ג'ודה, עונה 1, פרק 1 – לאבד את הראש

דיון בפרק הראשון בסדרת הערפדים החדשה של HOT

לעולם איני מגיעה מעמדה מזלזלת לצפייה בסדרות על ערפדים, אחרי הכול, כמי שצפתה בבאפי, אני יודעת לאן אפשר להגיע עם סדרה כזו. מצד שני אני תמיד חשדנית לגבי סדרות על ערפדים, באפי לא הייתה סדרה מיוחדת כל כך  אם כל סדרה הייתה יכולה להגיע למקומות שאליהם היא הגיעה. לכן הגעתי אל הפרק הראשון של הסדרה ג'ודה ששווקה כסדרת ערפדים בגישה אופטימית אך חשדנית כאחת, ואני מודה שהופתעתי לטובה, במיוחד מכיוון שניכר שלסדרה יש קול ודרך משלה. 

 

יהודה בן חיים: אם יש אלוקים, אז איפה הוא היה?

מניח התפילין בשדה התעופה: בשואה? איפה הוא היה בשואה?

יהודה בן חיים: איזה שואה? איפה הוא היה לפני שבועיים כשהפסדתי ליוסי הדרוזי מאה אלף שקל, כזה שיפוד אכלתי…

 

דמותו של יהודה, גיבור הסדרה "ג'ודה" בגילומו של ציון ברוך, היא דמות של אדם שצר עולמו כעולם נמלה. הוא מרוכז בעצמו, רוצה להביא את המכה, מהמר על כספים לא לו, ומסתבך על ימין ועל שמאל.  אולם על פי הפרק הראשון נראה כי התמה של הסדרה היא להפוך אותו לחלק ממשהו גדול הרבה יותר ממידותיו הקטנות. כשמצד אחד קיים עניין הערפדות שמסתמן כבעל משמעות מרחיקת לכת בשל יהדותו, והעובדה שעל פי משפחת הערפדים שיצרה אותו, הדבר אסור ומצריך תיקון אם כי עדיין לא ברור מדוע. ומצד שני עניין הקשר שלו  לרב המופיע בעלון שהוא קיבל בשדה התעופה, שגורם לאותו בחור שביקש ממנו להניח תפילין להביט בו כאילו הוא צופה בהתגלות, עניין שגם הוא עדיין לא ברור, כמו גם כיצד שני הצדדים הללו מתחברים.

 

אולם התמה הזו של משהו קטן שהוא חלק ממשהו הרבה יותר גדול שמתלבש עליו מורגשת גם בפרק עצמו ולא רק במה שכנראה יקרה בפרקים הבאים, אנו רואים זאת למשל כאשר יהודה מאושר עד הגג שהוא ניצח במשחק הקלפים וזכה בשני מיליון יורו בזכות שתי רביעיות, או לחלופין כשהוא הופך לערפד ומאבד את כספי הזכייה בגלל החלטה שגויה קטנה אחת. מה שמעניין הוא שציון ברוך, יוצר הסדרה, אמר בראיונות ובמועד הקרנת הפרק בפני עיתונאים שהוא רצה לעשות סדרה ישראלית שלא מתעסקת רק בישראלי ובמקומי, אלא סדרה שהיא חלק מהטרנדים העולמיים של הטלוויזיה בימינו. סדרה שיש בה גיבורי על, מראות אימה של אלימות גרפית ודם, ושהיא מצולמת ומושקעת כמו סרט קולנוע. סדרה שעוסקת בגדול, והוא אכן עשה זאת. בעזרתו של במאי הקולנוע מני יעיש (המשגיחים) שאחראי על הבימוי הקצבי של הפרק והתסריט שכתבו יחדיו.

ג'ודה
עמוס תמם ציון ברוך ואנסטסיה פיין. צילום: אוהד רומנו

הפרק מתחיל בסצנה של משחק רולטה רוסית שיהודה משחק עם צ'יצה , אחד העבריינים שאתו הוא מתנהל בעסקי ההימורים שלו. יהודה מפסיד במשחק וכבר על הפתיחה אנו חוזים ביהודה היורה בראשו, שמתפזר לכל עבר, בסצנה שאמורה להכין את הצופה הרגיש למה שהוא הולך לצפות בו בפרק (או לוותר על הצפייה אם מראות כאלה קשים לו). שניות אחר כך אנו עוברים אחורה שמונה ימים כדי לראות איך הגענו למצב הזה.

יש משהו סימבולי בפתיחה הזו בעיניי שכן המסע שבו אנו עוקבים אחרי יהודה עד לרגע שבו הוא "מאבד" את ראשו, הוא מסע שבו ההיגיון והראש היו אמורים לצעוק לעבר המסך עשרות פעמים, "לא, אל תעשה את זה" אבל כשמכבים את החלק השיפוטי הזה וזורמים עם הדמויות והפנטזיה, מתקבל פרק שהאווירה בו מאוד מהנה כשנקודת ההנאה הגדולה ביותר מבחינתי נרשמה בקטע שבו יהודה והערפדה מבצעים את שירו של גוטייה "Somebody that I use to know" , ביצוע שלכאורה לא ממש קשור לשום דבר בעלילה, ונראה כאילו הגיע משום מקום, אך יחד עם זאת היה משהו בביצוע שלו שהרגיש מאוד נכון ובמקום, ונתן תחושה של צפייה בקסם, והבנה של מה שמבחינתי באמת מייחד את הסדרה הזו. בדיעבד, מצחיק לחשוב על התפנית החדה בעלילה אם יהודה היה משמיע לה את עופר לוי במקום את השיר הזה.

אני מודה שלדמויות עדיין לא ממש התחברתי, והתכונה החיובית היחידה שמצאתי בדמותו של הגיבור הראשי, היא חיבתו הזניחה לבעלי חיים, שניכרה בחוסר רצונו להשתתף בהימורים על קרבות הכלבים (שהוא השתתף בהם בכל זאת כי החוב מחייב), ובדאגתו המיידית לחתול שדרס בטעות (שהתחלפה עד מהרה בשתיית דמו של החתול, אבל על זה אני לא באמת מאשימה אותו). יחד עם זאת העלילה אכן מסקרנת, ומעניין אותי לגלות את התשובות לשאלות שהפרק העלה כמו לאן נעלם הכסף? איך קשור הרב? מה יקרה במשפחת הערפדים הרומנית, ומה יעלה בגורל החוב של יהודה. סה"כ פרק ראשון די מבטיח.

 

הסדרה ג'ודה משודרת החל מה-27.4, ימי חמישי ב-20:15 ב-HOT3 ו-HOT VOD

תגובה אחת בנושא “ג'ודה, עונה 1, פרק 1 – לאבד את הראש

  1. ראיתי את הפרק הראשון וממש נהניתי. כבר הרבה זמן שלא חיכיתי לפרק ההמשך בסדרה ישראלית…מני יעיש וציון ברוך עשו עבודה מופלאה. יש שם הומור וגם תחושה של דברים נסתרים שצריך לגלות, מאבק האיתנים בין טוב  לרע שהופיע וב"באפי"  הפך למאבק בין קודש לטומאה. שזה בהחלט הרבה יותר מתאים ליהודים.:)

    אני מקווה שגם שאר הפרקים יצדיקו את ההתחלה המוצלחת מאד הזו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.