יורם החכם וקסם המדע

יורם החכם

על שיתוף הפעולה של העונה השלישית בסדרת הילדים "יורם החכם" עם מכון דוידסון לחינוך המדעי המהווה את הזרוע החינוכית של מכון וייצמן למדע

שלא כמו בימי הערוץ היחיד שבו היה קל להיחשף לתכניות גם כשלא נמנים על קהל היעד המוצהר שלהן, תכניות הילדים של ימינו, המשודרות בערוצי הילדים השונים, עוברות בדרך כלל מתחת לרדאר של מי שאינו הורה לילדים ושאינו עושה אף פעם בייביסיטר לילדי קרוביו/ שכניו. אלה שכן מכירים מקרוב את הגזרה, רואים לא פעם עד כמה ילדיהם מרותקים למסך למראה תכניות דוגמת "דורה", "מפרץ ההרפתקאות", "הנסיכה סופיה" ואחרות. תכניות שתמיד ניתן למצוא בהן מסרים חינוכיים ולימודיים לצד בעייתיות מבחינת הייצוגיות של חלקן (דמויות רעות מכוערות, דמויות טובות יפות מדי, ייצוגים סטריאוטיפיים וכו').

למרות שיש הורים שהרצון שלהם לכמה רגעים של שקט יכול לגרום לכך שהם יברכו על כל תכנית שתופסת את תשומת הלב של הילדים וגורמת להם להיות נראים אך לא נשמעים, רובם יעדיפו כמובן תכניות שגם מעשירות את הילד באותה הזדמנות.

בשנים האחרונות החלו גם בשידורי yes להיכנס יותר לשוק התוכן של תכניות הילדים, ואחת התכניות שניכרת בהן ההשקעה בתוכן מעשיר ומחנך לגיל הרך היא "יורם החכם" שנוצרה ובוימה על ידי רני מגר, ושעונתה הראשונה עסקה בעולם המספרים, עונתה השנייה עסקה בצורות, ועונתה השלישית שעולה לשידור בימים אלה עוסקת במדעים. את החשיבות החינוכית שמייחסים ב-yes לסדרה ניתן גם לראות בכך שיחד עמה הם משיקים אפליקציית משחק לימודית חדשה: "yes עם מי לגדול – מדע", משחק חווייתי ולימודי דרכו לומדים הילדים עקרונות ותהליכים בסיסים של עולם המדע אשר מתכתבים עם התוכן בפרקי הסדרה.

מכיוון שעונתה השלישית של הסדרה נוצרה בשיתוף פעולה עם מכון דוידסון לחינוך מדעי המהווה את  הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע – שבמסגרתו העניק המכון  לסדרה ייעוץ מדעי ואישר את כל התכנים המדעיים בה –  ומכיוון שהניסויים המדעיים בסדרה נערכו וצולמו בגן המדע הנמצא בקמפוס מכון ויצמן למדע בהשגחת מדעני המכון, הפגינו אנשי השיווק של yes וגן המדע יצירתיות והחליטו לקדם את עליית העונה החדשה של 'יורם החכם' בשיתוף פעולה נוסף עם "גן המדע" של מכון דוידסון ברחובות, ולהעלות בחג הפסח בפארק את ההצגה "יורם החכם וקסם המדע" בהשתתפות יורם החכם (דן קיזלר) וליבי האבירה (דקלה הדר) כחלק  מתכנית מיוחדת של פעילות משפחתית הכוללת מיצגים וניסויים מדעיים, מתחם קטנטנים והכנת בלון שאינו יכול להתפוצץ.

מכיוון שהתפעלתי מהרעיון, וחשבתי שיכול להיות מעניין להוציא את הילדים מהמסך לטובת חוויות מוחשיות יותר, הצטיידתי באחותי ובילדיה  (בני שנה, 3, 6 ו-7) ביום רביעי של חול המועד ונסעתי עמם להתרשם מהגן ומההצגה למרות שלא הייתה לי שום היכרות מוקדמת עם הסדרה.

יורם החכם
ליבי האבירה (דקלה הדר) ויורם החכם (דן קיזלר) בגן המדע במכון ויצמן

החדשות הטובות הן שההצגה (המיועדת לטווח הגילים 5-8) והפארק אכן מהווים חוויה מרגשת עבור קהל היעד שלהם. רוב הילדים שצפיתי בהם, גם כאלה שלא הכירו את כוכבי ההצגה מהמסך ישבו מרותקים במהלך ההצגה, ורצו אחריה להצטלם עם השחקנים שנענו לבקשות הצילומים בשמחה ובסבלנות. ההצגה אף מצליחה להעביר את המסר שאפשר לעשות את "הבלתי אפשרי" – כמו לגרום לביצה לצוף או לנפח בלון בלי להשתמש בשפתיים ובידיים –  באמצעות כלים מדעיים, בצורה שמנגישה את התוכן לילדים מאוד. אולם אני מודה שבערך במחצית ההצגה הרגשתי שחוץ מהסקרנות והגישה למדע שההצגה מעבירה היטב, אני מתחילה לתהות לגבי טיבם של  המסרים בענייני המגדר שההצגה מעבירה כי נמאס לי לשמוע את ליבי האבירה שואלת את יורם החכם שוב ושוב "אז מה עושים עכשיו" ומקבלת את התשובה "קודם כול חושבים" והרגשתי שלא ברור לי למה דווקא יורם הוא זה שצריך להיות החכם, ופתאום גם הבחירה בשם יורם נראתה לי סטריאוטיפית מדי עבור מי שאמור להיות החכם שבחבורה. שתי תשובות עניתי לעצמי על השאלה, האחת שאני לא ממש יודעת איך זה בסדרה, ואולי שם ליבי האבירה פחות מפגינה את חוסר האונים החשיבתי שלה, והשנייה שיש מספיק דמויות נשיות חכמות שמובילות סדרות לילדים (כמו דורה למשל, למרות שבסדרה הזו מעולם לא הרגשתי שיתר הדמויות מאופיינות כטיפשות יותר) ואי אפשר לדרוש שתמיד הדמות הנשית תהיה זו החכמה. צפייה בפרק הראשון של הסדרה יורם החכם בארץ המספרים גרמה לי להבין שכן נעשה שם ניסיון לא להיכנס לסטריאוטיפים, על ידי אפיון דמותה של ליבי כאבירה וכאמיצה שבחבורה, אך למען האמת לשבירת סטריאוטיפים הייתי מעדיפה באופן כללי שהדמויות לא יקוטלגו כלל גם אם הקטלוג שונה מהמקובל אלא יתנו למעשיהן לקטלג אותן.

לילדים כמובן שום דבר מהדברים שחשבתי ביני לביני לא הפריעו ליהנות מההצגה ומכל מגוון הניסויים שיש לגן המדע להציע. ואם תהיתי ביני לביני איזה עולם מנצח מבחינתם, עולם החוויות המוחשי או זה שבמסכים, נאלצתי להסתפק בעובדה שבדרך הביתה הילדים הסכימו לומר לי לאחר שסיימו לצפות בפלאפון באחד מהפרקים של "יורם החכם בעולם המספרים" שהם מעדיפים את הפרק על פני ההצגה, כי בפרק היו יותר שירים…

ההצגה עדיין ניתנת לצפייה ב"גן המדע" (בהנחת כניסה למנויי yes) אם כי לצערי רק בשבת וביום טוב ולא בימי חול, מה שמדיר מהמשך הביקורים את קהל המבקרים הדתי (שהיווה את הרוב ביום שבו ביקרתי). הסדרה לעומת זאת, ניתנת לצפייה לכולם. צריך לציין גם כי בעונה השלישית של הסדרה, כביתר עונותיה, מככבים ציפי שביט כאמו של יורם החכם ופזית מינקובסבקי כ"לפת המכשפת", הדמות שמניעה תמיד את העלילה בכישופיה ובכך שהיא גורמת ליורם וליבי לחפש פתרונות לכשפיה.

הסדרה "יורם החכם וקסם המדע", משודרת החל מ-6.4 ב-yesVOD ובערוץ ניק ג'וניור

פעילות פסח  תערך בגן המדע של מכון דוידסון לחינוך מדעי ברחובות (בתוך מכון ויצמן למדע) בתאריכים 11.4-17.4 תאריכי הצגות יורם החכם:​ ​15.4.2017; ​17.4.2017 בשעות: 11:00; 13:00; 16:00 ​

2 תגובות בנושא “יורם החכם וקסם המדע

  1. 😘😘😘😘c💝💝💝🎃🎋🎄🎑🎓🎍ontent://media/external/file/4438
    …. אני אוהבת א🏪🏣🏩🏡🏨🌇🚎🚇🚍🚇🚘⚠🚧🚦⚠💈🔤↔🔤🔸🔹↘🚼🚺🚻🚼ת האתר וגם. את התוכנית
    ,,, ליאן באהבה. 💐💐💐🌸🌷🌺🌺🌹🌻

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.