המירוץ למיליון אולסטארס, פרקים 4-9 – בין חרם לעצור

שי ושני, יעל ויוסיאל, המירוץ למיליון אולסטאר

על פרקים 4-9 בעונת האולסטארס של המירוץ למיליון המדגימים לנו איך אי הבנות עלולות להפוך למהומה גדולה ושנאת חינם

לפני שהתחילה עונת האולסטארס של המירוץ למיליון, למרות שתהיתי על כך, לא באמת חששתי שזוגות שאהבתי בעבר וציפיתי לראותם שוב במירוץ יאכזבו אותי, הרי ראיתי אותם עונה שלמה, אני כאילו מכירה אותם ויודעת למה אני יכולה לצפות מהם. סבב ההדחה הראשון אף חיזק את האופטימיות הזו שלי,  עד שהגיע הסבב השני, והבהיר לי שיש בעיה מובנית בסבב אולסטארס שהופך את הציפיות שלי לקצת (או הרבה) בלתי ריאליות והבעיה היא שהזוגות שאהבתי מעונות שונות מתחרים עכשיו אחד נגד השני.  

סופו של סבב ההדחה הראשון, עת  השפלנים ואלה ווובה שיתפו פעולה, ורצו יחד כמעט יד ביד אל ההצלה מההדחה עורר בי ציפייה שכל המירוץ הזה אני אוכל לסמוך על אחוות הוותיקים מהעונות השונות, אבל סבב ההדחה השני, הבהיר לי לא רק שבסופו של דבר מדובר בתחרות, או כמו שאמרו הזינות "ממתי הפכנו לכאלה שצועקים כל הכבוד לזוגות האחרים, מה אנחנו מתחלקים במיליון ולא ידענו?" אלא גם עד כמה אסור להסיק מסקנות משום דבר שרואות עינינו ובכל זאת אנחנו מסיקים.

לא נעים להודות בזה, אבל למען האמת, לרוב בני האדם יש אשליות הן לגבי היכולות שלהם, והן לגבי היכולות של זולתם כשאחת האשליות שהכי מלווה אותנו היא זו שגורמת לנו להאמין שאנו יודעים על זולתנו מספיק כדי לשפוט אותו על פי התנהגות שלו בזמן קצוב ותחום, כשאנחנו לא תמיד יודעים על עצמנו מספיק אחרי שהכרנו את עצמנו כל החיים. וזה מעניין עוד יותר לשים לב איך יכולות להתקבע בנו אותן אשליות לגבי עצמנו ולגבי האחרים.

ליאן, בת זוגו של אביתר למשל ראתה במשימה של הורדת הקוקוסים מהעץ את בעלה מתקשה והניחה, שאם הוא עם החוזק שלו התקשה אז לה אין בכלל סיכוי להצליח, היא הצליחה גם לשכנע אותי לכמה רגעים – במיוחד אחרי שראיתי גם את יעל לא מצליחה – שיש ממש בחששות שלה. רק אחרי שראיתי את כל יתר הבנות דווקא כן מצליחות להוריד את הקוקוסים מהעץ – כל אחת בקצב שלה כמובן, אבל לאף אחת אחרת זו לא הרגישה כמו משימה בלתי אפשרית – הבנתי יותר גם את התסכול של אביתר מכך שהחשש שלה גרם לה אפילו לא לנסות להתמודד עם המשימה, ולהאמין מראש בחוסר היכולת שלה.

מעניין להשוות את התנהגותה לזו של האחים שפלן במשימת העברת הבקתה. גם הם לא האמינו ביכולתם לשכנע עשרה אנשים להסכים לסחוב עבורם בקתה כבדה, ללא כל תמורה. אבל הם כן ניסו והצליחו לבסוף לבצע את המשימה, והם אמרו שם שמה שהם הכי אוהבים במירוץ למיליון זו העובדה שהם מצליחים להתגבר על אתגרים שהם לא האמינו שהם יצליחו להתגבר עליהם.

 

אם אנשים לא מודעים למלוא היכולת שלהם גם כשנדמה להם שהם כן, קל וחומר שאנשים לא יהיו מודעים למה שבאמת עובר על אנשים אחרים גם כשנדמה להם שהם כן.


בפרק השמיני הראו איך במשימת העברת הגבינות יוסיאל נפגע מההערות של יעל.  יעל אמרה שהיא העירה הערות באותה סיטואציה שהיא רגילה להעיר בצחוק ויוסיאל לא נפגע מהן בדרך כלל, אבל פתאום בגלל הקושי שלו, שיעל לא הייתה במלוא המודעות אליו באותו הרגע בגלל הקושי שלה, הוא היה מאוד רגיש. פתאום ההערות שלה כן פגעו בו. אם הוא לא היה מספיק אסרטיבי לדרוש התנצלות באותה סיטואציה יעל לא הייתה מעלה בדעתה שהיא פגעה בו, ולקח לה זמן, גם אחרי שהוא דרש את ההתנצלות, לקלוט את העובדה שהוא באמת נפגע הפעם, כמובן שכשהיא הבינה היא התנצלה.


אני חושבת שמהבחינה הזו מה שקרה בין שי ושני לבין יעל ויוסיאל מאוד דומה למה שקרה במריבה בין יעל ליוסיאל. ליעל וליוסיאל אין מושג שההתנהלות הרגילה שלהם שנובעת מהקשיים שלהם במירוץ, ולא מכוונה לפגוע באף אחד אחר, כן הצליחה לפגוע בזוג אחר, ושי ושני לא מודעים לאופן שבו התגובה שלהם להחזיר בדיל של עצורים, דיל שגם אם לא אוהבים אותו, הוא לא משהו שמנוגד לחוקי התוכנית, העליבה ופגעה ביעל ויוסיאל.
על פי מה שהראו בטלוויזיה (ואמרתי כבר שקשה להסיק מסקנות על פי מה שמראים אבל אנחנו בכל זאת מסיקים) נראה שהכול התחיל מהציפיות של שני מיעל ויוסיאל להיות כמו שהיא דמיינה אותם עת צפתה בהם בעונה החמישית של המירוץ למיליון, היא העריכה את יעל כאדם מאוד חמים, ונפגעה מהעובדה שהיא הרגישה שהיא מקבלת יחס קריר יותר.

מהעדות של יעל שהעריכה הראתה בתגובה לדברי שני על הציפיות שהיו לה מיעל, אפשר היה להבין שאין לה כל כך אנרגיה מיותרת להפנות לדברים שלא קשורים למשימות, מה שאומר ששני העריכה את האנרגיות של יעל בעונה שלה באופן לא נכון, ועורר את המחשבה שייתכן שגם בסבב של העונה החמישית אנשים הרבו לשים עצורים ליעל ויוסיאל כי הם הרגישו שהם פחות מתקשרים איתם מחוץ למשימות.

בכל אופן בסבב ההדחה השני הראו איך  העלבון של שני מכך שיעל לא אומרת להם שלום באופן כללי, גובר ממשימה למשימה, כשיעל מתעלמת מפנייה מפורשת אליה במשימת שבירת הקרח, כשהיה נראה להם שיעל ויוסיאל גונבים מהם את האנשים שהם אספו במשימת הבקתה, ולבסוף כשיעל פונה אליהם בבקשת רמז במשימת החיפוש בכדים והם מקבלים את התחשה שרק  כשצריכים מהם משהו מכירים בקיומם.

אני בטוחה במיליון אחוז, שיעל ויוסיאל בשלב הזה לא מעלים בדעתם שהם פגעו בשי ושני בכלל כשהם ביקשו עזרה במשימת הכדים אחרי שהם התעלמו מהם במשימת הקרח. אני בטוחה שהם היו כל כך מרוכזים במשימות שלהם, ובקשיים שלהם שלא הבינו שההתנהגות שלהם יכולה בכלל לפגוע באחרים.

כששני אמרה באינסטגרם שלה למראה הפרומו של המירוץ למיליון שהיא לא יודעת למה יעל בכתה בפרומו אבל זה לא קשור אליה ואל שי כי הם לא עשו עליה חרם, אני מאמינה לה שהיא באמת לא הבינה מאיפה זה הגיע פתאום, היא לא ראתה את הבכי הזה בזמן אמת כי הוא היה חלק מהעדות למצלמה של יעל, ובתחילת הפרק כשיעל מספרת איך שלוש בנות עומדות בשירותים יחדיו ואף אחת לא מדברת איתה והן מרוצות מהסיטואציה, והיא מרגישה מוחרמת בגלל שני. אני חושבת שהתחושות הללו נבעו מפרשנות מוטעית של יעל את הסיטואציה בשירותים, ולא כתוצאה מכך ששני ניסתה באמת לארגן עליה חרם.

הסיבה שאני נוטה לחשוב את המחשבה הזו ולא לחשוב ששני ניסתה לעשות חרם על יעל ויוסיאל באיזשהו שלב, לא נובעת רק מהבחירה שלי להאמין לשני או מרצוני להאמין בטוב שראיתי בשי ושני בעונה הרביעית, ובטוב שבבני האדם באופן כללי. אלא בעיקר מכך שבסופו של דבר רק שני זוגות שמו עצור ליעל ויוסיאל, הבנים החדשים שאולי סגרו דיל עם שי ושני ואולי בחרו באופציה הזו על דעת עצמם אין לדעת, ואביתר וליאן שקל להאמין שהיו סוגרים דיל כזה עם שני כי הם מרגישים סוג של הכרת הטוב לשי ושני על זה שהם ויתרו להם על משימת הדו קרב בבריכה, אבל גם אצלם ידוע שהם ממילא התכוונו תמיד לשים לזוג מהוותיקים.

שני הזוגות היחידים שנתנו עצור כוללים רק בת אחת אז אם אין אפילו שלוש בנות ששמות ליעל עצור, מניין יהיו שלוש בנות שנהנות להתעלם ממנה בשירותים?  

אז ברור שחרם לא היה שם, וששני לא תבין מאיפה זה מגיע, ושכל הפגיעה של יעל ויוסיאל בסבב ההדחה השלישי נובעת בעצם מהעיסוק הלא מוסתר והכושל של שני להשגת דיל של עצורים כנגד יעל ויוסיאל.

אני מודה שהופתעתי לגלות ששי ושני יזמו כזה מהלך, בעונה הרביעית העצורים לא היו עניין עבור שי ושני, הם חילקו את העצור או סיבוב הפרסה שלהם באופן אקראי, ומבחירה לא לקחו חלק בחגיגת העצורים כנגד וובה ואלה. אני הנחתי שגם הפעם כמו בפעם הקודמת, וכמו זוגות אחרים במירוץ הם יבחרו באופציות של מתן עצורים שיהיו חסרי השפעה, אבל העונה זה נראה כאילו שני מונעת מפחד מאוד גדול מכך שהם יקבלו עצור, ויתאחדו כנגדם כיוון שהם כבר זכו פעם.

גם אם זה נכון וייתכן שיש הרבה זוגות שהיו רוצים לתת להם את העצור, קשה לי להבין את הסיבה לכך שנראה שזה מפחיד את שני עד כדי כך שכל רגע פנוי (כמובן שזו גם יכולה להיות אשליה שיוצרת העריכה) היא מנסה לנטרל את המתחרים מלתת לה עצור. וחושבת למי עליה לתת את העצור שלה. דווקא בגלל שאני רואה העונה אפילו יותר מבעונה הרביעית בה זכו, את החוזק של שי ושני כמתמודדים, זה מרגיש לי כאילו היא נמצאת תחת אשליה שקבלת עצור או פרסה יהיו משהו שהיא ושי לא יצליחו לשרוד, ולא ברור לי מניין צצה לה האשליה הזו.

אבל גם אם אני מופתעת ולא אוהבת את הבחירה הזו של שי ושני ללכת הפעם על מתן עצורים שיהיו להם השפעה על התחרות, וגם אם אני רואה ששני חושבת שהיא עושה מהלכים אסטרטגיים, היא בעיניי מאוד אמוציונלית ומונעת מרגש, ואני לא יכולה שלא להבין איך הבחירה שלה ושל שי להפנות את העצור כנגד יעל ויוסיאל נובעת מהעלבון שהם חוו, ושלהבדיל מיוסיאל שיכול לבוא ולומר לבת זוגו פגעת בי, ואני לא מסכים לזה, שי ושני לא יכולים לבוא ולומר ליעל ויוסיאל פגעתם בנו ואנחנו לא נשתף איתכם פעולה עד שתתנצלו, כי אין סיבה שהם ישתפו איתם פעולה, כי זה לא המשחק.  הכלי שהמשחק מאפשר לשי ושני הוא מתן עצורים או כמו ששני אומרת "את לא תגידי לי שלום, עכשיו יהיה לי יותר קל לשים לך עצורים".

אני חושבת שחבל לי ששי ושני נקטו בטקטיקה הזו, גם כי היא מעכירה את האווירה במשחק, וגם כי היא ממש מיותרת להם עם היכולות שלהם, אבל אני הרבה יותר לא אוהבת את הבחירה של ההפקה להציג את שני כאילו היא הראשונה בהיסטוריה של המירוץ שניסתה לסגור דילים של עצורים, אני בטוחה שכששני אומרת למצלמה שזה משחק של טקטיקות ושאנשים כל הזמן סוגרים דילים, היא מדברת על דברים שהיא ראתה קורים עם עוד מתמודדים עוד מהעונה הקודמת בה השתתפה. 

אני עוד יותר לא אוהבת את הבחירה של ההפקה לפמפם את המהלך של שני בפרומואים, כאילו זה המהלך ששינה הכול והלך רחוק מדי, ולרמוז על חרם, כשבפועל המהלך, שנעשה מחוץ למצלמה ורק דובר עליו בפרק, אולי השפיע על הרגשות של המתמודדים, אבל על סבב ההדחה השלישי הייתה לו אפס השפעה, לא היה שום חרם או ניסיון לחרם, יעל ויוסיאל לא קיבלו עצור, ועל פי הספוילר שרשת סיפקה לפרק הבא, הזוג המודח של הסבב השלישי לא קשור בכלל לא לעצורים ולא לכל סגת המתח בין שי ושני ליעל ויוסיאל.

נראה שבין משתתפי המירוץ למיליון הפעם, להיות משתתף בהישרדות נחשב לעלבון, חבל שמחלקת הפרומואים של רשת 13 לא הפנימה את העובדה שהישרדות זו לא התוכנית שצופי המירוץ למיליון רוצים לראות. והתאמצה ליצור מצג שווא בפרומואים. אנשים גם כך יכולים לפרש לא נכון כל סיטואציה שנגלית לעיניהם ולהסיק את המסקנות הלא נכונות, לא חייבים להוביל אותם לשם בכוח ולעורר אמוציות שליליות מיותרות.

 
 

אולי יעניין אותך

פינוקיו סדרה קוריאנית

סליחה או נקמה

עיון בסדרה הקוריאנית פינוקיו ובספר יונה

המרוץ למיליון שי ושני

להיות ברגע – חלק חמישי

ניצחון – הפרק החמישי והאחרון בסדרת הכתבות בעקבות "המרוץ למיליון" ובו נתמקד בצמד שי ושני זוכי התחרות.

3 תגובות בנושא “המירוץ למיליון אולסטארס, פרקים 4-9 – בין חרם לעצור

  1. למה שתסתיר את זה מהמצלמה? הקהל בבית לא מצביע…
    והם לא בדיוק אמרו שההסכם מבוטל (ואשר ואליס נמנעו מלהצביע להם, גם אחרי שהם הפרו את ההסכם) היא טעתה לחשוב שזה שאשר לא רצה את ההסכם שזוגתו סגרה, אומרת שהם יצביעו להם. הם לא. ואז לדברי אשר ואליס, הם סירבו להצטרף להצבעה מאורגנת נגד יעל ויוסיאל, ומבחינתה זה אומר שההסכם לא להצביע אחד לשני (שרק אשר ואליס מילאו עד כה) גם מבוטל.
    זה תומך גם בהצבעה המאורגנת נגדם, וגם בזה שאיכשהו אשר ואליס כל פעם טועים לסמוך עליהם שהפעם לא יצביעו נגדם ובכל פעם שני מוצאת תירוץ אחר להצביע להם בכל זאת…

  2. היא גם עשתה עסקה עם זוג אחר שלא תשים להם, ואז שמה להם בכל זאת (בכיכול כי חשבה שלא יכבדו את העיסקה), ואז כשהם סירבו לשים את העצור שלהם ליוסי ויעל אלא לזוג אחר שהם יבחרו, היא שוב שמה להם (כששוב, הם מניחים שהעסקה שלהם על לא לשים אחד לשני, עדיין בפועל).
    היא הנחשה של העונה

    • אתה צודק שעל פי מה שהראו שני ושי יצאו לא בסדר עם אשר ואליס, אבל אני לא בעמדה שאני יודעת כל מה שהיה מאחורי הקלעים של התוכנית, ואני לא יודעת לבטח שלא היה ביטול של ההסכם הזה איפשהו כשלא הראו. (אני זוכרת שהיו גם בשנים קודמות הסכמים שונים בין זוגות שונים לגבי שיתוף פעולה במשימות שהיה נראה שזוגות התנערו מהם על המסך, והם אמרו אחר כך שהיה ביטול של העיסקה שהעריכה לא הראתה). בכל מקרה הסיבה שאני לא יכולה לקרוא לשני נחשה, חוץ מזה שאני לא אוהבת לקרוא בשמות גנאי למשתתפי ריאליטי באופן כללי, זה העובדה שלדעתי היא פשוט גרועה במשחקים אסטרטגיים כי הרגש אצלה עובד חזק מדי. נחש אמיתי היה יודע לסגור דילים בלי שאף אחד ירגיש, בלי לספר למצלמה שום דבר על הניסיון הזה, ובלי לשנות את דעתו כל רגע בגלל שהוא מרגיש נעלב ופגוע. אני די בטוחה שבכל הפקה של תוכניות ריאליטי יש כמה נחשים אמיתיים, אתה אף פעם לא תדע שהם היו מי שעקץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *