משחקי הכס, עונה 8, פרק 1 – הכול זמני

ג'ון סנואו ודאיניריז, "משחקי הכס", עונה 8, פרק 1, HBO/Helen Sloan

ניתוח הפרק "ווינטרפיל", הפרק הראשון בעונה השמינית של "משחקי הכס"

 

ואריז: כבוד היא הדרך שבה הצעירים שומרים מרחק מאיתנו הזקנים, כדי שלא נזכיר להם את האמת הלא נעימה.

טיריון: שהיא?

ואריז: ששום דבר לא נמשך לנצח.

ג'ון סנואו ודאיניריז, "משחקי הכס", עונה 8, פרק 1, HBO/Helen Sloan
ג'ון סנואו ודאיניריז, "משחקי הכס", עונה 8, פרק 1, HBO/Helen Sloan

 

לא ברור עד כמה האמת שגם "משחקי הכס" לא תמשך לנצח, והיא למעשה עומדת להסתיים כבר בעונה הנוכחית, נתפסת כנעימה, או כלא נעימה, אצל כל אחד מצופי הסדרה, אך מה שברור הוא שהתחושה ששום דבר לא נמשך לנצח מלווה חלק גדול מהמתרחש בפרק. התחושה הזו שמהדהדת במשך הפרק ובאה לידי ביטוי בשאלה כמה זמן הכול יכול להחזיק מעמד, מלווה בתהיית הצופים מי מהנפשות הפועלות ישרדו עד הסוף, ואיך.

הצבא של דאינריז, שהוא הצבא הכי גדול בעולם כדברי טיריון, מגיע לעזור לצפון להילחם בהלכים הלבנים, צבאו של מלך הלילה. "אין לנו זמן לבזבז" אומר בראן לדאינריז, "מלך הלילה לקח את הדרקון שלך, הוא שלו עכשיו, והוא מתקדם דרומה". אך מסתבר שאפילו בלי להילחם, שאלת ההישרדות עומדת על הפרק וסאנסה היא זו שמעלה אותה כשהיא מזכירה שהצבא צועד על קיבתו, ובעיקר צבא שמורכב שמורכב גם מדרקונים, ותוהה לכמה זמן יספיק לכולם המזון שנצבר מראש לכמות קטנה של לוחמים.

עבור סרסיי במעלה מלך מה שאינו נצחי אינם חייה כי אם המלחמה דווקא, והיא כבר מצטיידת ליום שאחרי שהקרבות בין מלך הלילה לצבאות של דאינריז וג'ימי. ואף אומרת ליורון גרינג'וי, מי שמספק לה צבא לאותה מלחמה, כשהוא מבקש "לדבר" איתה בפרטיות, שהם יוכלו "לדבר" אחרי המלחמה. יורון גרינג'וי חסר הסבלנות רואה גם בתקופת מלחמה של שנים אחדות נצח, והוא לא ממש מעוניין לחכות את הזמן הזה. כשיארה אומרת לו שהבחירה שלו, בסרסיי היא בחירה בצד המפסיד, הוא לא נראה כמתרגש מדי, ואולי גם זה חלק מהעובדה שהוא דוחק בסרסיי להיות אתו עכשיו, הוא רוצה לנצל כל מה שהוא יכול כל עוד זה נמשך, הוא מאמין שהוא כבר יסתדר אחר כך במקרה הצורך.  

תיאון מנצל את היעדרו של יורון מהספינה כדי לשחרר את יארה אחותו, לפני שהוא מקבל את ברכתה לחזור ולהילחם עבור הצפון במלך הלילה וצבאו.  "מה שמת לעולם לא ימות", חוזרים יארה ותיאון על המוטו של בני דת האל הטבוע, אולם אפילו אם הם רומזים להלכים הלבנים שלעולם לא ימותו שכן הם כבר מתים, יארה אומרת לתיאון שינסה להרוג אותם בכל זאת, ואנו יודעים שאכן גם הם לא עמידים לנצח.

גם מה שמת יכול למות. "משחקי הכס", עונה 8, פרק 1, באדיבות HBO

דבר אינו נמשך לנצח, סודות סופם להתגלות, בתי אצולה נעלמים מהעולם, ויצאניות ימשיכו למות מעגבת, אך מה שמעניין באמת הזו, הוא כיצד משפיעה הטענה שדברים אינם נצחיים על בני האדם, והשפעת הטענה הזו על בני האדם, תלויה במה שהם נוטים להניח שהוא נצחי ובמה שהם נוטים לחשוש מזמניותו. כעס, אהבה, נאמנות כולם רגשות שיכולים לחלוף ולהשתנות, אך לא מעטים הם בני האדם שפועלים מתוך הנחה שהרגש הוא נצחי, ולא תמיד מבינים את ההשלכות של מעשיהם בזמן.

פעולת התנקשות למשל, נראית לפעמים כאילו בכוחה להבטיח את חיי המתנקש, או לשמור על סודו, אך פעולה לא מוצלחת שכזו, עשויה להביא לתוצאה ההפוכה. האם ניסיונות התנקשות לא מוצלחים היו נמנעים מראש, אם המתנקש היה יודע שהוא לא יצליח לסיים את מלאכתו, ויהיה עלול להיתקל יום אחד בזה שאת חייו ביקש פעם לקחת? גם אריה וגם ג'ימי לאניסטר פוגשים בפרק את מי שפעם העדיפו לראות מתים, מהאופן שבו אריה אומרת לסנדור קלגין, שהיה ברשימת ההתנקשות שלה, שהיא גם שדדה אותו קודם, לאחר שהוא מאשים אותה בכך שהיא הותירה אותו למות, נראה שאין בה חרטות על נטישתו באותו הזמן, גם אם היא לא ממש מצטערת על כך שהוא נותר בחיים. מה ג'ימי לאניסטר חושב למראה בראן אותו הוא זרק מהמגדל, כדי שסודו שלו ושל סרסיי לא יתגלה, קשה לדעת. האם ג'ימי של היום היה נמנע בכלל מלהתנקש בבראן מלכתחילה, או שבעצם, מה שהוא היה רוצה להימנע ממנו זה רק מהמפגש המחודש, והוא היה עושה הכול מהתחלה לו ידע שיצליח. מה שברור הוא שלסרסיי אין שום לבטים כאשר מדובר בלהתנקש בחיי זולתה, היא תמיד פועלת מתוך המחשבה שהיא תשרוד הכול, והאחרים הם אלה שיהיו זמניים בחייה.

 

ג'ון סנואו טוען שהמודעות שלו לסכנת החיים שכולם נמצאים בה בגלל ההלכים הלבנים, הביאה אותו לוותר על הכתר של מלך הצפון. חלק גדול מאנשי הצפון וסאנסה בראשם נראים כמי שיותר משהם חוששים לחייהם במלחמה המתקרבת עם מלך הלילה, הם חוששים מהעובדה שהבריתות של ג'ון סנואו עם דאינריז, ועם הצבא של הלאניסטרים שעומד להגיע לעזור להם להילחם בהלכים הלבנים, הן אלו שלא תחזקנה מעמד. מה ששביר בעיני אנשי הצפון הוא האמון, ולא החיים עצמם. אך מכיוון שיש להם מספיק אמון בג'ון סנואו, הם משתפים אתו פעולה, לעת עתה לפחות.

סאנסה, משתפת פעולה בינתיים. HBO/Helen Sloan

לכולם ברור שבתקופות של חוסר ודאות, כשאין להם סיבות ברורות להתנגדות, הם יכולים להרשות לעצמם לשתף פעולה באופן זמני, עד שהדברים יתבהרו. ג'ון מבקש מסאנסה שתיתן בו ובדאינריז אמון, וסאנסה תוהה אם הוא ויתר על הכתר שלו לדאינריז וכרע ברך בפניה בגלל שהוא צריך אותה כדי להציל את הצפון או בגלל שהוא אוהב אותה.

לא ברור מה משני הרגשות נעלה יותר או זמני יותר, אך אחרי הגילוי בסוף הפרק על כך שג'ון סנואו הוא היורש האמיתי של שבע הממלכות, קשה שלא לתהות האם אהבתם של ג'ון סנואו ודאינריז, שהיא חשבה שתוכל להחזיק מעמד כ-1000 שנה, תוכל לשרוד את הגילוי הזה. וקשה שלא להסתקרן מי מהשניים יהיה זה שהגילוי הזה יקשה עליו יותר. הסכנה ממלך הלילה, עדיין יש בה מספיק כדי לגרום להם לאחד כוחות, אך עד מתי? רק אם וכאשר יתפוגגו ערפילי המלחמה, יתברר אלו מהרגשות: האהבה, הכבוד או האחריות היו זמניים, ואלו יימשכו לנצח.

 

גם הדרקונים כנראה לא יישארו לנצח..."משחקי הכס", עונה 8, פרק 1, באדיבות HBO
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.