סמוך על סול, עונה 5, פרק 5 – עניין של זמן

מייק בבידוד, Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes

דיון בפרק "לזכר מקס" (Dedicado a Max), הפרק החמישי בעונה החמישית של "סמוך על סול"

סול, קים וגאס, שלושתם מנסים הפרק להשתמש בפרק הזמן אותו קיבלו (או יצרו), כדי לנסות ולשנות החלטות שכבר התקבלו קודם לכן בניגוד לרצונם.

גאס רוצה לשנות את דעתו של מייק, ולגרום לו להסכים להמשיך לעבוד אצלו ומנצל את הפציעה של מייק כדי לתת לו זמן איכות בבידוד, זמן שהוא מקווה שיעזור לו לשנות את דעתו. סול וקים שרוצים למנוע את הריסת ביתו של אקר על ידי מסה ורדה, משחקים אף הם על זמן, תוך שהם משתמשים באמתלות שונות המביאות לדחיות זמניות של ההריסה.

מהמתרחש בפרק אפשר להסיק שגאס לא קיבל בשלווה את סירובו של מייק לעבוד אצלו, והוא המשיך לשים עליו עין, ולחכות לרגע המתאים כדי לנסות ולשנות את דעתו, וכשהוא ראה את הפציעה של מייק שנקלע לקטטה עם כמה בריונים, הוא החליט שזו ההזדמנות שלו.

גאס באופן כללי הוא אדם שמחכה לתזמון הנכון, הוא אף ממתין שנים רבות לקבל את נקמתו בהקטור סלמנקה על הרצח האכזרי של חברו מקס, כך שמכיוון שהוא מודע לכך שהעובדה שמייק נפצע אין בה בפני עצמה מספיק כדי לשנות את דעתו של מייק לעבוד אצלו, אין לו שום בעיה ליצור זמן המתנה נוסף למטרות שכנוע. הוא עושה זאת על ידי כך שהוא מביא את מייק לכפר מבודד על מנת שלא ידבק בקורונה להעניק לו שם טיפול רפואי כדי להציל את חייו, אבל עוד יותר מכך לתת לו לשהות בכפר זמן מה לפני שהוא יבוא לדבר אתו, כדי שמייק יוכל להתרשם מהאופן שבו הכפר – שמתקיים בעיקר בשל תמיכתו הכלכלית הפילנטרופית בו – מתנהל, ועקב כך להתרשם גם עד כמה גאס שונה מאנשי משפחת סלמנקה המנהלים את קרטל הסמים המתחרה שלו. "עכשיו זה לא זמן מתאים לדבר", הוא עונה למייק כשזה מתקשר אליו במהלך שהותו בכפר, והוא פוגש בו רק בסוף הפרק לאחר שמייק בילה בכפר כמה ימים של שקט והחלמה.

מייק עצמו לא שמח על הבידוד שנכפה עליו. הוא מנסה לברוח, אך בגלל פציעתו לא מצליח להגיע רחוק ונאלץ לחזור על עקבותיו. גם הוא מן הסתם חושב, בהשלימו עם המציאות, שהוא ינצל את הזמן שניתן לו להחלים, וברגע שירגיש מספיק בריא יסתלק משם, אך האמת היא שלמרות שברור שהוא נמצא בכפר בניגוד לרצונו, נראה כי השהות הזו מיטיבה עמו. הוא מעסיק את עצמו בתיקונים ביתיים, עניין שתמיד גורם לו להרגיש טוב עם עצמו, וגם העובדה שאין לו כל כך עם מי לדבר שם, כיוון שהאישה שהוקצתה לבשל בשבילו ולדאוג לו בעת שהותו שם, דוברת רק ספרדית, מתאימה היטב לאופיו השתקני. מהרגע שהוא מבין גם שלא מנסים למנוע ממנו להתקשר לאף אחד, והמטפלת שלו מספקת לו מטען כדי להטעין את הנייד שלו באחת מהסצנות המשעשעות בפרק לאחר שהוא מנסה להרכיב לו מטען מכל מיני מתכות בהישג יד, הוא לא מנסה להתקשר לאף אחד אחר חוץ מגאס, למרות שאני בטוחה שעם מכשיר טלפון נייד מתפקד הוא היה יכול בקלות לארגן את יציאתו משם לו באמת היה רוצה.

מייק בבידוד Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes
מייק מנסה להרכיב מטען חלופי, Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes

הטלפון היחיד שאנו רואים שמייק מקבל מהעולם החיצוני, בעוד סצנה משעשעת, הוא מסול גודמן שאומר לו שהוא צריך אותו בשביל "תחקיר חוקי על יריב", ומדגיש "עורך דין שוכר בלש פרטי" ושהמדובר בעבודה בתשלום לפני שהוא נענה בשלילה. אין ספק שהתזמון של סול היה גרוע, ומייק במצבו הבריאותי לא היה מסוגל לספק לו את רצונו באותו הזמן, אך היה נראה שבאיזשהו מקום מייק שמח על התזמון הגרוע הזה, שהקל עליו את הסירוב לסול, שגם ממנו הוא לא ממש רצה לשמוע.

בסופו של הפרק מייק וגאס סוף סוף נפגשים. מייק מעלה לא מעט טענות כלפי חוסר המוסריות של גאס, ומדגיש שהשקעתו הפילנטרופית בכפר לא מכפרת על יתר מעשיו, עניין שלהרגשתי מעיד על כך שהפיתוי לחזור לעבוד אצל גאס מאוד חזק עבור מייק, וכאילו הוא צריך להזכיר לעצמו למה זה יהיה לא בסדר. הבעיה היא שלגאס, שאינו מנסה כלל להצטדק, יש תשובות טובות לטענות של מייק. התשובה שלו לשאלה של מייק למה הוא מנסה בכלל לשכנע אותו לאחר שהוא סירב, גאס עונה שהוא מזהה שמייק נמצא על פרשת דרכים: "אתה יכול להמשיך כך, לשתות, להיות מרוחק מבני משפחתך, ולהיקלע לקטטות עם בריוני רחוב", הוא אומר למייק, "אבל", הוא ממשיך וטוען, "אתה יודע איך זה ייגמר", ואני, ששומעת את דבריו, מופתעת מהטיעון שנשמע קצת טיפשי בהתחשב בעובדה שמי שראה את "שובר שורות", יודע איך הבחירה של מייק בגאס תיגמר, ולא בטוח בכלל שזה הרבה יותר טוב, ומתפלאת איך גאס לא רואה, או לא רוצה לראות, זאת, ואיך אנשים חכמים יכולים להיות כל כך טיפשים לפעמים.

גם מייק לשמחתי, עדיין לא בטוח שהאפשרות השנייה, להיות הבריון של גאס ולהילחם בבריונים של סוחרי סמים אחרים, היא יותר טובה, אלא שגאס, שחשף בפני מייק את הצד הטוב שלו בכפר, כבר הכין את הקרקע לכך שמייק יבין שמשפחת סלמנקה, סוחרי הסמים האחרים אכן גרועים ממנו, ועוד יותר מכך נראה שכאשר מייק מתפלא מדוע גאס מתעקש דווקא עליו, וגאס אומר לו שהוא עושה זאת כי נראה לו שמייק מסוגל להבין נקמה, אז הוא באמת מצליח להגיע למייק, כי כולנו יודעים שבזה הוא צודק.

נכון שאין שום סיבה שמייק ייקח על עצמו להיות שותף בנקמת מותו של מקס, חברו של גאס, שהכפר הזה הוא בעצם אמצעי ההנצחה של גאס אותו, אבל כמי שנקם את מות בנו, ושינה את חייו באותו רגע נקמה, סביר להניח שיהיה לו קל יותר להבין את הנקמה כמניע להרבה מעשים, ולפיכך להתייחס לגאס, שרצונו בנקמה משתלט לפעמים על כל היגיון אחר, בסלחנות .

 

למרות שבסוף הפרק עדיין לא מדווחים לנו מהי תשובתו של מייק, די ברור לאן הסיפור הולך ואין ספק שגאס ניצל היטב את זמן הפציעה של מייק לטובתו.

גאס, סמוך על סול, Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes
גאס, סמוך על סול, Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes

קים וסול כאמור, אף הם משחקים על זמן. למסה ורדה יש צו חוקי להריסת הבית של אקר ולהתחלת הבניה של המרכז שלהם, אך לסול, המייצג את אקר, יש דמיון יצירתי מאוד, והוא משיג שוב ושוב דחיות להתחלת הבנייה בצורות שונות ומשונות. פעם זה בגלל שהוא מזייף את מספר הבית ואומר לפועלים שהם לא במקום הנכון, בפעם אחרת הוא מפזר במקום חרס עתיק ומנסה להוכיח שהשטח צריך להיות אזור ארכיאולוגי שמור, לאחר מכן הוא מפזר חומר בשטח וטוען שהשטח מסוכן כי יש בו קרינה, והוא אפילו מצייר את ישו על הגדר של הבית והופך את הבית למקום התרחשות ניסית.

ברור לסול ולקים שכל המצאה כזו לא יכולה לעכב את הבנייה לנצח, אלא רק עד שתתברר האמת, אבל גם ברור להם שכל יום עיכוב בפעולות הבנייה של מסה ורדה, עולה למסה ורדה כסף, והם מנסים לגרום למסה ורדה להשתכנע שזה יהיה הרבה יותר חסכוני עבורם לבנות את המרכז שלהם בשטח אחר, שנמצא כבר ברשותם. אלא שלמרות שהם מנצלים את הזמן שהם זוכים בו באופן הכי יעיל שהם היו יכולים, קווין, מי שעומד בראש מסה ורדה, לא מוכן לסגת.

סול מתבונן בנחת בבלגן שהוא יוצר. Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes
סול רווה נחת מההפרעה למסה ורדה, Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes

קים משחקת משחק כפול לאורך הפרק. מצד אחד היא עורכת הדין ה"נאמנה" של מסה ורדה, ומצד שני היא הרוח שמאחורי סול והטריקים שלו, והיחיד שמצליח לקלוט את ההצגה שלה, הוא ריצ'רד הבוס שלה במשרד עורכי הדין אליו היא הצטרפה כדי שתוכל לעסוק ביותר תיקי פרו בונו. הוא רוצה שהיא תיקח פסק זמן מהעיסוק בתיק של מסה ורדה, לטענתו כדי להגן עליה, אולם קים מעדיפה את הסיכון בכך שיאשימו אותה שהיא לא פועלת לטובת הלקוח שלה, מאשר להיות ממודרת מהתיק, ואני מודה שהכעס שהיא הפגינה על כך שהוא העז להציע את האופציה הזו, הפתיע אותי. לא רק כי לא היה לי ברור אם בכעס הזה היא מועילה להצגה שלה כמי שאיכפת לה באמת מהלקוחות שלה, או פוגעת בהצגה הזו כי היא מתעקשת שריצ'רד יקרא לדברים בשמם, ומרגע שהחשדות מושמעים בחלל משרד עורכי הדין, השמועה כבר יכולה לעשות לה כנפיים ולפגוע בתדמיתה, אלא גם מכיוון שבתחילת הפרק, כשהיא דיווחה לקווין שג'ימי מייצג את אקר והיא מוכנה לפרוש מהעיסוק בבניית המרכז כדי לא להיחשד בניגוד אינטרסים, חשבתי שאולי זו הייתה המטרה שלה מלכתחילה, לאפשר לה לא להיות מעורבת בסילוק של אקר מביתו, אבל מסתבר שהיא לא מחפשת לרחוץ בניקיון כפיה, אלא להפך. לא איכפת לה ללכלך קצת את הידיים על מנת להגיע לפתרון שהיא חושבת שהוא טוב לכולם, וכדי להגיע לכך, היא מוכנה גם לחבל בתיק של לקוח שלה. וכשזה לא עובד מספיק טוב, היא מוכנה אף להתחזות לג'יזל, שותפתו של סול, ולשלוח "בלש פרטי" לחקור על קווין המנכ"ל של מסה ורדה כדי למצוא איזה לכלוך שיהיה אפשר להשתמש בו נגדו.

היה מעניין לראות עד כמה היא מוכנה לסכן את עצמה למען אקר, באופן שאפילו מדאיג את סול, שאומר לה שהיא צריכה לשמוח כי היא עשתה מעל ומעבר עבור אקר, ושהיא לא חייבת לו כלום, אבל קים כבר עמוק בפנים, ונראה שזה אישי בשבילה לא פחות משזה אישי בשביל קווין שלא מוכן לוותר על הזכויות החוקיות שלו גם במחיר של מאבק משפטי ארוך והפסדים כספיים.

הפרק לא גילו לנו מה קים הבינה מהמידע הכביכול משעמם שאותו חוקר פרטי גילה על קווין, אבל אין ספק שזה רק עניין של זמן עד שנגלה מה היא גילתה, ואיך היא הולכת להשתמש בזה.

קים משחקת משחק כפול, Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes
קים בשיחת גילוי נאות, Greg Lewis/AMC/Sony Pictures Television באדיבות yes

הערות בקטנה

הסצנה האהובה עליי ביותר בפרק הייתה זו שבה קים מבצעת את החיקוי של קווין כשהיא מספרת לסול איך התנהלה בינה ובין קווין שיחת הגילוי הנאות. קים וסול היו כל כך חמודים ביחד בקטע הזה.

כשסול מתעצבן על מר X, ה"בלש" הפרטי שהוא שכר במקומו של מייק, ואומר לקים שהאיש הרגיל שלו יותר טוב ממנו, זה מצחיק כי אנחנו יודעים מהפרק התשיעי בעונה הראשונה שזה אכן כך, במאבק בין מייק למר X, מייק ניצח.

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.