סמוך על סול, עונה 4, פרק 3 – בין התחליף לדבר האמיתי 2


ניתוח הפרק "משהו יפה", הפרק השלישי בעונה הרביעית של "סמוך על סול"

אין להם מושג מה יש ברשותם, עבורם הפסלון הזה אינו 'הנער הבווארי', אלא 'סתם אלטע זאכן שסבתא נתנה לי ולא היה נעים לי לזרוק'

(ג'ימי במהלך השיחה בה הוא מציע למייק הצעה שמייק יכול לסרב לה…)

לאחר הצפייה בפרק הקודם העלו הצופים לא מעט תאוריות שניסו לענות על השאלות שהתעוררו בשל סירובו של ג'ימי להצעת העבודה בחברת נף (חברת מכונות הכתיבה והצילום): מתי הוא החליט שאינו מעוניין בעבודה? מדוע הוא שינה את דעתו? ואיזו תוכנית חלופית עלתה בראשו?

הפרק התבררה תוכניתו של ג'ימי, הוא מעוניין לבצע החלפה פשוטה בין "הנער הבווארי", פסלון האמל יקר ערך שמעלה אבק על מדפי החברה, לבין "הנווד העליז" פסלון זול שעין בלתי מיומנת יכולה בקלות לטעות בו ולחשוב שהוא "הנער הבווארי". ג'ימי מתכנן למכור את הפסלון יקר הערך, ולהתחלק בכסף עם האדם שיבצע עבורו את ההחלפה בפועל, שכן לרוע מזלו של ג'ימי פעולת ההחלפה כרוכה בפריצה למשרדי החברה, אם כי לשמחתו הרבה, האבטחה אינה הצד החזק של אותם משרדים.

אני מודה שכאשר התבררה לי תכניתו החלופית, גברה אף יותר פליאתי על כך שהוא בחר שלא לקבל את העבודה שהציעו לו. כיוון שלדעתי, ההחלפה הזו קלה יותר לביצוע עבור העובדים החולפים במשרד דרך קבע במסגרת עבודתם, והרווח שלו אף היה גדול יותר בתרחיש כזה, שכן הוא לא היה נזקק לאחרים כדי לבצע את ההחלפה, ולא היה צריך לחלוק את כספי המכירה. שלא לדבר על כך שמכיוון שבעלי החברה כבר הודו שהם היו אמורים להיפטר מהאוסף של הסבתא, סביר להניח שכעובד שלהם, הוא היה יכול אף למצוא הזדמנויות לשכנע אותם לתת לו להיפטר עבורם מאותו האוסף באמתלה כלשהי, וכך לזכות בפסלון מבלי להסתכן ולעבור על החוק, ואולי אפילו לזכות בנקודות זכות נוספות מצדם, כמי שדואג לאינטרסים שלהם.

יתר על כן, רוב הפעמים בהן ראיתי את ג'ימי מתחמן אנשים זרים, הוא עשה זאת על ידי שימוש בתאוות הבצע שלהם, וברצונם ברווחים קלים. כאילו משכנע את עצמו שמגיע לאותם זרים שירמו אותם כי הם עצמם היו עושים אותו דבר בנסיבות הפוכות, אבל רק באופן פחות מוצלח ממנו. אך במה חטאו לו אנשי חברת נף? בזה שהם, בתמימותם, רצו להעסיק אותו?

גם מייק, האדם הראשון אליו הוא פונה לביצוע ההחלפה, תוהה מדוע הוא רוצה לפגוע באותם אנשים, "האנשים במשרד הרגיזו אותך?" הוא שואל את ג'ימי, "הם עשו לך משהו רע?" אבל ג'ימי מכחיש את האפשרות וטוען שהוא עושה זאת רק בשביל הכסף, זה רווח קל, ועל רווח קל לא מוותרים.  יש יסוד להניח שג'ימי מאמין בכך שזו הסיבה שהוא רוצה לבצע את ההחלפה הזו, אולם כמי שנוטה להאמין שמה שהפעיל אצל ג'ימי את טריגר החלקלקות אינו רק הרצון בכסף קל, התחלתי לתהות מה באמת נגע בעצביו החשופים של ג'ימי באותו ריאיון עבודה, ופתאום דווקא התכנית שלו לביצוע ההחלפה כאילו ענתה על שאלתי.

ג'ימי ומייק, Nicole Wilder/AMC/Sony Pictures Television

הכעס הלא מודע שלו על אנשי חברת נף, נבע בדיוק מחוסר המודעות שלהם לגבי האוצר שברשותם. העובדה שאנשי נף לא ידעו להעריך את הפסלון יקר הערך שלהם, הדהדה אצלו את העלבון מכך שאחיו שמעולם לא העריך את מה שטוב ואמיתי בו, וראה בו רק את הזיוף. עלבון שהתעורר ביתר שאת בשיחה ביניהם לפני מותו, שיחה בה אחיו טען שהוא היה מעריך אותו יותר אם ג'ימי היה מאמץ את החלק הנכלולי שבו במקום להתאמץ להיות אדם טוב יותר ולהיכשל בכך. ופתאום גם הכעס המוצהר שלו על אנשי נף על כך שהם מקבלים אותו מבלי לערוך לו בדיקת רקע נאותה ולגלות את ערכו האמיתי נראה מובן יותר. הוא היה צריך שאחיו יידע את ערכו בחייו, והדרך שלו לבצע תיקון אחרי מותו של צ'אק  כשכאילו כבר מאוחר מדי, היא להיענות לדרישתו האחרונה של  צ'אק ולהחליף את עצמו בעל הערך בעצמו חסר הערך, ממש כפי שהוא מתכוון להחליף את הבובות על המדף בחברת נף.

אם כי במקרה שלו עצמו, לא ברור האם הוא כבר ביצע את החלפת האישיות עד סופה או לא. האם ג'ימי שלא מפגין שום רגש למקרא המכתב שהשאיר לו צ'אק, הוא ג'ימי הערכי שמבין שהדבר הבוגר לעשות הוא להניח לצ'אק לנוח על משכבו בשלום ולהתרכז בחייו שלו, או תחליף ג'ימי  חסר ערכים ורגש שלא מרגיש כלום גם כשאחיו מתאבד? ואם ג'ימי חסר הערכים שאכפת לו רק מרווחים קלים והוא אובססיבי לגבי ביצוע ההחלפה הוא ג'ימי המוחלף אזי מי הוא אותו ג'ימי שמקבל בשלוות נפש את הירושה המזערית שצ'אק נתן לו ולא חושב לרגע לערער עליה?  האם הוא עצמו מבדיל בין התחליף של ג'ימי לג'ימי המקורי? האם מייק וקים יכולים?

מייק המסרב להוציא לפועל את תוכניתו של ג'ימי, אומר לו שהוא לא מוצא פגם ביצועי בתוכנית עצמה רק שהיא לא בשבילו, ומוסיף שלדעתו היא גם לא נועדה לג'ימי. העובדה שהוא מצמיד את הטענה הזו לתנחומיו על מותו של צ'אק, מעבירה את הרושם שבעיניי מייק, התנהגותו הנוכחית של ג'ימי היא סתם שיגעון שקפץ עליו בשל מות אחיו. ג'ימי האמיתי לא היה מתנהג כך.

גם קים שלא יכולה לעצור את בכייה בשעה שג'ימי מקריא לה את המכתב שצ'אק השאיר לעיניו בלבד, מותירה את הרושם שהיא בטוחה שההתנהגות הנוכחית של ג'ימי היא סוג של פוסט טראומה שהוא מסרב להתמודד עמה, ולא משקפת את הרגשתו האמיתית. אולם מהי האמת?

שמו של הפרק "משהו יפה" נאמר בפרק רק פעם אחת, כאשר ג'ימי מפציר במייק להצטרף אליו לבצע את ההחלפה ולזכות בכספי הפסלון, "בוא נעשה משהו יפה" הוא אומר לו.

אולם ההחלפה הזו אינה הדבר "היפה" היחיד שמתבצע בפרק, מעשי הזיוף וההחלפה מוזכרים ומוצגים בו מהרגע הראשון. הפרק מתחיל באנשיו של גאס המביימים תאונה מזויפת, שבה ארתורו נהרג בקרב יריות (ולא בחניקה כפי שראינו בפרק הקודם). לצערו של נאצ'ו אנשי גאס מתעקשים לירות בו באמת כדי שהזיוף ייראה כמה שיותר אמיתי  אך איש לא מתעקש על כך שהטיפול הרפואי שנאצ'ו יקבל יהיה טיפול ראוי. מי שעורך לו את הטיפול המאולתר מפציר בו אמנם ללכת לבית החולים לקבל טיפול בעל ערך טוב יותר, אך זו המלצה שקשה להאמין שנאצ'ו יישמע לה. עוד החלפה בין הזיוף לאמיתי מוזכרת כאשר גאס מתבקש לא להעביר משלוחי סמים אמיתיים אלא משלוחי דמה עד להודעה חדשה, וגם האיכות של הסמים שנבדקת במעבדת האוניברסיטה על ידי גייל אינה יכולה ממש להתחרות בדבר האמיתי.

ואם החלפת הפסלונים עצמה נראית לכם מספקת כדי להעביר את הנקודה על ההבדלים בין תחליף זול לדבר אמיתי בעל ערך, הרי שיוצרי "סמוך על סול" לא מסתפקים בכך כלל וכלל וכשהחלפת הפסלונים מתבצעת לבסוף, על ידי אירה, אנו עדים לעוד מספר החלפות שכאלה. אירה נתקע במשרד מפני שמר נף נשאר ללון בו לאחר ריב עם אשתו, ולכן הוא קורא לג'ימי לחלץ אותו. ג'ימי עושה זאת על ידי זיוף גניבת הרכב של נף כדי ליצור הסחת דעת שתוציא את נף מהמשרד ובכך לאפשר את יציאתו הבטוחה של אירה, וכך הגניבה הדמיונית של הרכב שלא מתרחשת בפועל מחפה על הגניבה האמיתית המתבצעת באותו זמן. שלא לדבר על כך שנף, שיוצא מהמשרד למשמע האזעקה של רכבו, נאלץ להפסיק את האזנתו לשידור רדיו בו דובר על בין היתר על ההבדלים בין המילים "חשיבות" ל"דחיפות", כשלמילה חשיבות יוחס ערך שמגיע מבפנים ומבוסס על ערכי מוסר, בעוד שעל המילה "דחיפות" נאמר שהיא יכולה להיראות כחשיבות, אך היא מגיעה מלחץ חיצוני, ולא מערך פנימי אמיתי, וחשוב שאנשים יגלו מהו הרצון האמיתי בעל הערך שלהם, ולא יבלבלו אותו עם הדברים שנעשים בשם ה"דחיפות".

אחרי שהפרק טורח להראות לנו בצורות שונות עד כמה זה יכול להיות קשה עד בלתי אפשרי לפעמים להבדיל בין מה שהוא בעל הערך האמיתי לתחליף חסר הערך, מגיעה הסצנה האחרונה שבה סוף סוף ג'ימי פותח את מכתבו של צ'אק ומקריא אותו לקים:

ג'ימי היקר,

לאורך השנים נותרו הרבה דברים שלא נאמרו במערכת היחסים שלנו, ובמקום להרשות למחשבות הלא מדוברות הללו למות, החלטתי לכתוב לך אותן. אני מקווה שתקבל אותן ברוח שבה הן נאמרו.

אני זוכר בבהירות את היום שבו הגעת מבית החולים. אינך יכול לתאר את האושר על פני אימא. אני יכול לומר בכנות שמעולם לא ראיתי אותה מאושרת יותר ממה שהייתה באותו יום. הבאת לחייה אור ששום דבר אחר לא הצליח להביא ואני שמח על כך.

לא תמיד הייתה בינינו הסכמה, אני מניח שזה יימשך כך גם בעתיד. יחד עם זאת, דבר לא ישנה את העובדה שאנחנו אחים בשר ודם. למרות שאנחנו אנשים שונים, אני רוצה שתדע עד כמה אני מעריך את מה שעשית מעצמך בשנים האחרונות. לקחת את ההזדמנות שנתתי לך בחדר הדואר ורצת איתה, הפכת לחבר מוערך במשפחת המלין המלין מקגיל. למרות כל בעיות העבר, אני גאה לחלוק אתך את השם מקגיל.  

אני מעריך בכנות את האנרגיה והחוסן הנפשי שלך, פעם דאגתי לגבי היכולת שלך למצוא את מקומך בעולם, אך אני לא דואג בשל כך יותר. אני בטוח כעת כי לא משנה מה העתיד יביא אתה תנחת על רגליך, ואני מקווה שכשתקרא זאת, תזכור אותי לא רק כאחיך אלא כמי שהיה תמיד בצד שלך.

 צ'אק

 מה????

זה מה שצ'אק טרח לכתוב לג'ימי? אני מודה שבשעה ששמעתי את ג'ימי מקריא מהמכתב דברים שסתרו את התנהגותו של צ'אק בחייו, לפחות כפי שאנחנו הכרנו אותו בסדרה, לא הייתי בטוחה אפילו אם המכתב הזה אכן כתוב כפי שג'ימי מקריא אותו, או שהוא בודה את תוכנו מלבו כי זה מה שהוא היה רוצה שייאמרו לו.

אך גם אם עד סוף הפרק השלמתי עם העובדה שהמכתב אכן הוקרא כפי שנכתב (כי לא הראו אחרת), עדיין הוא היה תמוה. העובדה שלא צוין עליו תאריך, הפכה את השאלה 'מתי צ'אק כתב אותו?' למסקרנת יותר. ושאלות נוספות התעוררו בעקבותיה : האם המכתב נכתב בהמשכים או בנקודת זמן אחת? האם היה אי פעם זמן בו צ'אק חשב שג'ימי הפך לחבר מוערך בחברת עורכי הדין, שהוא עצמו מנע ממנו את התקדמות בה לאורך השנים? ומתי בדיוק הוא תמיד היה בצד שלו?

גם אם המכתב נכתב עוד לפני פרוץ המחלה של צ'אק, לפני שהוא חסם את דרכו של ג'ימי במשרד עורכי הדין שלו, ולפני שהוא החל אולי לנטור לו על כך שהוא היה זקוק לעזרתו, עדיין נראה כי צ'אק כותב את המכתב בשם האח שהוא היה רוצה להצטייר ולא בשם האח שהוא היה באמת. הוא היה רוצה להצטייר כאח תומך, ששמח בהצלחתו של אחיו, ובכך שהיה נאהב על ידי אמו, ולא כצ'אק שראינו בסדרה, זה שקינא בכך שאימו אהבה את ג'ימי יותר וממש לא שמח על כך, אח שלא באמת דאג לג'ימי רוב חייו, ולא דאג לו גם לאחר מותו. והדבר היחידי שאפשר להאמין לו במכתב שלו זה שהוא מאמין שג'ימי תמיד ינחת על רגליו, ושייתכן שהאמונה הזו שלו, היא גם זו שמצדיקה בעיניו את הירושה המינימלית שהוא הוריש לו. כאילו אומר "ג'ימי כבר יסתדר, הוא לא צריך את הדאגה שלי" אבל זו טענה שמשקפת את מי שאמר לג'ימי בסוף העונה הקודמת "מעולם לא היית כל כך חשוב עבורי", ולא את מי שכתב "תמיד הייתי בצד שלך".
ייתכן שקים, שחששה מעוד "לך לעזאזל אח קטן" שצ'אק ישלח לג'ימי מהקבר, התרגשה עד כדי דמעות מהדברים שנכתבו במכתב, כי היא דמיינה לעצמה עד כמה הם היו יכולים להיות משמעותיים עבור ג'ימי אם הוא אכן היה שומע אותם בחייו. ייתכן שכאב לה לראות עד כמה ג'ימי מתכחש לרגשותיו, ייתכן אפילו שצערה על מותו של צ'אק התעורר עוד קודם לכן בשעת פגישת העבודה שלה במסה ורדה, כששמו של צ'אק הוזכר והיא החלה לחשוב אולי על מה היה קורה אם צ'אק לא היה מאבד את המשרה הזו בגלל מעשה המרמה של ג'ימי שהוביל לקרע הסופי בין ג'ימי לבין צ'אק. ואולי אפילו העובדה שהיא כבר לא בטוחה בכלל שהיא עדיין רוצה במשרה הזו, ובהיקף העבודה שהיא דורשת, הופכת את כל מעשה המרמה של ג'ימי וכל הצרות שבאו בעקבותיו לטרגיים הרבה יותר.

"זה מכתב נחמד" אומר ג'ימי לקים הבוכייה כשהוא (בהיפוך התפקידים) מנסה לנחם אותה ללא הצלחה, וחשבתי לי שבעצם גם אם המכתב הזה של צ'אק הוא אכן מכתב אמיתי שהוא כתב והתכוון לכל מילה בו, הוא עדיין נותר רק תחליף חסר ערך למילים שצ'אק היה צריך לומר לג'ימי בחייו, וככזה אין בכוחו לנחם איש.

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

2 מחשבות על “סמוך על סול, עונה 4, פרק 3 – בין התחליף לדבר האמיתי

 • Master17

  מישהו זוכר שלאחת הזקנות שג'ימי ייצג יש אוסף די מכובד של בובות בסגנון הנער הבאוורי?
  לפי איך שזה נראה בפרק 4, הסכום הגדול (והקל..) שג'ימי קיבל יגרור אותו לשדוד את הזקנה.. לדעתי לפחות :>

 • Avihai Efrat

  לדעתי , המכתב שהושאר המקורי לג'ימי היה הרבה פחות נחמד ויותר "צ'אק האמיתי" ולכן קים שכתבה אותו להיות בעל תוכן ידידותי ותומך לג'ימי .

  הסבר משוער:

  מאחר וקים היא זאת שקיבלה את המכתב המקורי , לדעתי , היא זאת ששינתה את תוכנו להיות מנחם כפי שהיא רואה זאת לנכון מאחר ולה יש אינטרס ברור לשנות אותו.

  כמוכן , מאחר שהמכתב המשוכתב נכתב על ידה  תגובתה המאוד רגשית יותר מובנת ,שהיא(קים) חצויה בין רגשות אשם (מהסתרת המכתב המקורי) ובין רצון עצום לנחם ולתמוך בג'ימי ובנוסף לתגובתו חסרת הרגש של ג'ימי שרק תורם בלשפוך דלק רגשי על מדורת הרגשות שלה.