ג'יין הבתולה, עונה 5, פרק 1 – ושוב אתכם…

ג'יין הבתולה, עונה 5, באדיבות yes

הסדרה ג'יין הבתולה שבה לעונה חמישית ואחרונה, האם הפרק הראשון לעונה ענה על הציפיות שהותיר הקליפהאנגר של סוף העונה הרביעית?

סוף העונה הרביעית הותיר את צופי הסדרה סקרנים לדעת כיצד יתכן שמייקל חזר לחיים? האם זה אכן הוא? ואם כן, האם הסדרה תדע לענות על השאלות המתעוררות בשל חזרתו לחיים באופן מספק המתיישב עם אירועי העבר?

 

הסדרה דואגת להבהיר כבר בהתחלת הפרק, דרך טענתו של רפאל על בדיקת ה-DNA  שערך, שזה אכן מייקל שחזר לסדרה ולא כפיל שלו. אפשר לפקפק כמובן בכל טענה המושמעת בסדרה, אך מכיוון שלרפאל אין רווח אישי להרוויח מהחזרתו של מייקל, ומכיוון שהסדרה מסתיימת העונה ולא נראה לי שבזמן הקצר שנותר עד סופה, יש לסדרה צורך לסבך את חזרתו של מייקל עוד יותר ממה שהיא כבר, קשה לי להניח שהסדרה תלך לכיוון שמישהו חיבל גם בתוצאות בדיקת ה-DNA הזו, ולכן מכאן והלאה אתייחס לכך שמייקל חזר והוא בחיים כעובדה מוגמרת, למרות שכידוע לכל צופה טלוויזיה, כל מה שלא מראים קורה בפועל, תמיד אפשר לטעון בדיעבד שלא קרה.   

 

עובדת היותו של מייקל בחיים מעוררת שלוש שאלות עיקריות: מה היה סדר העניינים שהוביל לכך שהוא נחשב מת, ועוד מבלי שאיש מהקוברים אותו ישים לב שהוא לא? מדוע מייקל לא הפציע עוד קודם בחייה של ג׳יין, וכיצד רוז/ סין רוסטרו ידעה  על היותו של מייקל בחיים? 

בעוד שאת האמנזיה שבה לקה מייקל, התשובה לשאלה השנייה, היה קל לנחש עוד בסוף העונה הקודמת. הרי שלמרות שהתשובה לשאלה האחרונה הפתיעה אותי, היא התבררה כפשוטה ביותר. סין רוסטרו ידעה על היותו של מייקל בחיים כיוון שהיא זו שזייפה את מותו וגרמה לו לאיבוד הזיכרון באמצעות מכות חשמל למוחו, מה שמסביר גם חלק גדול מהשתלשלות העניינים שהובילה לכך שהוא נחשב מת. אך לא כל השתלשלות העניינים זוכה לפירוט, הסדרה לא מספקת הסבר מפורט לאופן שבו התבצעה הקבורה (האם התבצעה החלפת גופות לפני הקבורה, או אחריה, ואם לפני, איך אף אחד מהמשפחה הקוברת לא שם לב), ומותירה את העניינים הטכניים הללו  לסיספונד הצופים, שבשלב זה אמורים כנראה להאמין שאין דבר שסין רוסטרו לא יכולה לבצע אפילו מהכלא.

ג'יין הבתולה, עונה 5, באדיבות yes
ג'יין הבתולה, עונה 5, באדיבות yes

העובדה שהייתה זו רוז/סין רוסטרו שזייפה את מותו של מייקל והחליטה עכשיו לחשוף את עובדת היותו בחיים מסבירה אומנם את השאלה "איך?" אך מעוררת את השאלה "למה?"  למה עכשיו, ולמה בכלל? ובעוד התשובה לשאלה למה סין רוסטרו החליטה לחשוף דווקא עכשיו את עובדת היותו של מייקל בחיים די ברורה, שכן, היא השתמשה בידע הזה כדי להשיג מידע על מקום הימצאה של לואיזה. התשובה לשאלה מדוע בכלל היא זייפה את מותו של מייקל. למה לא להרוג אותו ודי כמו שהיא ניסתה לפני כן, מה היא ניסתה להשיג על ידי זיוף המוות שלו? עדיין ממתינה לתשובה.

 

את המענה לשאלה הזו הפרק הראשון מותיר לחקירתה העתידית של לואיזה, שמתנדבת לסכן את עצמה ביצירת קשר עם רוז בניסיון לברר את התשובה. בהתחשב בעובדה שלואיזה היא אחת הדמויות הסתומות ביותר שיצא לי לצפות בהן בסדרה כל שהיא, אי פעם, אני לא בטוחה שזה חכם במיוחד לתלות תקוות רבות מדי בכך שדרכה נגלה את האמת. אני כן מקווה ומניחה שגם על השאלה הזו נקבל מענה בהמשך העונה בדרך זאת או אחרת. אך אני מודה שלא אתאכזב יותר מדי גם אם לא. זה לא שבאמת מעניין אותי להבין את ההיגיון של דמויות של נבלי על גדולים מהחיים. הן בדרך כלל חסרות הגיון מעצם הגדרתן, ולא נראה לי שמבין צופי הסדרה יש רבים שמה שמסקרן אותם זה מדוע סין רוסטרו פועלת כפי שהיא פועלת.

 

מצד שני, אולי אני טועה לגבי יתר הצופים, רק בגלל שסין רוסטרו מעולם לא עניינה אותי באמת, ובעיניי, הערך שלה כדמות תלוי בעיקר באופן שבו היא מניעה את העלילה של הדמויות שכן אכפת לי מהן, ואין ספק שהיא שמשה הפעם כלי תסריטאי נוח להחזרת הדילמה שהעסיקה את ג'יין בעונותיה הראשונות של הסדרה: מייקל או רפאל. אבל עם כל הכבוד לדילמה הזו, אני מצאתי את החזרה של מייקל מעניינת הפרק לא בגלל שבעבר הוא היה האופציה הרומנטית המועדפת עליי עבור ג'יין, אלא מכיוון שהחזרה שלו אפשרה לסדרה לעסוק בנושא די מעניין מבחינה פילוסופית: השפעת הזיכרון על החיים.  

 

סבתה של ג'יין אמרה לה לאחר "מותו" של מייקל שככל שהיא תספר עליו יותר, ותזכור אותו כפי שהוא היה כך היא תשאיר אותו בחיים יותר. אבל מכיוון שג'יין החייתה את מייקל בזיכרונה כפי שהוא היה, הרי שככל שזיכרונותיה שלה ממייקל חיים יותר, כך מי שהוא עכשיו זר לה יותר כיוון שמייקל שחזר לא מתנהג כמייקל, הוא קורא לעצמו ג'ייסון עכשיו, הוא מעדיף כלבים על פני חתולים, נראה שהוא מוצא את פטרה, שבעבר הוא לא העיף בה מבט, מושכת יותר מג'יין, והוא הרבה יותר שתקני וחמור סבר מבעבר. מצד שני עדיין יש לו את ה-DNA של מייקל, ואת המראה של מייקל ואת הריח של מייקל. אז האם מייקל שהיא שמחה עכשיו על היותו בחיים הוא בכלל אותו מייקל שהיא התאבלה על מותו?

 

ברור כי בני האדם החיים יכולים להשתנות ולהישאר מי שהם, בעוד שמי שמת, נותר כלוא בגבולות הזיכרון של מכריו, אך נראה כי הזיכרון שלנו מגביל גם את היכולת להכיל שינויים בבני אדם גם אם הם לא בדיוק נעלמו מעינינו בתקופת השינוי. הדבר משתקף בפרק בשיחה בין ג'יי-אר לפטרה. לג'יי-אר עדיין אכפת מפטרה, אך היא בוחרת לעזוב אותה בשל המניפולטיביות שלה. פטרה טוענת שהיא השתנתה לטובה, אך ג'יי-אר טוענת שהיא אינה יכולה להאמין לשינוי, כיוון שהיא עדיין זוכרת אותה עוד לפניו.

 

הטענה של ג'יי-אר, על כך שהזיכרון שלה מגביל את האפשרות שלה בהכרת שינויים בפטרה, גורמת לי לתהות האם ייתכן שהזיכרון משפיע  גם על יכולת ההשתנות באופן אישי. כלומר, האם אנשים לא מצליחים לפעמים להשתנות למרות שהיו רוצים, לא בגלל שהם לא יכולים, אלא בגלל שהזיכרון שלהם את עצמם, גורם להם לחוסר יכולת להאמין באפשרות השינוי. קווי אופי במייקל השתנו לחלוטין. האם זה מפני ששיחקו במוחו והשפיעו על האופי שלו, או שהשינוי התאפשר מעצם העובדה שלא היו לו שום זיכרונות של מי שהוא היה. קו האופי העיקרי שנראה כי נותר בעינו הוא הרצון שלו להיות בן אדם טוב, וזה יכול להיות מעניין לבדוק עד כמה הזיכרונות שלו – אלה שייחשף להם דרך ג'יין ואוהביו, ואלה שאולי יצליח להיזכר בהם אם זה אפשרי בכלל – יצליחו להחזיר את אופיו לקדמותו.

 

ג'יין בוחרת הפרק ברפאל, מבחינתה רפאל של ההווה הוא הגבר שהיא אוהבת, הוא הוכיח את גדלות הנפש שלו בכך שהחזיר לה את מייקל, למרות שידע שהוא מסכן את יחסיהם, וגם היה לצידה ותמך בה בכל השנים שמייקל נחשב למת. ג'ייסון, מייקל הנוכחי, זר לה בהתנהגותו, ולא בטוח כלל שלו הכירה אותו כג'ייסון מלכתחילה, הייתה מתאהבת בו. אבל הסדרה רומזת לכך בסוף הפרק כי פוטנציאל המייקל עדיין טמון בו, וכי יש מקום לכך שבהמשך העונה ג'יין שוב תמצא את עצמה מתלבטת בין השניים.

CBS באדיבות yes
מייקל או רפאל, התלבטות לעולם חוזרת, CBS באדיבות yes

הבחירה הנוכחית של ג'יין גרמה לי גם לחשוב על האופן שבו האהבה הרומנטית נבנית ומושפעת מזיכרונות. עבור אימו של מייקל, מייקל הוא בנה למרות שהתנהגותו השתנתה ב-180 מעלות והיא אוהבת אותו כעת כמו שהיא אהבה אותו בעבר, היא רוצה שזיכרונותיו יחזרו אליו, ושיזכור מי היא, כי היא רואה במצבו הנוכחי מצב של מחלה שדורש החלמה, אבל זה לא משנה לה כהוא זה את אהבתה אל מי שהוא כעת. לעומת זאת ג'יין לא מצליחה לראות בג'ייסון את הבעל שהיא הכירה ובחרה להיות אתו. הבחירה של ג'יין ניתנת להבנה כשזוכרים שאנשים לא פעם מסיימים מערכות יחסים רומנטיות כשבני זוגם, או כשהם, משתנים. האם השינוי שחל במייקל הוא כזה שהיה מפרק את מערכת היחסים שלה אתו אם היה מתרחש באופן טבעי במהלך הנישואים, או ששינוי שנבנה בתוך הזוגיות עם יצירת זיכרונות משותפים נוספים פוטנציאל הפרידה שלו נמוך יותר? כל אלה הן שאלות מצוינות, שאני לא יודעת עד כמה הסדרה מתכוונת לעסוק בהן בהמשך, והאם באמת יש לה איזשהו רצון להעביר איזה מסר משמעותי דרך ההחזרה של מייקל. כל מה שאני מקווה לו, כמי שלא איבדה את זיכרונה אף היא ועדה לשינויים המתרחשים בסדרה, זה שלא יהרסו לי בהמשך העונה את הזיכרונות מהדמויות שאהבתי.

הסדרה "ג'יין הבתולה" משודרת בימי רביעי בשעה 21:15 בערוץ yes-דרמה, וזמינה בקצב ארה"ב ב-yes-VOD. 

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך

מימין ג'ון "מסיפורה של שפחה", קרדיט Hulu באדיבות yes, משמאל סורייה "הכלה מאיסטנבול", ערוץ ויוה פלוס

סיפורה של כלה

"סיפורה של שפחה" נחשבת לאחת מהסדרות החשובות של תקופתנו, "הכלה מאיסטנבול" נחשבת לטלנובלה טורקית, שהפופולריות הרבה לה היא זוכה מפתיעה את המיינסטרים ומיוחסת בדרך כלל לעובדה שהסדרה יודעת לספק בידור טוב להמונים. לכאורה אין לשתי הסדרות הרבה מהמשותף, האומנם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.