סיפורה של שפחה, עונה 3, פרק 6 – והעולם שותק

לידיה והשפחות, סיפורה של שפחה, עונה 3, פרק 6. צילום יח"צ באדיבות HOT

ניתוח הפרק "משק בית" (Household), הפרק השישי בעונה השלישית של "סיפורה של שפחה"

פרד, סרינה ג'ון לידיה וריטה, נוסעים לוושינגטון בירת רפובליקת גלעד להתארח בביתם של הזוג וינסלאו ולקדם משם את המהלכים הנדרשים להשבת הולי/ניקול, בתה של ג'ון, לגלעד. פרד חושב שהבאת כל אנשי משק הבית שלו לוושינגטון ושילובם בהודעות המופצות, משדר ויזואלית מסר חזק יותר לעולם ולורנס חושב שהוא צודק במחשבתו.  אבל מי שמקבל מסרים ויזואליים חזקים הפרק הם צופי הסדרה. הם זוכים, בין היתר, להזדעזע למראה פסלו של לינקולן נטול חלק גוף עליון, ולמראה השינויים שהוכנסו באנדרטת וושינגטון שאותה הפכו לצלב גדול. מדבריה של לידיה מסתבר שחלק גדול מהעיר נהרס משום שמי שבנו אותו היו כופרים, ואחר כך נבנה מחדש לתפארת גלעד.

עיניה של לידיה נפקחות בהערצה כשהיא מדברת על תפארת גלעד, ואודה ואבוש שבתחילת הפרק דווקא הייתי שותפה למבטי ההתפעלות של לידיה באותו המסוף שבו הם ירדו, שכן,  על פי הניחוש (אף פעם לא צוין במפורש), משך הזמן שגלעד קיימת לא אמור להיות ארוך במיוחד (על פי חישוב גיל הילדים של אמילי וג'ון), לכן, קצב בניית המסוף הזה נראה לי פתאום מהיר הרבה יותר מקצב הבנייה של הרכבת הקלה בגוש דן למשל. מה שמיד יצר בי את ה"הקלה אחר כך" לגבי ההבדל בין הפנטזיה למציאות.

וושינגטון בירת גלעד. צילום יח"צ באדיבות HOT
לא הרכבת הקלה. צילום יח"צ באדיבות HOT

אם בפרק הקודם עוד היה אפשר לתת לסרינה קרדיט שאולי היא לא באמת משתפת פעולה עם המהלך של פרד מרצונה החופשי, ושאולי יש לה תוכנית אחרת כלשהי, הפרק זה קשה הרבה יותר להמשיך לקוות לכך, כי כל התנהגותה של סרינה בפרק מראה שהיא אכן טיפשה ואנוכית מספיק כדי לרצות לידה את ניקול, גם אם זה אומר שהבת שלה תגדל בעולם שמגביל אותה ומסוכן עבורה.

לטענתה של סרינה, הוויתור שלה על ניקול היה מתוך המחשבה שיהיה לה טוב יותר עם ג'ון אמה הביולוגית מחוץ לגלעד, אך אם מי שזוכה לגדל אותה הוא אדם חסר קרבה ביולוגית כלשהי אליה, למה לא היא? מחשבה שהתגברה אצלה אחרי שהיא פגשה שוב את ניקול והבינה מפרד שהיא לא חייבת לוותר עליה.

זה מוזר קצת לחשוב שהיא נתפסה לרעיון של פרד פתאום, כי שום דבר לא באמת השתנה בו ובעולם של גלעד, פרד פשוט מנסה לרצות אותה כרגע, כדי לשפר את מעמדו החברתי, והשינויים בוושינגטון הבירה אינם נראים מעוררי הבטחה למין הנשי.

אבל נראה שהראייה של סרינה מאוד סלקטיבית בימים אלה. היא בוחרת לראות את התמונה האידילית של זוג הורים עם כמה ילדים מאושרים בביתם, ולא לראות את המחיר שהשפחות שילמו ועדיין משלמות כדי לאפשר לזוג וינסלו את האושר המשפחתי שלהם.

בני הזוג וינסלאו, צילום יח"צ באדיבות HOT
בני הזוג וינסלאו, צילום יח"צ באדיבות HOT

ה"אושר" של בני הזוג וינסלאו הוא אושר פריבילגי במיוחד, שכן בהתחשב במחסור החמור בשפחות שגרם לכך שנאלצו אפילו להחזיר שפחות מהמושבות, הזוג וינסלאו עם חמישה ילדים עדיין זוכים להחזיק בשפחה. כשג'ון מנסה להסביר לסרינה עד כמה המצב בגלעד לא בטוח עבור המין הנשי ושואלת אותה האם היא ראתה את השפחה של בני הזוג, סרינה לא עונה על השאלה, ולא ברור באותו השלב האם היא אינה יודעת על מחסום הפה, או לא יודעת עליו, אך עדיין כולם בוושינגטון נראים לה מאושרים, כי השפחות לא נחשבות בעיניה. מדבריה בעימות הגדול בינה ובין ג'ון בסוף הפרק: "הייתי צריכה לשים טבעת על פיך ביום בו נפגשנו" ניתן להבין שייתכן שהיא בהחלט מודעת לפרוצדורה הנהוגה בבירה, היא פשוט מעדיפה לראות כיצד הכלי הזה משרת אותה, מאשר כיצד הוא פוגע באחרים.

אבל אם אפשר להבין את האנוכיות של סרינה, קשה יותר לתרץ את הטיפשות שלה. כשהגברת וינסלאו משבחת בפני סרינה את הספר שכתבה, שעזר לה להיות יותר מאושרת בחייה, היא אומרת שהיא מעזה לעשות זאת למרות שהנושא הוא קצת טאבו, וסרינה כל כך נהנית לשמוע את המחמאות ולראות את הילדים במשפחה, עד שהיא לא באמת קולטת עד כמה המחמאה הזו אמורה לשמש לה תמרור אזהרה. הספר שלה הוא בעייתי, נשים לא אמורות לקרוא ולכתוב בגלעד, והעובדה שסרינה לא מבינה שכמה מילים יפות שנאמרות לה לא משנות את העולם שממנו ניסתה להרחיק את ניקול, העולם שכרת את אצבעה כי היא ניסתה להמשיך להשמיע את קולה, הופכת אותה לטיפשה אפילו יותר ממה שחשבתי.

סרינה מוחנפת. צילום יח"צ באדיבות HOT
סרינה מוחנפת. צילום יח"צ באדיבות HOT

גם ג'ון לא בדיוק נוהגת בחוכמה הפרק, כשניסיונותיה לגרום לסרינה להבין את טעותה, עולים בתוהו, והיא עוברת להעלבות אישיות ואכזריות של סרינה על ריקנותה וחוסר יכולתה לאהוב, זה לא שהיא לא צודקת בכל מילה, אבל היא הייתה צריכה לדעת טוב יותר מאשר לבטוח בסרינה בפרק הקודם, ולצפות לקבל את התגמול אחר כך. מדמות הפכפכה כמו סרינה צריך לדרוש תשלום מראש, לכעוס עליה אחר כך על כך שהיא לא מקיימת את הבטחותיה, זה להגיע למאבק מעמדת חולשה, ונגד אנשים אנוכיים כמו סרינה, עימותים מעמדת חולשה אף פעם לא מסתיימים בטוב.

 

עוד דיון שג'ון מנהלת מעמדת חולשה, הוא עם המשלחת השווייצרית. מסתבר כי הבקשה הרשמית של פרד וסרינה להחזרת ניקול הביאה לכך שהביאו לשולחן הדיונים את שווייץ הנייטרלית כדי שתשפוט בסוגיה.

השיחה שג'ון מנהלת עם הבוררות השוויצרית מבהירה מדוע העולם מאפשר לזוועות של רפובליקת גלעד להימשך, זו אינה התדמית הנורמלית שגלעד מצליחה כביכול למכור לעולם כדי לגרום להם לא להתערב, למרות שהתדמית הזו יש בה כדי לגרום לעולם להרגיש מן הסתם יותר טוב עם עצמו, זה הכוח הצבאי החזק של גלעד שמרתיע את שאר המדינות מלהתערב באמת. נציגי שווייץ אף אומרים לג'ון שהם לא יכולים להבטיח לעזור לה בעניין בתה, אותה היא מבקשת מהם להשאיר בקנדה, בגלל אותו כוח צבאי, וכשג'ון מנסה להגיע אתם להסכם, ריגול פנימי תמורת הבטחה שלהם שבתה תישאר במקומה, מתוך מחשבה שהיא יכולה לשכנע את ניק לרגל. כל מה שהיא מצליחה להשיג בתמורה זה את הגילוי שגם ניק שלה הוא מהשתקנים, הוא לא סיפר לה על חלקו הגדול (לדברי סרינה והשוויצרים) בהקמת רפובליקת גלעד, ועל חשיבותו במאבק הצבאי.

ניק, צילום יח"צ, באדיבות HOT
ניק, צילום יח"צ, באדיבות HOT

איך הוא הגיע להיות רק נהג אחר כך אם היה לו תפקיד כל כך חשוב בזמן המהפכה? מה קרה מאז שחיתנו אותו בכוח ואשתו הוצאה להורג, וכיצד שודרג מעמדו בלי האדם שהיה אמון על הדאגה לו קודם לכן? האם הוא מתחרט על חלקו בהקמת גלעד? כל אלה הן שאלות שהסדרה די הזניחה עד כה, ונראה שעכשיו פשוט מצאה הזדמנות פז להפוך את ניק שוב לדמות חידתית שמניעיה ומעשיה לא ברורים, ולא ברור עד הסוף לאיזה צד היא שייכת. האם ניק התחרט על חלקו בהקמת גלעד ולכן תמך בג'ון, ניסה לעזור לה לברוח, והיה לצדה באופן כללי, או שבעצם הוא מ"הרעים" וג'ון היא רק חולשה שלו, שהוא הצליח, בגלל מעמדו, לא לשלם עליה את המחיר.

בצר לה, אחרי שג'ון מגלה שלא מניק תגיע הישועה, היא פונה ללידיה לבקש ניחומים, ובאופן טיפה מפתיע אף מוצאת אותם, המשפט של לידיה: "כשאני מתעייפת אני אומרת לעצמי שגם אם אני מצליחה לעזור רק לאדם אחד, הרי שעשיתי משהו", הוא משפט יפיפה, ונראה שלהבדיל מכל ה-"יס דיר" וה-"יבורך הפרי" השגורים בפיה, הרי שזה משפט שהיא באמת חושבת ולא משפט נימוסים שמישהו אחר הכתיב. אלא שהמשפט הזה רק מדגיש את חוסר המודעות של לידיה למעשיה, מפני שהיא קנתה את הדת שגלעד מכרה וזה מנע ממנה לראות איך היא הייתה שותפה לעשיית רע לנשים רבות שהיא ממש לא עזרה להן. אך אולי יש לה תקווה, כי להבדיל מסרינה הפרק, היא כן הייתה סקרנית לראות מה מסתתר מאחורי כיסוי הפה של השפחות, והיא אף אומרת לג'ון שהשתקת השפחות כולן, אינו דבר שהיא מעוניינת בו, האם יש סיכוי לכך שתמונת המצב בוושינגטון תגרום לה להבין באמת את העיוותים בעולם של גלעד?

לידיה והשפחות בוושינגטון, צילום יח"צ באדיבות HOT
לידיה מתעניינת בשפחות בוושינגטון. צילום יח"צ באדיבות HOT

בסוף הפרק, אנו עדים לבימוי של פרד את התמונה הייצוגית שהוא מאמין שתשדר לעולם את המסר הנכון. תפילה המונית להשבת ניקול, רק שאם שמים לב רואים שבתפילה הזו יש רק גבר אחד שמשמיע את קולו, ואין ספור נשים שותקות. האם גם העולם ימשיך לשתוק? כשהכוח מדבר, התשובה היא כנראה שכן.

סיפורה של שפחה משודרת ב- HOT HBO, HOT VOD וב- NEXT TV

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.