חתונה בהפתעה

חתונה ממבט ראשון שידורי קשת

זלפה בטור דעה קצר על התכנית "חתונה ממבט ראשון"

מטרונית רומאית אחת פנתה לרבי יוסי בן חלפתא, ושאלה אותו מה עושה הקב"ה מיום שסיים לברוא את העולם בשישה ימים? “מזווג זיווגים" ענה לה רבי יוסי. גיחכה אותה גבירה ואמרה: “זה גם אני יכולה לעשות!” 

"אָמַר לָהּ: אִם קַלָּה הִיא בְּעֵינַיִךְ, קָשָׁה הִיא לִפְנֵי הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא כִּקְרִיעַת יַם סוּף.".

אלף עבדים ושפחות היו לה, לקחה וזיווגה ביניהם. זו לזה, זה לזו.
למחרת רואה אותם, זה עינו יוצאת מארובתה, זה ידו שבורה, זו רגלו פרוקה…”
אמרה להם: “מה קרה לכם?” זה אומר לה: איני רוצה בזו, וזו אומרת לה אינני רוצה בזה"


(מדרש בראשית רבה, סח, ד)

 

המטרונית קוראת לר' יוסי ואומרת לו: אכן, אמת אמרת. היא מכירה בטעותה, ומבינה ששידוך לא נכון פוצע את המשודכים, ושמלאכת השדכנות איננה מלאכה אקראית. “קשה זיווגו של אדם כים סוף".


היות וה' מזווג זיווגים, הרי ששדכנים רבים יש לו, שמסייעים להוציא את הזיווג מהכוח לפועל. ב"חתונה ממבט ראשון ", תכנית הריאלטי החדשה שנכנסה לישראל, לקחו את מפעל השדכנות צעד אחד קדימה. חבורת מומחים נטלה לעצמה את הזכות לזווג זיווגים היישר לחתונה- באופן שמזכיר לי מאד את סיפור המטרונית הרומאית.

בן הזוג רואה לראשונה את המיועד לו מתחת לחופה. מבלי שיש לו יכולת ממשית להחליט אם האדם מתאים לו אם לאו. מי שצופה בסדרה רואה כמה שבורים וחבולים יוצאים רוב הזוגות מחתונת ההפתעה הזו.


אחד הדברים שבולטים בתכנית הוא כי מי שמצאו חן זה בעיני זה כבר ברגע החופה, הצליחו – או לפחות השתדלו יותר מאלה שלא נשאו חן באופן הדדי. והשאלה המתבקשת היא: וכי לא היה מתאים יותר לתת להם לפגוש זה את זה לפני ששמים אותם תחת מצלמות הריאלטי, לעוד ניסוי בבני אדם?


פגישה קצרה, אפילו לא פנים אל פנים, יכלה לחסוך לרלי המתוקה הרבה מאד כאבי לב מצד הקב"ן המבולבל שזיווגו אותה עמו.

האנשים שהגיעו לתכנית, הם ברובם נאים ואיכותיים. חלקם גם בעלי ממון, כך שסביר שלא העובדה שמישהו יפיק להם חתונה + ירח דבש בחו"ל היא שמשכה אותם לתכנית. ובכל זאת, אי אפשר שלא לתמוה על היד הגסה בה ניסו מומחים לשדך בין אנשים שאין ביניהם שום חוט מקשר כמעט. לפעמים בא לי לזעוק למסך: ”הלו! זה בני אדם! בנפשות אתם משחקים!

מתוך כלל הזוגות שהגיעו לשם, יש תחושה שרק לשני זוגות וחצי יש סיכוי אמיתי להצליח. זוג אחר כבר התפרק עוד בטרם הסתיימה תקופת המחויבות לשמירה על הפסאדה הזוגית, ושני זוגות נוספים נראים קרובים מאד לשם…

בניגוד לניסיון זוגי שלא צלח, שנשאר פרטי, פה רואים כולם את הבושה והכאב, ואת הצלקות מההרפתקה הזו ישאו, לדעתי, הזוגות הללו עוד הרבה זמן אחרי.

יתכן שהעובדה שזוג אחד, אחווה וטל, מצליחים מאד -מצדיקה בעיני המפיקים את הניסוי המזעזע הזה, כי בסופו של דבר, אם התכנית "חתונה ממבט ראשון " מוכיחה משהו, זה כי אכן קשה זיווגו של אדם כקריעת ים סוף, וגם כש"על הנייר" הנתונים מבטיחים, והחתונה מחייבת, הרי שמרגע המפגש – הכול יכול לקרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.