוראי, מייק אומר לנאצ'ו שאין לו מה לומר לו על זה, כי הוא הזהיר אותו עוד בהתחלה שאם הוא ינסה לפעול נגד הקטור סלמנקה הסיכון עליו, ולמרות האזהרה שלו נאצ'ו נכנס לזה בעיניים פקוחות.

התשובה של מייק גם גרמה לי לחשוב שאני לא ממש מסכימה עם דבריו בקשר לעיניים הפקוחות, וגם שלדעתי, יותר משההערה הזו מופנית כלפי נאצ'ו, מייק בעצם מפנה את ההערה הזו לעצמו. מייק היה זה שהחליט לפעול נגד הקטור סלמנקה בסוף העונה הראשונה וזה מה שהוביל אותו לשיתוף הפעולה עם גאס שהסתיים באופן טרגי עם רציחתו של וורנר, מה שמייד מעורר שוב את השאלה, אם מייק מודע לאשמתו על הדרך הזו וכואב את הפגיעות שהוא אחראי להן בהליכה באותה דרך, מדוע הוא בוחר לחבור שוב לגאס? לנאצ'ו, שעונה לו שאולי הוא הסתבך בזה בעיניים פקוחות אבל אבא שלו לא בחר בזה וגאס עדיין איים על אבא שלו, הוא עונה שקודם נטפל בלאלו סלמנקה ואחר כך נראה.

בנקודה זו אני מתחילה להבין, שכמו שגאס הניח בסוף הפרק הקודם, תחושת הנקמה של מייק אכן מפתה אותו לחבור שוב לגאס. אבל זו אינה הנקמה ארוכת הטווח של גאס בהקטור סלמנקה שמפתה את מייק עכשיו. על הכוונת של מייק נמצאת מטרה הרבה יותר ברורה ומיידית, מייק רוצה לנקום בלאלו כדי להמתיק את מרירות האשמה שהוא חש. לאלו רצח אדם חף מפשע, את פרד מחברת התיירות, רק בגלל שהוא ראה את מייק מתחקר אותו קודם לגבי מקום הימצאו של ורנר שאותו גם הוא רצה לגלות, ולאלו הצליח לגרום לוורנר לספק לו טלפונית מידע שאסור היה לו לספר, מה שהופך אותו גם לנושא בחלק מאשמת המוות של ורנר כיוון שאם לאלו לא היה מדבר בטלפון עם ורנר והלה לא היה משתף אותו ביותר מדי פרטים, ייתכן שמייק היה מצליח שוב לשכנע את גאס שוורנר לא חייב למות, ולא יהווה יותר סיכון לסודיות הפרויקט שלהם.

לכן אפשר להבין שאם לאלו יקבל את עונשו על חלקו בפרשה זה יקל מעל מייק את נטל האשמה שהוא נושא על מות חפים מפשע. לשם כך, מייק מספק ראיות למשטרה על הרצח של פרד על ידי כך שהוא עוזר לעדה ברצח שלו "להיזכר" במכונית של לאלו שנראתה בחנייה, ומספק ראיות למשטרה על אותו הרכב שהיה מעורב בתאונת פגע וברח ביציאה מהמוסך. ונראה בהחלט שהשלב הראשון של התוכנית שלו עובד כמצופה והוא בהחלט מוציא הפרק את המיטב מהמצב שאליו הוא נקלע.

מייק, סמוך על סול,
מייק מספק ראיות, Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes

מייק אינו הדמות היחידה שיש לימונים בחייה. הפרק מתחיל בהצצה לעברה של קים, עבר שעד כה רק שמענו עליו מפיה, והפעם אנו זוכים לראות אותו גם, וזה מעניין, כי בכל הפעמים שבהן היא התייחסה לעברה, זה היה בשעה שהיא דיברה עם זרים שהיא ניסתה להרשים אותם או להשפיע עליהם, פעם בריאיון עבודה שבו היא סיפרה שבעיירת מגוריה, הכי רחוק שהיא הייתה יכולה להגיע זה להיות זבנית בקניון או משהו כזה, ולא מזמן עם אקר כשהיא סיפרה לו על כך שבילדותה מעולם לא היה למשפחתה בית משלה, ואימה נהגה לברוח יחד איתה מדירות שכורות לפני שיגיע מועד התשלום.

ההצצה של הסדרה לחייה של קים הנערה מראה שלמרות שהיא מן הסתם ניסתה ליצור רושם מסוים באותן סיטואציות, היא כנראה לא שיקרה. אימא שלה על פי אותו הפלאשבק נראית אישה מאוד לא אחראית, שמגיעה באיחור לאסוף את בתה מהלימודים לבית, כשהיא נוהגת שיכורה ברכב. מה שעוד ברור מהסיטואציה, זה שקים מאוד נחושה בדעתה ללכת בדרך אחרת מזו של אמה ולהגיע כמה שיותר רחוק. היא מסרבת לעלות לרכב בגלל השכרות של אמה, אפילו כשזו מתקשה להאמין שבתה תלך חמישה קילומטרים ברגל עד הבית, ואפילו שהיא גם נושאת עליה משא לא קל, ונראה היה לי שגם אם היא מפחדת לחייה, את הציוד שלה היא הייתה יכולה בקלות להכניס לרכב כדי שלא יכביד עליה. אבל קים צועדת בדרכה אל הבית, ואימא שלה מבינה שאין על מה לדבר ונוסעת כשהיא משאירה אותה להמשיך לעשות את כל הדרך הארוכה לבדה.

הפלאשבק הזה של תחילת הפרק לא רק מראה איך קים הפכה את הלימון של חייה ללימונדה, לקחה את הקלפים הלא טובים שהיו מנת חלקה בנעוריה, והצליחה בעזרתם, ולמרות היותם גרועים להתקדם הלאה, להגיע הכי רחוק מאימא שלה ומהעיירה בה גדלה, ולהפוך לעורכת דין מכובדת ומצליחה, אלא גם מזכיר לנו שהיא עשתה את הדרך הזו להצלחה, דווקא בגלל שהיא שמרה על החוק, שהיא לא הסכימה לעגל פינות בילדותה ולוותר לעצמה. הנזיפה מריץ' בפרק הקודם, והאפשרות שהוא העלה שהיא תוותר על הטיפול בתיק של מסה ורדה, התיק שמסמל יותר מכול את ההצלחה שלה, הזכירו לה כנראה את העובדה שהיא עדיין רוצה להצליח, ושהיא הבטיחה לעצמה, כמו שגם דרשה מג'ימי, לא לשקר יותר ללקוחות שלה, גם אם זה לטובתם. לכן היא מגיעה אל ג'ימי ואומרת לו שהיא עוצרת את התוכנית שלהם, התוכנית הזו לא שווה את הסיכון לקריירה שלה, וכדי להרגיש גם טוב עם מצפונה היא אפילו מוכנה להשלים מכיסה את סכום הפיצוי שיהיה מקובל על אקר, אם מסה ורדה לא יסכימו להציע לו את הסכום המלא שנראה לה שיפצה אותו באופן הוגן.

במובן מסוים קים וג'ימי נפגשים באמצע המסלולים ההפוכים ששניהם הולכים בהם בהתרחקות מבני משפחתם המקורית, אך בעוד היא  מגיעה ממשפחה חסרת אחריות ויושר, ומפלסת את דרכה מעלה בזכות עבודה קשה, ודווקא הרצון לעזור ולעשות יותר צדק גורם לה לעגל פינות, הרי שג'ימי פילס לו את דרכו החלקלקה ומעגלת הפינות מתוך רצון להתרחק בהתחלה מהיושר של אביו שהוא פירש כפרייאריות, ואחר כך מדרכו הקפדנית של צ'אק בעולם החוק בשל בגידתו של צ'אק בו. ג'ימי מעגל פינות כדרך חיים. שניהם לא פוחדים מעבודה קשה, וכל אחד מהם משפיע קצת על השני במשיכה לכיוון שלו. אם היושר חשוב עכשיו לסול זה בייחוד בגלל שזה חשוב לקים, ואם היא מעגלת פינות, זה בגלל שיש לה אותו שיעזור לה לעגל אותן, ויראה לה את הדרכים היצירתיות שבהן אפשר לעשות זאת ולא להיתפס.

 

הבקשה של קים מסול לרדת מהתוכנית שלהם להכריח את קווין ממסה ורדה להתפשר, תופסת את סול לא מוכן, למרות שזה היה הוא שמלכתחילה אמר לה שהיא לא צריכה לחפש לכלוך על קווין, ושהיא כבר עשתה מעל ומעבר למען אקר. אמירה שמראה שהוא מבין את ההיגיון העומד מאחורי חוסר הרצון שלה לסכן את הקריירה שלה עוד, אך התוכנית שלהם, שכוללת השמצות חוזרות ונשנות של בנק מסה ורדה בפרסומות יזומות שלו, יחד עם איום בתביעה על גניבת זכויות יוצרים של ציירת שהציור שלה היה השראה ללוגו של מסה ורדה, נראית לו מושלמת מדי, וקשה לו לוותר על תוכנית שאי אפשר להפסיד בה.  

סול גודמן, סמוך על סול, Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television
קים מבקשת מג'ימי לוותר על התוכנית שלהם, קרדיט: Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television

סול הוא דמות שכל מהותה להפוך לימונים ללימונדה. בתחילת הפרק רואים למשל איך כשהוא מבין  שאין דרך לצלם את הפרסומות בדיוק על פי חזונו בשל פרק הזמן הקצר שלרשותו, הוא מוצא דרך אחרת מהירה יותר. הוא כל כך עסוק בלשפר מצבים לטובתו עד כדי כך שלפעמים, כמו במקרה המוות/ התאבדות של צ'א'ק הוא אפילו מסרב להכיר בעובדה שהוא בכלל קיבל לימון, לכן אם קשה לו לא לראות איך הוא יכול לנצל לטובתו כל סיטואציה רעה, קשה לו עוד יותר לוותר כשהוא מקבל לידו קלפים שהוא מפרש כטובים, במצב כזה הוא לא יכול להפסיק לשחק.

אז ג'ימי מביע הסכמה בפני קים, אבל מחליט להמשיך בתוכנית המקורית מבלי ליידע אותה, מבחינתו זה מצב שבו כולם מנצחים, אקר זוכה להישאר בביתו, קים מקבלת את הפשרה שהיא באמת רצתה, בלי שאף אחד יחשוד בה כי היא באמת לא יודעת כלום, ואפילו הציירת שממנה התברר שחברת מסה ורדה גנבה את צורת הלוגו שלה (הקלף החזק באמת של התוכנית של קים וג'ימי), מבלי לשלם לה זכויות יוצרים תפוצה על ידי החברה, והחברה תהיה מוגנת מפני תביעות עתידיות. אבל למרות התוצאות הללו, שסול מתייחס אליהן כמצב של ניצחון-ניצחון, קים מרגישה שהיא הפסידה, כי הוא שיקר לה, והוא הפך את הביחד שלהם למצב שבו הם ניצבים אחד מול השני. היא כועסת עד כדי כך שהיא אומרת לו בביתם בערב שזו פרשת דרכים מבחינתה, או שהם נפרדים או ש"אולי נתחתן?".

האמירה הזו שלה מפתיעה מאוד בהתחשב בעובדה שהיא נראית לא קשורה כלל לסיבה שהיא כועסת עליו בגללה, איך נישואים לו יפתרו את הבעיה שלה שהוא משקר לה, ושהיא לא מאמינה לו שלא ישקר אותה בעתיד? כפי שהיא גם אומרת לו כשהוא מבטיח לה שזה לא יקרה יותר, אבל בהתחשב בסצנת הפתיחה, נראה שיותר משההצעה הזו מופנית כלפיו היא מופנית כלפיה.

כמו שהיא ידעה שהיא לא יכולה לשנות את אימא שלה, ואימא שלה היא מי שהינה והיא יכולה רק לבחור אם לעגל פינות ולעלות אתה לרכב, או להמשיך לבדה, כך היא יודעת שהיא לא יכולה לשנות אותו. היא גם לא ממש רוצה לשנות אותו, ובאופן עקבי במהלך החיים המשותפים שלהם, היא לא שפטה אותו מוסרית על מי שהוא, אלא רק על פעמים שבהן היא נפגעה מזה. לכן עכשיו הבחירה היא שלה, לעלות למכונית ולעשות את הדרך אתו, דרך שהוא ינהג בה כפי שהוא ינהג, לא תמיד ביושר, או להמשיך ללכת לבד. על השאלה מדוע היא לא בוחרת לוותר לחלוטין וללכת לבד, כמו שהיא בחרה בנערותה, ומציעה לו את רעיון החתונה ייתכן שהפרק הבא יענה. אני יכולה לחשוב על כמה סיבות אפשריות: האחת, שהיא מודעת לכאב המרחק מהמשפחה וההליכה לבד ולכן בדיעבד היא לא שלמה עם ההחלטה ההיא, במיוחד שהיא יודעת שגם אם הוא נוסע בדרכים עקלקלות הוא עושה זאת בשביל לעזור לה ולקצר לה את הדרך. השנייה שהיא באמת אוהבת את ג'ימי והיא לא רוצה להיפרד ממנו, ובהצעה שלה יש בהחלט בדיקת כוונות שלו, והגדלת המחויבות של שניהם האחד כלפי השני (העובדה שהם לא יוכלו להעיד האחד נגד השני תועיל גם היא במקרה של שניהם…). הסיבה השלישית האפשרית היא שהתסריטאים רצו להפוך את הלימון של המריבה שלהם ללימונדה של תקווה עבורנו הצופים, ואני מודה שבגלל שאני אוהבת אותם כזוג, אפילו שאני יודעת שאין זכר לנישואים שלהם, או אפילו לקיומה של קים ב"שובר שורות", הצעת הנישואים שלה בסיום הפרק השאירה לי טעם טוב בפה.

 

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.