משחקי הכס, עונה 6, פרק 8

משחקי הכס

שני הפרקים האחרונים לעונה במשחקי הכס הם בדרך כלל הפרקים המשמעותיים ביותר. אז דקה לפני סוף העונה וסגירת הקצוות אפרת דסקל מביאה סיכום קצת שונה של פרק 8…

שתי דרכים התפצלו ביער צהוב…

דרך אחת לחייםבהמשך ישיר לאירועי הפרק הקודם, כצפוי הייתה זו ליידי קריין שהצילה את חייה של אריה ועל כך היא שילמה בחייה. לאחר שהרגה את החונכת שלה, בעימות עם ג'קאן הגר, אריה מכריזה על זהותה בקול רם (אני אריה סטארק לבית ווינטרפל ואני חוזרת הביתה) ועוזבת את בית האל נטול הפנים. במהלך השבוע, היו רבים שביקרו את קו העלילה הזה. מהעונה השנייה חיכינו להגעתה של אריה לגילדת המתנקשים. עברנו אתה את כל הקשיים והמבחנים ובסופו של דבר, היא בחרה לנטוש את הגילדה. אף אני תהיתי בטורים קודמים לגבי תכלית קו העלילה שלה והצטערתי על כך שהתסריטאים לא העזו יותר. משיחה עם אחותי (וזה המקום להודות לה על ההשראה), הייתי שמחה להציע פרשנות אחרת לקו העלילה של אריה.

מתחילת הסדרה, אהדת הצופים הייתה נתונה לאריה, בניגוד לאחותה סאנסה. בעוד סאנסה שגתה בדמיונות שווא על אבירים ומלכים, אריה לכאורה ראתה את העולם כהווייתו. עולם שבו חובה עליך לדעת להילחם בכדי להינצל ולא לרקוד. היא העדיפה את החרב על פני מחט התפירה. אנו הצופים ידענו שהיא צודקת, אחרי הכול בעולם של "משחקי הכס", אתה חייב לדעת לשחק במשחקי הכס או למות. אריה למדה להילחם ובזכות זאת, היא אף ניצלה. עם זאת, ככל שהיא נלחמה טוב יותר, כך אריה איבדה משהו משמעותי יותר. היא שכחה אנושיות מה היא. אני חוזרת לרגע שבו אריה מותירה את סנדור קלגיין לגסוס או לרגע שבו היא רצחה את מרין טרנט. שני רגעים בהם אריה יכלה לפעול אחרת ובחרה שלא. באף אחד מהרגעים הללו, היא לא הייתה בסכנת חיים אבל בשני הרגעים הללו, היא בחרה להרוג. יש שיגידו שאלו הם הכללים של משחקי הכס. יש שיגידו שבכך היא נקמה על מה שנעשה למשפחה. אלו הם טיעונים נכונים אבל מה הייתה התועלת בהריגות הללו? האם זה מסייע לשיקום משפחתה? האם זה מסייע לה להשיג עוצמה או כוח? לא ממש. זוהי נקמה לשם הנקמה בלבד.

אריה הגיעה לשלב שבו אין לה בעיה להרוג והליך החניכה בבית האל נטול הפנים, היה מיועד רק להשלים את תהליך הפיכתה לרוצחת מיומנת. אבל יוצרי הסדרה, לא רצו שהיא תיהפך לאחת כזאת, כי בינינו, לא כך גם גידלו אותה נד וקייטלין. המסע של אריה לא נועד להפוך אותה לרוצחת מיומנת אלא לאדם בוגר – חכם, רגיש ואמיץ ולכן התחנה האחרונה הייתה חייבת להיות התחנה שתעיר מחדש את האנושיות הרדומה של אריה. לא בכדי, הייתה זו האומנות.

ציינתי בעבר ואני אחזור על כך שוב, כאשר יוצרים בוחרים להתייחס לאומנות ביצירות שלהם (התייחסות לטלוויזיה בסרט קולנוע או לספרים בהצגת תיאטרון) יש לכך משמעות מעבר לקידום העלילה עצמה. היוצרים מנסים להעביר בדרך כלל מסר אחר, גדול יותר. במקרה שלפנינו, ההצגה עוררה מחדש את האנושיות באריה. מכלל הדמויות נקשרה אריה לשחקנית שמגלמת את סרסיי, לכאורה אחת האויבות המשמעותיות ביותר של אריה ולמרות זאת, אריה התרגשה מהמשחק שלה. הרגש היה כה עז עד כדי כך שאריה בחרה להציל את חייה של ליידי קריין ובדרך בעצם, להציל את חייה שלה.

המסע שעברה אריה, אינו שונה מהמסע שעברה סאנסה. ההבדל הוא רק בהערכה של הצופים את המסע הזה. שתיהן עברו מסע שגיבש בהן חלקים מוסתרים. סאנסה התחברה לכוח ואילו אריה התחברה לרגש. גם אם קל יותר להריע לסאנסה שסוף כל סוף התחילה להילחם, אני מציעה להריע גם לאריה שלמדה שלא תמיד צריך להרוג.

אריה אינה הדמות היחידה באותו פרק שבחרה בחיים. אדמור טאלי בחר להיכנע ללאניסטרים אבל בכך הוא מציל את כל יושבי נהרן ואת ביתו שלו ואילו בריק דנדריון מציע לסנדור קלגיין להצטרף למאבק בצפון למען החיים.

משחקי הכס

קרדיט: Helen Sloan, באדיבות yes

דרך אחרת למוות אני בוחרת באלימות, כך אמרה סרסיי לנציגי הדרור העליון שהגיעו לטירה שלה. כמה שניות לאחר מכן המחישה זאת כאשר הנחתה את ההר לנפץ את גלגלתו של אחד הכמרים. בתגובה טומן שלל ממנה את הזכות למשפט באמצעות קרב ובכך גזר את גזר דינה במשפט עוד לפני שזה התחיל. סרסיי כך נראה הולכת לעבר מותה. נכון שיש לסרסי לפחות עוד קלף אחד בשרוול אבל לתחושתי, גם הקלף הזה יוביל לסופה – הפיזי או הנפשי (וההשערה המופרכת שלי היא שאולי היא רוצה למוטט את כל בית המלוכה באמצעות הבאתו של גנדרי למשפט והצגתו כיורש האמיתי). הנבואה של המכשפה על עתידה של סרסיי קורמת עור וגידים וכמו תמיד, במקרים אלו, הייתה זו סרסיי שתרמה להגשמת הנבואה במו ידיה ומעשיה.

עוד באותו פרק, שואל טאלי את ג'יימי, איך אתה חי עם עצמך? איך אתה אומר לעצמך שאתה הגון אחרי כל מה שעשית? ג'יימי בסופו של דבר עונה לו במשפט הבא "הדברים שאנו עושים עבור האהבה". משפט זה נשמע לראשונה כאשר ג'יימי השליך את בראן מחלון הטירה בווינטרפל והוא בעצם מתמצת את תפיסת עולמו של ג'יימי ואת הטראגיות שבה. בכדי לחזור לסרסיי, הוא משיב לטאלי, אני מוכן להרוג את כל יושבי נהרן.

עבור אהבתה ושלומה של סרסיי, ג'יימי מוכן לעשות הכול. לא רק במחיר אובדן חייו אלא גם במחיר אובדן נשמתו. אבל בניגוד לסרסיי שייתכן ודינה נחרץ, לג'יימי עדיין יש תקווה כי עדיין יש בו ניצוץ של אנושיות גם בתוך השעבוד שלו לסרסיי. ניצוץ זה בלט במפגש שלו עם בריאן. מערכת היחסים של ג'יימי ובריאן היא מהיפות ביותר במשחקי הכס. בריאן מזכירה לג'יימי את משמעות המילה אביר ומוציאה מג'יימי את האנושיות שבו. המבט הציני בעיניו התחלף במבט מודאג אמיתי כאשר היא הזכירה לו שיש סיכוי שהם ימצאו עצמם לוחמים משני צידי המתרס והרגע שבו הניף ידו לפרידה ממנה (לאחר שווידא שאיש אינו רואה זאת) הוא הרגע שבו ליבי נצבט. עתידו של ג'יימי אינו ידוע אבל אני חושבת שלפנינו ראש משמר הלילה הבא. אולי בצפון הרחוק מאוד ואולי לאחר מותה של אחותו, יצליח ג'יימי לכפר על מעשיו וחשוב מכול, הוא יצליח למחול לעצמו (גם על הרג המלך המטורף).

עוד באותו פרק, גם הדג השחור בוחר במוות. הוא מסרב להצעתה של בריאן להצטרף למחנה סטארק ומחליט לצאת לקרב אחרון. הוא אולי מכפר על התנהלותו בחתונה האדומה אבל בכך הוא גוזר על עצמו למות.

משחקי הכס

קרדיט: Helen Sloan, באדיבות yes

 

ובשבוע הבא – הפרק שכולם חיכו לו "מאבק הממזרים". מאבק האמיתי לחיים או למוות בין בית בולטון לבין בית סטארק.

תגובה אחת בנושא “משחקי הכס, עונה 6, פרק 8

  1. אפרת יקרה

    כבר מזמן ויתרתי על צפייה במשחקי הכס, החלטתי שהקיבה שלי לא מספיק חזקה למה שרואים שם, אבל אני נהנית מאד מהסיכומים שלך. כל הכבוד!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.