סיפורה של שפחה, עונה 3, פרק 5 – על ניסים ומסכות

לוק, סיפורה של שפחה, עונה 3, פרק 5. צילום יח"צ באדיבות HOT

ניתוח הפרק "מתקשר לא ידוע" (Unknown Caller), הפרק החמישי בעונה השלישית של "סיפורה של שפחה"

 

המילה נס זכתה לשלוש התייחסויות הפרק. בפעם הראשונה ג'ון המאושרת מהעובדה שבתה הולי/ניקול הגיעה לידיו של לוק, מבקשת מהאל ניסים נוספים לפני שהיא מגיעה למסקנה שהגעתה של ניקול לידיו של לוק איננה בגדר נס, שכן המעשה הזה לא כלל התרחשויות על טבעיות, "אני  עשיתי זאת" היא מתגאה בעצמה ומיד מתקנת ובצדק ל"אנחנו עשינו זאת", אחרי הכול כשזוכרים שאת הבריחה היו אלו המרתות שארגנו, ואמילי הייתה זו שבפועל יצאה עם ניקול למסע המסוכן מגלעד לקנדה, שבקלות היה יכול להסתיים באסון, קשה שלא לחשוב עד כמה קטן היה חלקה של ג'ון בהצלחת המבצע הזה. מי שאולי אפשר להתייחס לחלקה במבצע כאל נס, אם מתייחסים לנס כאל משהו על טבעי, היא סרינה, שבניגוד לטבעה הסכימה לתת לג'ון להימלט עם ניקול לעולם בטוח יותר. זה מעניין כי כאשר סרינה מתייחסת לאירוע בפגישה שלה עם לוק וניקול, כשלוק שואל אותה מה היא אומרת לעצמה כדי שתצליח לישון בלילה, התשובה שלה "אני אומרת לעצמי שניקול היא נס שקרה לי, ואני ויתרתי עליה לטובתה שלה" מראה שהיא ממקמת את הנס במקום אחר.

אם חושבים על זה הטענה של סרינה שניקול הייתה נס, באה ממקום דומה לטענה של ג'ון על כך שהברחתה של ניקול לא הייתה נס.

סרינה לא רוצה להכיר בכך שהיא שותפה ליצירת עולם שבו הילדות של השפחות יהפכו לבנות של אחרים, ושזה מה שאפשר לה את קבלת ניקול, או שהיא שותפה לבניית עולם שבו הזכויות של הבנות מוגבלות מאוד, ולכן גם עולם שלא בטוח לגדל בו את ניקול. היא גם לא רוצה להכיר בכך שהמעורבות שלה בתהליך הספציפי של הכניסה להריון של ג'ון הייתה לא פעם אלימה ואכזרית, מבחינתה, זה שניקול שהגיעה אליה זה נס, בכל הסיפור הזה היא קטנה וחסרת אחריות, לעומת זאת זה שניקול נמצאת עכשיו במקום בטוח, זה בזכותה, ובזכות האינסטינקטים האימהיים שלה. ג'ון לעומתה, שכל תוצאה של מעשיה כמעט תלויה במזל, רוצה להרגיש תחושה של שליטה כלשהי במתרחש, ולכן היא נותנת קרדיט לעצמה על חלקה בהברחתה של ניקול מגלעד.

שתי התפיסות הן של סרינה והן של ג'ון ממחישות לנו עד כמה קשה לקחת אחריות על מעשינו מצד אחד, ועד כמה קשה לוותר על שליטה מהצד השני. כך כל מה שלא מסתדר הוא גזרת גורל, את ההצלחה להשיג דברים בכוח הזרוע תמיד אפשר לייחס לרצון האל, ולקרוא לכך נס. לעומת זאת כל תוצאה טובה שהושגה בשל מעשים טובים שעשינו היא כמובן בזכותנו, ואין לנו שום בעיה לקחת עליה אחריות.

סרינה וניקול, סיפורה של שפחה, עונה 3, פרק 5. צילום יח"צ באדיבות HOT
סרינה פוגשת ב"נס" שלה. צילום יח"צ באדיבות HOT

העניין הוא שאנשים יודעים כמובן שהאמת היא אי שם באמצע. בכל לידה למשל, יש חלקים כמו קיום יחסי מין, שמירת הבריאות בזמן ההיריון, תנאי לידה תקינים, וכדומה שהם בשליטת בני האדם, וחלקים שגם אם לא מייחסים אותם להשגחת האל, ברור שהם מעבר לשליטת בני האדם, כמו האם ההיריון נקלט, האם הלידה תסתיים בשלום וכיוצא בזה. ברור לנו שאם כופים על נשים לקיים יחסי מין שמסתיימים בהריון, ומכריחים את היולדת למסור את ילדיה לנשים אחרות, עבור זו שזוכה בוולד מן ההפקר אין הרבה מהנס, אפילו אם העולם הוא במצב שבו סטטיסטית הסיכויים להיכנס להריון וללדת ילד בריא הם קלושים, אבל כפי שראינו גם בדבריה של סרינה, הסטטיסטיקה הבעייתית הזו היא זו שהופכת את נס הלידה לשקר מוסכם בגלעד. כך, ההתייחסות השלישית לניסים בפרק מתרחשת כשמתברר שייתכן ש-שלמתיו בהריון, אך כשג'ון מברכת אותה על נס ההיריון הזה, כפי שמקובל על פי כל חוקי הצביעות של גלעד, פתאום מורדות המסכות מפניה של שלמתיו, ומסתבר שלמרות דבריה בפרקים הקודמים ובתחילת הפרק, היא לא באמת מאושרת מהעובדה שהיא נכנסת שוב ושוב להיריון שפריו נלקח ממנה, וגם לה יש גבול למשך הזמן שבו היא יכולה לעטות את המסכה של "שמחה לשרת".

הבגדים בגלעד הם חלק מוסכם כמובן, מהמסכה שאנשיה עוטים. מסכה שאומרת שהנעשה בגלעד הוא רצון האל. להוגי גלעד לא כל כך אכפת אם האמונה אמיתית או לא, כל עוד הזיוף נראה משכנע. "זייפו את זה, עד שזה ירגיש אמיתי".

יש כאלה שהדיסוננס משגע אותן כמו ג'אנין, יש כאלה שמפנימות אליהן את הזיוף כמו לידיה. יש כאלה כמו ג'ון שמודעות להבדל בין המסכה שעליה לעטות כלפי חוץ לבין תחושתה הפנימית, והמסכה עבורה היא חיצונית בלבד ויש את סרינה.

סרינה היא מקרה מעניין כיוון שהיא מודעת לכך שיש הבדל בין הכסות לפנימיות, אך לא ברור כמה מהכסות כבר נמצאת בתוכה גם כשהיא מחליפה את בגדיה. ג'ון ופרד שניהם עדים למאבק הפנימי המתחולל בסרינה, אך המטרה של שניהם לגבי החיצוניות שעליה לאמץ אל לבה הפוכה.

ג'ון מסכימה להתקשר ללוק כדי ליזום מפגש בין ניקול לסרינה בתנאי שהאחרונה תהייה "חייבת" לה, דרישה מוזרה בהתחשב בכך שסרינה לא בדיוק נחשבת מאוהביה של ג'ון ואין סיבה שיהיה חשוב לה לעשות את רצונה של ג'ון גם אחרי שהיא תקבל ממנה את מבוקשה, אבל ג'ון כנראה בונה על כך שהצד הטוב ינצח במאבק הפנימי של סרינה, פרד לעומת זאת רוצה שסרינה תלך לקראתו לעבר הצד הגלעדי בתמורה להליכתו לקראתה, הוא בונה על האנוכיות הבסיסית של סרינה.

לוק, סיפורה של שפחה, עונה 3, פרק 5. צילום יח"צ באדיבות HOT
לוק מקבל את השיחה המפתיעה מג'ון. צילום יח"צ באדיבות HOT

התשובה לשאלה באיזה צד סרינה תבחר תלויה בתשובות לשאלות מה חשוב לסרינה ומה היא באמת רוצה. והבעיה עם סרינה היא שקשה לדעת מה היא באמת רוצה כי גם היא בעצמה לא בדיוק יודעת.

גם אם ברור שהיא חושבת על ניקול כעל בתה באמת, ויש רגעים שבהם היא מסוגלת למעשי הקרבה, וחמלה, לא ברור מה משפיע עליה יותר? ההבנה שלה  שלניקול לא באמת יכול להיות טוב בעולם המגביל של גלעד. או היכולת שלה להשלות את עצמה, כל עוד פרד יבוא לקראתה וייתן לה להרגיש טוב בחייה שם, שיש מחירים שזה לא נורא לשלם תמורת חיים עם "בתה" לצדה.

האם יש בה מספיק אנוכיות כדי לרצות "נס" נוסף ועכשווי בחסות פרד וגלעד או שיש בה מספיק חכמה כדי להבין שהיא לא באמת יכולה לסמוך על פרד, מי שאחראי לכך שכשהיא בקשה לעצמה ולמין הנשי קצת יותר כוח, טרח להקטין אותה? התשובה לשאלה זו תינתן מן הסתם בפרק הבא, בינתיים ניתן רק לקוות ששיתוף הפעולה שלה עם פרד, בבקשתו המצולמת להחזיר את ניקול לגלעד בסוף הפרק, נובע מאיזה תוכנית על שהיא מנסה להוציא לפועל, ולא מרצון לבטל את כל הטוב שהיא עשתה.

לזכות התקווה הנאיבית הזו, אפשר אולי לזקוף את העובדה שלמרות שלא הראו זאת בפועל, הרי שכשהיא חזרה מהפגישה עם לוק היא הבינה שהיא שכחה למסור לו את החבילה שג'ון שלחה לו, אך כשהיא נראית נכנסת למטוס כמה שניות אחר כך רואים שבאמתחתה פלאפון קטן, ופתק שעליו כתוב "אם תזדקקי לי". ואילו החבילה של ג'ון הגיעה ליעדה. כך שאפשר להניח שהיא החליפה חבילות עם איש הקשר שלה בקנדה, זה שניסה לגרום לה לערוק מגלעד, וייתכן שהעובדה שהחלפת החבילת לא נראתה בפועל בפרק פירושה שעוד מסתתרים בסצנה הזו דברים משמעותיים שעדיין לא הגיע זמנם להיחשף, ממש כמו הסצנה שבה ג'ון נראתה מחפשת במרתף של בני הזוג לורנס את קלטות השירים שלורנס נהג להקליט לאשתו ורק מאוחר יותר בפרק טרחו להראות לנו שבאותו הזמן ג'ון הקליטה הודעה אישית ללוק, כדי לומר לו כל מה שהיא לא יכלה להגיד בשיחה הקצרה שהיא הוכרחה לנהל כדי לאפשר את המפגש של סרינה וניקול.

סרינה, סיפורה של שפחה, עונה 3, פרק 5. צילום יח"צ באדיבות HOT
סרינה לאחר המפגש עם ניקול, מה היא תבחר לעשות?. צילום יח"צ באדיבות HOT

 

"צריך להיות אכזרי כדי להיות נחמד" נאמר באחד השירים שלורנס הקליט לאשתו, וג'ון מצאה במרתף והאזינה להם, והשורה הזו הדהדה בראשי כששמעתי את המסר שהיא שלחה ללוק. מסר שמתחיל בכך שהיא מבטיחה לו שהתינוקת שברשותו נוצרה מאהבה, ידיעה שקשה לי לראות איך היא יכולה שלא לפגוע בו מחד, אך מצד שני היא גם משחררת אותו בידיעה הזו לבנות לו חיים משלו, ולא לחכות לה. עד כמה היא באמת רוצה לשחרר אותו לא ברור, כיוון שהיא גם אומרת לו שהיא רוצה בסליחתו, ושלמרות שהיא השתנתה בגלעד, ג'ון שהוא הכיר היא עדיין חלק ממנה. כמה סצנות קודם לכן היא אמרה לגברת לורנס, שסיפרה לה שהיא מתגעגעת לאיש שבעלה היה לפני גלעד, שהיא חושבת שמי שהוא היה עדיין נמצא בו, ושזה בסדר להיאחז בחלק הזה שנשאר בו. מצד שני, לגברת לורנס היא אמרה שזה בסדר להיאחז במי שנשאר במיוחד אם זה כל מה שיש, אבל ללוק היא יודעת שיכול להיות יותר, ולכן כשהיא בצד שלה נאחזת בכל מה שהיא יכולה להיאחז בו, היא הוגנת מספיק כדי לא לצפות ממנו להפסיק לחיות עד שהיא תחזור אליו, אחרי הכול מי יכול לדעת מתי תהיה הפעם הבאה שבה הוא יזכה לראות אותה אם בכלל.

מסתבר שהוא זוכה לראות אותה זמן קצר אחרי שהוא מקבל את המסר שלה, בטלוויזיה, בידיעה שמצלמים סרינה ופרד על כך שהם מעוניינים שבתם ניקול תחזור אליהם. מה זה אומר לגבי מפגש ביניהם בקרוב במציאות? ימים יגידו.

סיפורה של שפחה משודרת ב- HOT HBO, HOT VOD וב- NEXT TV

אולי יעניין אותך

ג'ין, סמוך על סול, עונה 6
סמוך על סול

סמוך על סול, עונה 6, פרק 12 – הוא היה טוב

דיון בפרק "דמעות" (Waterworks), הפרק ה -12 בעונה השישית של "סמוך על סול"

הווארד, סמוך על סול, עונה 6
סמוך על סול

סמוך על סול, עונה 6, פרק 7 –  אפקט המקק

דיון בפרק "תכנון וביצוע" (Plan and Execution), הפרק השביעי בעונה השישית של "סמוך על סול"

הווארד, סמוך על סול, עונה 6
סמוך על סול

סמוך על סול, עונה 6, פרק 6 – לשלם את המחיר

דיון בפרק "קרדום וחפירה" (Axe and Grind), הפרק השישי בעונה השישית של "סמוך על סול"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.